Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biura, sklepy i muzeum

 

Czas czytania: ~2 min


fabryka Norblina w Warszawie

 

XAL5gnxU9kbKEckwxPWdEBNI2YjaQIn9Vf5bOu7MwoC8YpCA0wVZ1Bc6eJgN_art-norblin05.jpg

2 hektary – tyle liczy obszar dawnej fabryki Norblina przy ulicy Żelaznej w Warszawie. Od wielu lat poprzemysłowe zabudowania były wykorzystywane tymczasowo i nie w całości. Obszar raczej straszył niż zachęcał do wejścia na jego teren. Teraz ma się to zmienić – inwestor chce w tym miejscu stworzyć kompleks obiektów biurowych i handlowych, poprzetykanych publicznymi placami i skwerami.

6kbrHAZVP6vjdRPS7685S2Q5GKePuzofOfD39GVAbpIhXLmcczbrH8eEB2WF_art-norblin01.jpg

Warto dodać, że w przyszłym roku tuż obok fabryki będzie już biegła druga linia metra, co w znaczący sposób zwiększy atrakcyjność i dostępność tego terenu. Dla tych, którzy zechcą dotrzeć tu samochodem powstanie dwupiętrowy parking podziemny; ale na terenie kompleksu maja pojawić się też parkingi dla rowerów – w tym pierwszy w Polsce zautomatyzowany parking podziemny.

QdoDtU7Hdnodga8ZO0X5P23umMJWIg4RcQK0JFeEFasgNJedNmFDXNwm2o2S_art-norblin02.jpg

„(...) koncepcja rewitalizacji ArtNorblin stanowi połączenie poszanowania historii i zabytkowego charakteru tego miejsca z nowoczesną kubaturą i dostosowaniem do wymogów współczesnych funkcji. Na terenie kompleksu znajdzie się ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, która stanie się tętniącym życiem miejscem spotkań, pracy, zakupów i kultury” – pisze o swoim przedsięwzięciu inwestor.

Rvi1wD5iasWBoDpVXvTd1nMTucFtP9ydLmzVGmFZpmwjPhq54AD21tEzHMFz_art-norblin03.jpg

Projekt adaptacji i rozbudowy znajdujących się na terenie fabryki obiektów przygotowała pracownia PRC Architekci. większość zachowanych obiektów pochodzi z XIX wieku; na terenie fabryki produkowane były wyroby metalowe (np. rury czy druty), ale powstawały tu również platerowane i srebrne zastawy stołowe, wyroby z cyny i brązu. Autorzy projektu musieli nie tylko dostosować się do wymogów konserwatora zabytków, pod którego opieką znajduje się część budynków, ale też do wytycznych certyfikacji BEEAM – szczególnie część biurowa ma spełniać wszystkie wymogi nowoczesnej i przyjaznej środowisku przestrzeni.

A9pYCvtwmufLr7fY3oAvLD3m4MMNj4IdeOAbCLKDbdRYWmgwXm6iTvNwPQJ3_art-norblin04.jpg

ArtNorblin ma być zintegrowaną z miastem przestrzenią wielofunkcyjną. W budynkach od drugiej do ósmej (najwyższej) kondygnacji znajdą się biura; poziomy –1, 0, +1 przeznaczono na funkcje handlowe, pojawią się tu też kawiarnie i restauracje. Ponadto na terenie fabryki będzie działał nadal BioBazar, targowisko ze zdrową żywnością, powstanie także Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Pomiędzy budynkami zaplanowano przestrzenie publiczne z dużą ilością miejsc do spędzania czasu (np. liczne kawiarniane ogródki).

E74CCnOW1S4GiNDP0Lsu8BEOqATef4waYzz2AYZhCcLqSjoeSqJo5mhmiWCV_art-norblin06.jpg

Ze znajdujących się na terenie fabryki budynków jedenaście znajduje się w rejestrze zabytków. Ich formy zostaną więc zachowane, ale gmachy otrzymają ekspresyjne, szklane nadbudowy, powiększające przestrzeń użytkową. We wnętrzach przystosowanych do nowych funkcji budowli będzie można podziwiać także kompleksy maszyn fabrycznych – aż 44 z nich znajdują się pod opieką konserwatora zabytków.

Art Norblin
Lokalizacja: Warszawa, ul. Żelazna 51/53
Inwestor: Art Norblin Sp. z o.o.
Projektanci: PRC Architekci
Projekt: 2012
Realizacja: 2015
Powierzchnia użytkowa: 65 000 m5
Powierzchnia biurowa: 40 000 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa: 24 000 m2
Źródło ilustracji: capitalpark.pl, prcarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera