Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sala koncertowa z klimatem

 

Czas czytania: ~4 min


projekt sali koncertowej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Jastrzębiu

 

RrUFxgfl1jKj2dOhx0mzf2CnEmEBZE3q5h0RyryWlWvFDPsybXXli7Np03wl_plansza1.jpg

Fot. I nagroda Konior Studio

Przedmiotem ogłoszonego pod koniec 2013 roku konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej sali koncertowej muzyki klasycznej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Jastrzębiu Zdroju. Zleceniodawca wymienił w regulaminie funkcje, jakie powinny się pomieścić w nowym obiekcie. Miała tak się znaleźć sala koncertowa na 300 widzów wraz ze sceną, kulisami, garderobami i zapleczem; strefa wielofunkcyjnego hallu z kawiarnią i przestrzenią ekspozycyjną; pomieszczenia pomocnicze – szatnie, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze oraz pomieszczenia techniczne – reżyserka dźwięku, kotłownia, wentylatorownia, rozdzielnia elektryczna, serwerownia, itp.

7qSwdSyxZniC6jWU5VFs2ojgkk8Z0juMZveS0pMpAIl1aedlMF189NJWMGNI_plansza2.jpg

Fot. I nagroda Konior Studio

Nie mniej istotnym wymogiem wobec uczestników konkursu było: „prawidłowe przestrzenne i funkcjonalne połączenie budynku sali koncertowej z istniejącą szkołą. Zamawiający wymaga zaprojektowania łącznika zapewniającego dogodne przejście do sali koncertowej dla uczniów i pracowników szkoły”. Zgłaszający swoje propozycje musieli uwzględnić także zagospodarowanie terenu wokół szkoły: „Teren otaczający, wchodzący w skład projektowanego zagospodarowania, powinien umożliwiać dojazd i dojście do budynku dla gości, pracowników, służb komunalnych i technicznych, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i innych służb zgodnie z obowiązującym prawem i normatywami”.

3 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu, odbywającego się pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich o/Katowice.

2d4dTGaznQWsHVTz13tnelmAPOyjR7AdFYCRolqHvuilHtQ4uccxbrzegl1f_plansza3.jpg

Fot. I nagroda Konior Studio

 

I miejsce oraz zaproszenie „do udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia publicznego, polegającego na szczegółowym opracowaniu nagrodzonej pracy konkursowej obejmującym sporządzenie dokumentacji projektowej” otrzymał projekt, nadesłany na konkurs przez zespół architektów z pracowni Konior Studio (w składzie: Tomasz Konior, Dominik Koroś, Michał Lipiec, Marcin Piotrowski, Andrzej Witkowski). Jak można było przeczytać w uzasadnieniu: „I nagrodę jury przyznało za podjęcie trudnego dialogu stylistycznego z architekturą istniejącego budynku Szkoły. Jednakże szczególnie jury pragnie podkreślić walory atmosfery wnętrza sali koncertowej”. Członkowie sądu konkursowego mieli zastrzeżenia jedynie do wyglądu łącznika pomiędzy starą a nową częścią budynku.

WgzIozyktlmDkkJC0XUVSsN2FLLrSdiAJx7ogElNsruOP66ipfGjsC6r5v9H_ii-nagroda-sala-koncertowa-w-jastrzebiu-wxca04.jpg

Fot. II nagroda pracownia WXCA

SPnNt5GD4NjH6goDNSGUpcfJMOWF5ioOziKKwmcXvNAHCxEvR3re8jRwM9el_ii-nagroda-sala-koncertowa-w-jastrzebiu-wxca01.jpg

Fot. II nagroda pracownia WXCA

8CI3BQMVzcg3w3J8FnU2dDG20eg2PRAdLY4vKV8Xj5KdaGXO6frZMf6fAU4a_ii-nagroda-sala-koncertowa-w-jastrzebiu-wxca03.jpg

Fot. II nagroda pracownia WXCA

Jury przyznało też dwie równorzędne drugie nagrody.
Otrzymała ją warszawska pracownia WXCA (Szczepan Wroński, Agnieszka Łańko, Marcin Bieńka, Mateusz Mazurowski, Anna Dobek ) „za trafne dyspozycje funkcjonalne, stworzenie przestrzeni zdefiniowanych i atrakcyjnych zarówno dla przechodniów jak i dla widzów. Skala i forma wpisują się w klimat miasta, honorują istniejący budynek i poprzez prostotę wyrazu nie konkurują z nim. Sala koncertowa stanowi jedność z przyjętymi zasadami formalnymi dzięki czemu uzyskujemy czystość rozwiązań”

5oUDS9SM0PrICWbzW0WjaXKOBFPHmk7D9vrTi4NnKgc39U1vjZBsOSySa8j8_ii-nagroda-sala-koncertowa-w-jastrzebiu-kkm-04.jpg

Fot. II nagroda Biuro KKM Kozień Architekci

r9CV4eAdIFv5jkHhp1vefFs6tst2TDxykWGYTUDTlPhvWurlIN5OW7SHZobP_ii-nagroda-sala-koncertowa-w-jastrzebiu-kkm-01.jpg

Fot. II nagroda Biuro KKM Kozień Architekci

NPI0P9ox6EDLfFOpFO0o1KlutWfFT7eNfXvlbZugCSWYobK2JDJUdAeYDqPQ_ii-nagroda-sala-koncertowa-w-jastrzebiu-kkm-02.jpg

Fot. II nagroda Biuro KKM Kozień Architekci

Biuro KKM Kozień Architekci (Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka; współpraca: Magdalena Habrat-Rączka, Joanna Filipek, Michał Rączka, Małgorzata Szewczyk, Jakub Dziewoński). Zespół z Krakowa nagrodzono „za elegancką i jednorodną bryłę trafnie wpisującą się w klimat i skalę miasta. Jury podkreśla czytelną konsekwencję rozwiązań od idei do konkretnych elementów budynku, odpowiadającą w sposób autorski na problem projektowy, bez nawiązań, zapożyczeń i cytatów”.

W konkursie wręczono również wyróżnienia honorowe. Otrzymały je zespoły:
Projekt 3 S.C. Marek Pelc, Wojciech Student „za interesujący sposób rozwiązania strefy wejścia do projektowanego obiektu w kontekście istniejącej szkoły. Za ciekawą uznano propozycję różnicowania bryły budynku projektowanego, tak w aspekcie gabarytów jaki i elewacji”;

BAZA Architekci (Grażyna Stawicka Architekt, MAK Marcin Kwietowicz) „za propozycję projektu oferującego zabudowę bezpretensjonalną o właściwej skali w kontekście otoczenia”;
ppfp. architekci „za propozycję projektu oferującego zabudowę bezpretensjonalną o właściwej skali w kontekście otoczenia”; oraz Pracownia Architektoniczna Czora i Czora „za zaprezentowaną filozofię budowania klimatu wnętrza obiektu poprzez skalę oraz propozycję atrakcyjnego przeszklonego holu”.

Źródło informacji: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera