Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon bez energii

 

Czas czytania: ~2 min


Energooszczędny pawilon wystawowy

 

GMGlnKRccvE1KDQyVvCDdEQla40ASYKMTpYx81wuCXznZQQ7g4syRm43M1E2_ruukki-i-nagroda-anna-szustak.jpg

I miejsce

W lutym 2014 rozstrzygnięto studencki konkurs architektoniczny na projekt energooszczędnego pawilonu wystawowego, ogłoszony w 2013 roku przez firmę Ruukki i Politechnikę Warszawską.

Zadaniem uczestników konkursu było – wykorzystując produkty firmy Ruukki – opracowanie projektu estetycznego i energooszczędnego pawilonu wystawowego. Jak można przeczytać w opisie przedsięwzięcia: „Sąd konkursowy, w którego składzie znaleźli się eksperci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i firmy Ruukki, brało pod uwagę innowacyjność przyjętych rozwiązań, walory estetyczne i poprawność zastosowania energooszczędnych materiałów”.

„Polska ma sporo do nadrobienia, jeśli chodzi o ‘energooszczędną świadomość’, jak i stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Jednak młodzi ludzie pozytywnie zaskoczyli jury dobrą znajomością różnych rozwiązań mających wpływ na efektywność energetyczną”, mówił Adam Myśliwiec, kierownik ds. badań i rozwoju z Ruukki.

I nagrodę otrzymała Anna Szustak za dynamicznie ukształtowaną bryłę pawilonu, którego siłę wyrazu poza sylwetką stanowi użyty materiał – płyty ze stali cor-ten. Rozczłonkowana bryła – to lekko pochylony prostopadłościan, dzięki temu nachyleniu południowa ściana budynku jest w optymalny sposób skierowana ku słońcu – a więc wykorzystuje maksymalnie jego naturalną energię. Poza tym jury doceniło w projekcie m.in. „interesujące rozwiązania elewacyjne - propozycja „patchwork” z płyt Cor-tenowych o różnej wielkości oraz w różnym stopniu odsuniętych od osi konstrukcyjnej ściany. Dzięki temu na każdą płytę wpływają trochę inne czynniki – niektóre płyty są bardziej wystawione na słońce, drugie bardziej zacienione, jedne przewiewane, inne nie, niektóre bezpośrednio narażone na deszcz, a inne osłonięte. W ten sposób każda płyta zestarzeje się w nieco inny sposób tworząc ciekawy efekt i opowiadając pewną historię”.

MszcSyVCV24bzjJ3CMsINSEdcvue9YeoWgYoskjy6s4jpBYTrZTl8IuKPMC1_ruukki-ii-nagroda-jaroslaw-malicki.jpg

II miejsce

Drugie miejsce w konkursie zajął projekt, nadesłany przez Jarosława Malickiego. Jak można przeczytać w uzasadnieniu sądu konkursowego: „Praca nagrodzona za konsekwentne zastosowanie energooszczędnych rozwiązań budowlanych i tych elementów architektonicznej aranżacji, które eksponują czynnik ekologiczny”. Proste, geometryczne bryły pawilonu autor uzupełnił m.in. zielenią, porastającą elewacje.

rYCNvk0dJyXF8CVRmoW9XPUne2OD2dcsj0CfK5q6swOQStz8GCqh6MmI0CTy_ruukki-iii-nagroda-kacper-zakrzewski.jpg

III miejsce

III nagroda powędrowała do duetu: Kacper Zakrzewski, Weronika Kowa. Ten projekt – jak wyjaśniło jury – „został wyróżniony za interesujące i niekonwencjonalne wykorzystanie produktów firmy Ruukki przy jednoczesnym uzyskaniu lekkiej i prostej w detalu formy architektonicznej”. I ten pawilon autorzy rozbili na mniejsze bryły, nadając obiektowi kształt pozwalający na lepsze wpisanie w miejską tkankę.

Źródło informacji: ruukki.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera