Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park’n’targ

 

Czas czytania: ~3 min


Bazar na osiedlu

 

7kdzOODTRelKcE1czBEsHJJdxKXC619EfRLZQES7D1iizl6V9XzHDa1J7DNy_basis-bazar-nowe-zerniki05.jpg

Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka (BASIS) otrzymało pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym niedawno dwuetapowym konkursie na projekt bazarku dla osiedla Nowe Żerniki. Konkurs ogłosił inwestor – czyli Miasto Wrocław, które pod przyszły bazarek przeznaczyło działkę o powierzchni 12000 tys. m2.

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymał zespół w składzie: Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Maciej Marcinko, Aleksandra Omiotek, Justyna Breczko.

vdCxXl4SHtUDNN1AHzmqDizZDlyDG1wi7iBnlzw2LFghD6RmvQSRZOm9eFtS_basis-bazar-nowe-zerniki04.jpg
AGpZTtxIVZTygd0CiosL733hRdZ4hiB6guJo7JSQkg51pkFkWw67svBFY9ps_basis-bazar-nowe-zerniki01.jpg

„Połączenie różnych funkcji w jednym meblu miejskim umożliwiającym zróżnicowaną aranżację przestrzeni” – tak w skrócie swoją wizję osiedlowego bazarku opisują sami laureaci pierwszej nagrody. Według architektów powszechny fakt użytkowania terenu tradycyjnego bazarku tylko przez kilka godzin w wyznaczonych dniach jest niepraktyczne, powoduje „marnowanie” potencjału, tkwiącego w takiej przestrzeni. To dlatego w swoim projekcie uwzględnili „pełniejsze” życie bazarku – który na przemian jest targowiskiem i terenem rekreacyjnym. „Staje się (on) targowiskiem, kiedy zachodzi taka potrzeba oraz na skalę na jaką jest zapotrzebowanie” – piszą architekci.

qkC9AVmz4yDmyB1DvPSJdgBRhlmzkK8si6uudWItqUNLQQBN0KhUWmiDm7J3_basis-bazar-nowe-zerniki02.jpg
q3fNswjlcdwZtfAmKrALZKxgqBKJUORHnUgVLg5HhNHRMkT2yg3NweFZea1L_basis-bazar-nowe-zerniki03.jpg

Ze względu na tę podwójną funkcję trzeba było zaprojektować specyficzne meble dla tej przestrzeni – tradycyjne, stacjonarne stragany nie miały tu zastosowania. Oto fragment autorskiego opisu mebli dla tej przestrzeni wraz z uzasadnieniem ich formy: „Park’n’targ to połączenie zieleni parkowej i targu. Zrezygnowaliśmy ze stałej aranżacji stoisk targowych, co zwiększyło możliwości przestrzeni do asymilowania różnego rodzaju zdarzeń. Po prostu zaparkuj i targuj, czyli park’n’targ dostępny dla każdego. Taki sposób handlowania nie stanowi konkurencji dla usług zlokalizowanych w parterach sąsiednich budynków. Projektujemy mebel miejski, którym aranżujemy przestrzeń publiczną. Dzięki swojej formie odpowiada on na potrzeby użytkowników targu i części rekreacyjnej. Można przekształcić go w stoisko targowe, ale też wózek, leżak, siedzisko czy ławkę. Mebel jest mobilny dzięki wyposażeniu w kółka, które umożliwiają jego przemieszczanie oraz transformację poprzez obrót do trzech ustawień. Projektowany mebel spełnia potrzeby zarówno regularnych sprzedawców, jak i pozwala na handlowanie osobom nie zajmującym się tym zawodowo, które okazjonalnie chciałyby sprzedać bądź wymienić niepotrzebne im już rzeczy (książki, płyty, ubrania, zabawki, meble)”. Co ważne – handlujący lub wypoczywający tu ludzie nie opłacają „powierzchni handlowej”, a wypożyczają mebel, który mogą użytkować na różne sposoby. Proste, kompaktowe meble łatwo jest składować oraz konserwować – ich zużywanie nie generuje dużych kosztów.

LQeuRb79FUghT2FJ8AtF7rS0Fv6RNzCQOxZEILcLmTYokFJVh9zDm8Lpto6s_basis-bazar-nowe-zerniki06.jpg

Jak już zostało powiedziane bazarek – to także przestrzeń publiczna z zielenią i miejscami do piknikowania (stoły piknikowe będzie można wypożyczać na miejscu), fontanną, ale też ogólnodostępnym internetem. Urządzenia, stanowiące wyposażenie tej przestrzeni mają być zasilane energią słoneczną, na bazarku powstaną tez zbiorniki na deszczówkę (używaną później np. do sprzątania). Na terenie bazarku ma powstać także pawilon administracyjny wraz z kawiarnią oraz punktem spotkań. Jego ściana – będzie to ogromna tablica, na której każdy będzie mógł zostawić informację czy ogłoszenie.

Choć budowa osiedla Nowe Żerniki opóźnia się, inwestorzy planują, aby bazarek oddać do użytku przed 2016 rokiem.

Źródło informacji i ilustracji: nowezerniki.pl, basis.wroclaw.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera