Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pamięci bitwy

 

Czas czytania: ~4 min


9JSYE5EVdhlbFlvJyS9285jjRfdKhANRGFLTGWZJAQNCYCR5Ot1aZinZFIs1_muzeum-w-ossowie07.jpg

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, otoczonego glorią chwały zwycięskiego starcia polskich wojsk z radzieckimi w miejscu, w którym owa walka miała miejsce ma już działać muzeum, upamiętniające to zdarzenie. O ile sama idea wydaje się słuszna, kulisy organizacji tego przedsięwzięcia pozostawiają wiele do życzenia.

xSaz7QXVKuQay2ydj1ewWCa32oENLgwwmET8QFxjumV31XECWZIrffrFjxFf_muzeum-w-ossowie09.jpg

Konkurs architektoniczny na projekt założenia (to nie tylko muzeum, ale Park Kulturowy) rozstrzygnięto kilka lat temu. Zwyciężyła wtedy propozycja Mirosława Nizio (można o niej przeczytać tutaj). Niedługo później jednak – podobno bez wcześniejszego powiadomienia o tym samego architekta – władze muzeum zrezygnowały z wizji Nizio i wybrały inny projekt. Oficjalnym powodem były pieniądze – propozycja konkursowa rzeczywiście była bardzo droga. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji pierwszym krokiem byłaby rozmowa z projektantem – próba poszukania kompromisu, zmiany projektu na taki, który być może kosztowałby mniej. Niedobrą praktyką jest – mimo konkursu – wybieranie „pod stołem” innej propozycji.

53e4tUUvIZM2VtrDbhpd0xEmKFoSJJmH7aSfk0ePSPArfOpZmE52Zij6kfnE_muzeum-w-ossowie06.jpg

Jak tłumaczył lokalnej prasie dyrektor muzeum: „Obecnie zaakceptowany projekt został wybrany w drodze konkursu ofert. Wystosowaliśmy zapytanie do firm mających doświadczenie w tego typu działalności, które wyselekcjonowaliśmy po przeprowadzeniu rozpoznania rynku. Z otrzymanych ofert wybraliśmy firmę, która przedstawiła najlepsze warunki. Po podpisaniu umowy Arkon Atelier, w konsultacji z nami, stworzyło projekt”.

XAz5etwrc94o55vNwhNR5ta07xjCOamvBR4eDvdJ7Yy11aCc3mrXjc7qIYfI_muzeum-w-ossowie05.jpg

Takie rozwiązanie wydaje się co najmniej kontrowersyjne, szczególnie, że przeznaczona do realizacji wizja – narysowana przez pracownię Arkon Atleier – pod względem estetycznym, formalnym, architektonicznym nie dorównuje projektowi Nizio. Teraz jest już oczywiście za późno na żale – jesienią ma ruszyć budowa wybranej poza konkursem propozycji. I tak zamiast futurystycznej bryły o dynamicznie wysuniętych w stronę pola bitwy trzech tarasach widokowych powstanie ciężka bryła o formach monotonnych i przestarzałych.

738uCvzOdkheviv2wZxN30af0eroP14lxEWtD5fMeHPFNSEllgRJmy3GmgOo_muzeum-w-ossowie01.jpg

”Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę. Walce tej towarzyszy obserwacja pola boju – szklany świetlik jasny i smukły jak szybkie spojrzenie w kierunku nieprzyjaciela. W ostatnim pawilonie gubi się zasada wyraźnego podziału pawilonu i świetlika, dla pełniejszego pokazania dumy ze zwycięstwa i wolności. W sferze materialnej budynek pozwoli przenieść się odwiedzającym w sam środek działań zbrojnych 1920 roku w Ossowie. Jednak zdecydowany akcent podczas projektowania został położony na prezentacje szerszej idei zwycięskiej walki Polaków z komunizmem, którego początek miał tu miejsce” – to fragment oficjalnego opisu obiektu.

Muzeum zostanie skomponowane z ustawionych jedna za drugą (do dyspozycji jest wąska, długa działka) trzech dość prostych brył-modułów, połączonych wyposażonymi w świetliki łącznikami. Układ ten poprzedzony będzie uproszczoną kolumnadą. W zamierzeniach architektów zwiedzający wystawę mają przechodzić na przemian przez ciemne sale ekspozycyjne i rozświetlone łączniki. „Zwiedzającemu towarzyszyć będzie wrażenie olśnienia” – planują twórcy obiektu. Ostatni z modułów, skierowany na wschód, ma kończyć się przeszklonym wyjściem, symbolizującym nie tylko zwycięstwo w tej konkretnej bitwie, ale i całe zwycięstwo Polski nad komunizmem.

uVq6xIoO4wbeCvGNZqHC2NuWetpJwC2R16gCZKCYn71tM7FNSVi0P4bM7mlZ_muzeum-w-ossowie02.jpg

Jednoznacznie kojarzące się z wojną i zwycięstwem motywy kolumnady, łuku triumfalnego, które w formach mocno uproszonych pojawiają się w sylwetce gmachu, dosłowna symbolika, naszpikowanie symbolami narodowymi odbierają tej budowli polot i wskazują niestety, że spodziewać się możemy budynku o stylistyce łopatologicznie i nachalnie mówiącego, jak wielkie i ważne wydarzenie upamiętnia. Współczesna architektura posiada w swoich zasobach formy o wiele bardzie zniuansowane, które w intrygujący, interesujący sposób potrafią komunikować widzom całkiem sporo informacji. Tym razem jednak chyba nie doczekamy się realizacji takiego obiektu.

M2JrTFbGnPQ325nD1ku0SdPQE85E8bgd4YHeOcxzep7H2YQ9E02SA3jragoi_muzeum-w-ossowie03.jpg

Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej
Lokalizacja: Ossów
Inwestor: Urząd Miasta i Gminy Wołomin
Projektanci: Arkon Atelier, Ewa Brach, współpraca: Łukasz Papaj
Powierzchnia działki: 5996 m2
Powierzchnia zabudowy: 1573,6 m2
Powierzchnia zieleni: 1046 m2
Planowana realizacja: 2016-2017
Planowany koszt inwestycji: 13 mln zł
Źródło ilustracji: arkonatelier.pl, ossow1920.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera