Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernizm dla młodzieży

 

Czas czytania: ~4 min


Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego

 

w99ySapYJbOn0Rlwv3IO3qd3QRrCdXpIbpgYyhfVNffx0Zk2bTf3LVFxQP0Z_gimnazjum-dopiewo05.jpg

Opracowując projekt architektoniczny dość dużego, bo liczącego 400m2 powierzchni użytkowej gmachu architekci poznali najpierw jego okolicę i jej charakter. Gimnazjum miało powstać w nowej części miejscowości, wśród współczesnej zabudowy, sięgającej maksymalnie 10 metrów wysokości i odznaczającej się modnymi obecnie formami modernistycznymi.

Aby nie wprowadzać formalnego chaosu projektanci sięgnęli po podobne formy, szczególnie że te akurat wyjątkowo dobrze sprawdzają się w przypadku obiektów szklanych, w których funkcjonalność, dostęp światła i czytelność rozwiązań przestrzennych są wyjątkowo ważne. Nie mniej ważne było wkomponowanie w teren działki urządzeń towarzyszących budynkowi szkoły: boiska z bieżniami, dziedzińca czy hali sportowej. „Prostokątną niemal działkę zagospodarowano w taki sposób, aby budynek szkoły maksymalnie przybliżyć do ulic Łąkowej i Sokołów, dzięki czemu uzyskano odpowiednią przestrzeń na dziedziniec, boiska sportowe i bieżnię lekkoatletyczną ze skocznią do skoku w dal. W ten sposób zachowano też właściwą odległość trzykondygnacyjnego budynku gimnazjum od dwupiętrowej, tradycyjnej zabudowy mieszkaniowej występującej na północno-zachodniej granicy działki” – piszą projektanci.

2uRd558h2rGvGdxFJhnJjP1UdD2C78mHS9ylgOHWQ5mcyOfsuxZUY1TNJo6f_gimnazjum-dopiewo04.jpg

Budynek szkoły ma trzy kondygnacje – jest więc nieco wyższy niż sąsiadująca z nim zabudowa. Ale – co silnie podkreślają architekci – „jego z góry założona prostota oraz podporządkowanie się liniom zabudowy oraz przeważającym formom dachów płaskich sprawiły, że dominacja jest pełna harmonii i porządku wobec występujących tu przestrzennych zasad”.

Budynek szkoły ma formę leżącego prostopadłościanu, przebitego poziomymi pasami okien, zwieńczonego płaskim dachem i pozbawionego detali czy ozdób. „Architektura budynku bezpośrednio zainspirowana jest czystym modernizmem. Prostota układu, surowość prostopadłościennych brył, dominująca biel, szerokie pasy okienne, kompozycja czy wreszcie oszczędny detal mogą przywołać słuszne skojarzenia z architekturą Miesa Van der Rohe czy Le Corbusiera, choć oczywiście z pełnym zachowaniem proporcji wobec niedoścignionych Mistrzów” – można przeczytać w opisie gmachu. Projektanci nie zapomnieli jednak o tym, dla jakich odbiorców projektują i na gładkie elewacje budynku wprowadzili elementy „ocieplające”, czyli panele z drewnianej boazerii. Od ulicy drewniane płaszczyzny wypełniają niektóre pola pomiędzy oknami, od strony boiska są większe, zajmują całe fragmenty ścian. „Pojawiające się drewno wprowadza właściwą równowagę pomiędzy techniczną czystością bieli a naturalnością i swobodą, co pozwala odczytywać architekturę budynku gimnazjum jako grę, czy też starcie, porządku i wolności” – uzasadniają tę formę architekci, sugerując symbolikę, związaną z trudnym etapem dojrzewania, jaki przypada w udziale większości gimnazjalistów.

rTy6gCZDHyJ00RFRqoOMbm5YBWPJMDU60U1dESTIlGNO5MN4xvlDBNIjSjMn_gimnazjum-dopiewo03.jpg

Gmach gimnazjum założono na planie litery „U” – ma trzy skrzydła, z których jedno stanowi hala sportowa, dwa pozostałe – część dydaktyczną. Bryłę udało się posadowić tak, aby sale lekcyjne miały okna od najlepiej nasłonecznionej strony południowo-zachodniej; aby uniknąć przegrzania, okna wyposażono w zewnętrzne żaluzje. Jak już zostało to wspomniane, budynek otrzymał klarowny układ przestrzeni z biegnącymi wzdłuż skrzydeł korytarzami, rytmicznym układem klas, łatwym połączeniem z halą sportową.

poYWWVSJbzbrAEAM7nqAivaRxOcdXiSQnQOpUBjgiKWlIQBT2C1szawijw4B_gimnazjum-dopiewo02.jpg

„Poza dobrą orientacją zadbano o odpowiednią akustykę, zarówno w samych klasach, jak i ciągach komunikacyjnych. Te ostatnie, używane przez uczniów jako przestrzeń typowo rekreacyjna, są pomyślane jako salon, stąd architektura wnętrz przewiduje właściwe materiały wykończeniowe, kolor i wyposażenie (krzesła, sofy, pulpity). Korytarz jest więc miejscem, gdzie między lekcjami można oczywiście “pobiegać”, ale i odpocząć, czy popatrzeć przez duże przeszklenia na zielony dziedziniec” – podkreślają walory projektu jego autorzy.

u6vthOVN7kFtIqiHMUQ3WaTy0QO65btSBhIND011vXpsZ8XXlayVddofAeFF_gimnazjum-dopiewo01.jpg

„Młodzieżowym” akcentem, wprowadzonym do projektu przez architektów jest duży mural, ulokowany na południowo-zachodniej ścianie budynku. Został on poświęcony patronowi szkoły Janowi Kochanowskiemu.

Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego
Lokalizacja: Dopiewo, ul. Łąkowa
Inwestor: Gmina Dopiewo
Projektanci: konsorcjum firm Demiurg i Front Architects
Powierzchnia użytkowa: 5.001,91 m2
Kubatura: 31.008,02 m3
Projekt: 2013
Rozpoczęcie realizacji: 2014
Źródło ilustracji: frontarchitects.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera