Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom polny

 

Czas czytania: ~3 min


Dom polny

 

IeXcWl6zTRBllImXgncJ2xpysJDUSs7jlB0VGvtMZi1OUB8HpcFZG5uiikI0_dom-polny-81waw-pl-04.jpg

Zapewne każdy, kto decyduje się na budowę domu jednorodzinnego marzy o tym, aby owa budowla nie tylko stała się schronieniem, ale i pozwoliła oderwać się od miejskiego i ulicznego zgiełku, od ludzi, od hałasu i pozwoliła delektować się malowniczym otoczeniem przyrody. W końcu głównie dlatego opuszcza się miejskie przestrzenie na rzecz jednorodzinnych budynków na uboczu.

Podobnie było z domem, jaki dla prywatnego inwestora zaprojektowała pracownia 81.waw.pl. Na razie dom nie został jeszcze wybudowany, ale dość sumiennie udało się w tym projekcie spełnić oczekiwania klienta.

dIojcj9iSJsrJG5hI9h8ROpqhWmFqUllc517XciYfWKIVu4YMR8oTp6r6Snw_dom-polny-81waw-pl-01.jpg

„Głównym założeniem przy projektowaniu domu polnego było odseparowanie go od ulicy tak, aby mieszkańcy mogli cieszyć się spokojem i prywatnością, a jednocześnie maksymalne wtopienie go w otoczenie” – opowiadają architekci. W tym przypadku pragnienie inwestora został potraktowane dosłownie: dom został ukryty wśród łąkowego krajobrazu tak bardzo, że trudno go dostrzec, pozwalając mieszkańcom na odcięcie się od otoczenia.

Murek osłonił podjazd i wejście do domu – polne kamienie, z których miałby zostać wykonany stopiły się z krajobrazem, podobnie jak garaż, którego ukośny, schodzący do ziemi dach miała porastać trwa. Bryła garażu zasłoniła jeszcze lepiej wejście do domu – tak stała się ona praktycznie niewidoczna z zewnątrz.

rhKmGjYnEq4GzyS6FUBjTVZwyIxNGPEmkKrNtAULVGLHr9Or74lPK0BNvd3n_dom-polny-81waw-pl-02.jpg

„Budynek stoi w centrum malowniczego pola, dlatego frontowa część zabudowy została obłożona kamieniem polnym tak, aby dom jak najbardziej wtopił się w otoczenie, a jednocześnie został oddzielony od ulicy. Wybór materiału na tą cześć elewacji był oczywisty. Z jednej strony ze względu na koszty, z drugiej jako materiał naturalny najbliższy otoczeniu” – podkreśla współautorka projektu Anna Paszkowska-Grudziąż. Od strony południowej dom został otwarty na skarpę, z której roztacza się widok na rzekę.

wTBnu05IRpx6bjGXdQaxoFIjs7rNkhxPhPMAun3EwMsAc1RaVi8MLa4GkVML_dom-polny-81waw-pl-03.jpg

Woda gra dużą rolę w tym projekcie: pomiędzy garażem a strefą dzienną domu został zaprojektowany płytki basen z wodą, doskonale uzupełniający naturalne otoczenie kompleksu.
Dzięki zastosowaniu kamiennych elewacji i murków, osłaniających niektóre części domu główną przestrzeń salonu i części dziennej można było prawie całkowicie przeszklić: mieszkańcy zostali niewidoczni dla osób na zewnątrz. Płaski dach został zaprojektowany jako nieco większy niż obrys domu – dzięki temu stał się również osłoną dla tarasu, stanowiącego przedłużenie salonu.

IaGeKH1BUBsYDiBUhzMItQC3PHeL9Y1tDDmAjjt8zrBCsCZ501cbFL3ICuSD_dom-polny-81waw-pl-05.jpg

O ile murki i zewnętrzne ściany domu wykonano z chropowatych polnych kamieni, o tyle część dzienna została ukształtowana na wzór lekkiego, przeszklonego, białego pawilonu. Surowy kamień chroni domowników, jednak ci przebywają przede wszystkim w jasnej, prostej, klarownej przestrzeni.

Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż projektując ten dom zdecydowali się na formy surowe i minimalistyczne – kamienne mury stały się jednym środkiem wyrazu tej budowli, uzupełniającym płaszczyzny białego tynku, szkło, płaski dach. Natura – zieleń i woda – są tu wartością, nie zaś wydumane formy architektoniczne.

Zobacz inne projekty pracowni 81.waw.pl
Dom jak skocznia
Bliźniak alternatywny
Dom bez szwów

Dom polny
Lokalizacja: Polska centralna
Inwestor: prywatny
Projektanci: 81.waw.pl: Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż
Powierzchnia zabudowy: 630 m2
Powierzchnia użytkowa: 400 m2
Wizualizacja: OMI Media Production & Michał Nowak
Faza projektu: Projekt budowlany
Źródło ilustracji: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Szara szkoła
Szara szkoła

To była największa inwestycja edukacyjna we Wrocławiu w 2023 roku – a niektórzy uważają, że w dzieja ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera