Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom polny

 

Czas czytania: ~3 min


Dom polny

 

IeXcWl6zTRBllImXgncJ2xpysJDUSs7jlB0VGvtMZi1OUB8HpcFZG5uiikI0_dom-polny-81waw-pl-04.jpg

Zapewne każdy, kto decyduje się na budowę domu jednorodzinnego marzy o tym, aby owa budowla nie tylko stała się schronieniem, ale i pozwoliła oderwać się od miejskiego i ulicznego zgiełku, od ludzi, od hałasu i pozwoliła delektować się malowniczym otoczeniem przyrody. W końcu głównie dlatego opuszcza się miejskie przestrzenie na rzecz jednorodzinnych budynków na uboczu.

Podobnie było z domem, jaki dla prywatnego inwestora zaprojektowała pracownia 81.waw.pl. Na razie dom nie został jeszcze wybudowany, ale dość sumiennie udało się w tym projekcie spełnić oczekiwania klienta.

dIojcj9iSJsrJG5hI9h8ROpqhWmFqUllc517XciYfWKIVu4YMR8oTp6r6Snw_dom-polny-81waw-pl-01.jpg

„Głównym założeniem przy projektowaniu domu polnego było odseparowanie go od ulicy tak, aby mieszkańcy mogli cieszyć się spokojem i prywatnością, a jednocześnie maksymalne wtopienie go w otoczenie” – opowiadają architekci. W tym przypadku pragnienie inwestora został potraktowane dosłownie: dom został ukryty wśród łąkowego krajobrazu tak bardzo, że trudno go dostrzec, pozwalając mieszkańcom na odcięcie się od otoczenia.

Murek osłonił podjazd i wejście do domu – polne kamienie, z których miałby zostać wykonany stopiły się z krajobrazem, podobnie jak garaż, którego ukośny, schodzący do ziemi dach miała porastać trwa. Bryła garażu zasłoniła jeszcze lepiej wejście do domu – tak stała się ona praktycznie niewidoczna z zewnątrz.

rhKmGjYnEq4GzyS6FUBjTVZwyIxNGPEmkKrNtAULVGLHr9Or74lPK0BNvd3n_dom-polny-81waw-pl-02.jpg

„Budynek stoi w centrum malowniczego pola, dlatego frontowa część zabudowy została obłożona kamieniem polnym tak, aby dom jak najbardziej wtopił się w otoczenie, a jednocześnie został oddzielony od ulicy. Wybór materiału na tą cześć elewacji był oczywisty. Z jednej strony ze względu na koszty, z drugiej jako materiał naturalny najbliższy otoczeniu” – podkreśla współautorka projektu Anna Paszkowska-Grudziąż. Od strony południowej dom został otwarty na skarpę, z której roztacza się widok na rzekę.

wTBnu05IRpx6bjGXdQaxoFIjs7rNkhxPhPMAun3EwMsAc1RaVi8MLa4GkVML_dom-polny-81waw-pl-03.jpg

Woda gra dużą rolę w tym projekcie: pomiędzy garażem a strefą dzienną domu został zaprojektowany płytki basen z wodą, doskonale uzupełniający naturalne otoczenie kompleksu.
Dzięki zastosowaniu kamiennych elewacji i murków, osłaniających niektóre części domu główną przestrzeń salonu i części dziennej można było prawie całkowicie przeszklić: mieszkańcy zostali niewidoczni dla osób na zewnątrz. Płaski dach został zaprojektowany jako nieco większy niż obrys domu – dzięki temu stał się również osłoną dla tarasu, stanowiącego przedłużenie salonu.

IaGeKH1BUBsYDiBUhzMItQC3PHeL9Y1tDDmAjjt8zrBCsCZ501cbFL3ICuSD_dom-polny-81waw-pl-05.jpg

O ile murki i zewnętrzne ściany domu wykonano z chropowatych polnych kamieni, o tyle część dzienna została ukształtowana na wzór lekkiego, przeszklonego, białego pawilonu. Surowy kamień chroni domowników, jednak ci przebywają przede wszystkim w jasnej, prostej, klarownej przestrzeni.

Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż projektując ten dom zdecydowali się na formy surowe i minimalistyczne – kamienne mury stały się jednym środkiem wyrazu tej budowli, uzupełniającym płaszczyzny białego tynku, szkło, płaski dach. Natura – zieleń i woda – są tu wartością, nie zaś wydumane formy architektoniczne.

Zobacz inne projekty pracowni 81.waw.pl
Dom jak skocznia
Bliźniak alternatywny
Dom bez szwów

Dom polny
Lokalizacja: Polska centralna
Inwestor: prywatny
Projektanci: 81.waw.pl: Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż
Powierzchnia zabudowy: 630 m2
Powierzchnia użytkowa: 400 m2
Wizualizacja: OMI Media Production & Michał Nowak
Faza projektu: Projekt budowlany
Źródło ilustracji: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Stara Rzeźnia w Poznaniu - klimatyczna przestrzeń odzyskana
Stara Rzeźnia w Poznaniu - klimatyczna przestrzeń odzyskana

Stara Rzeźnia znajduje się w centrum Poznania, przy ulicy Garbary, w sąsiedztwie Starego Miasta, Cyt ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera