Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Służewski Dom Kultury zdobywcą Nagrody Architektonicznej „Polityki”

 

Czas czytania: ~3 min


Służewski Dom Kultury w Warszawie.

 

fmoXZ9nfC5tkwf7XNuibrMUlnTiMZdDT4U8snHxXHwuAALT0XJTwTE9dQlSg_polityka-1.jpg

Proces nominacji do wręczaj w tym roku po raz trzeci nagrody odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym swoje propozycje zgłaszają do redakcji architekci, urbaniści, krytycy, dziennikarze, badacze i historycy architektury. W tym roku grono pięćdziesięciorga specjalistów zaproponowało 66 obiektów, które uznali za wyjątkowe i warte wyróżnienia. Z tego zestawu wybrano cztery budowle, które najczęściej pojawiały się wśród zgłoszeń, te najczęściej proponowane. Do tych czterech gmachów redakcja „Polityki” dołączała jedną swoją propozycję i w ten sposób powstawała lista pięciu finalistów - laureatów Nagrody Architektonicznej. Drugim etapem, mającym na celu wyłonienie zdobywcy Grand Prix, były obrady trzynastoosobowego jury, które z grona pięciu laureatów wybierało „najlepszego wśród równych”. W przyznającym Grand Prix jury zasiadł w tym roku także Krzyszof Sołoducha, redaktor naczelny wortalu Sztuka-Architektury.pl.

iMZ4HfKCBpLoEjXBfQOP50ihISfNVyOxnkyIfxNUA0XoyLOqJLb7akdTcB33_polityka-2.jpg
lzkvLaBDj4aOu3AAorq1bVdJcVjRyLpl7j3rOOrltQ3vJrKDkwwS6YNiAfxu_polityka-3.jpg

Wszystkie pięć budynków, a raczej wszystkie pięć zespołów projektowych podczas gali otrzymało nagrodę. W tym roku w gronie laureatów znalazły się aż cztery obiekty kultury oraz jeden dom jednorodzinny. Ten ostatni to tzw. Dom nad morzem, zrealizowany na prywatne zamówienie przez poznańską pracownię Ultra Architects. Wzniesiona w unikalnej konstrukcji betonowej bryła z zewnątrz została obłożona deskami, wewnątrz zachowała fakturę surowego betonu. Nagrodę tygodnika „Polityka” zdobyło też Muzeum Śląskie w Katowicach (proj. Riegler Riewe Architekten z Austrii), wzniesione na terenie dawnej KWK Katowice, ukryte pod ziemią, na powierzchni anonsowane tylko przez prostopadłościany z mlecznego szkła. Wszystko po to, aby nie przyćmić zabytkowych obiektów kopalnianych, zachowanych w tym miejscu. Po raz trzeci wśród nominacji do nagrody znalazła się też realizacja warszawskiej pracowni JEMS Architekci. Tym razem to rozbudowa poznańskiej Biblioteki Raczyńskich. Z trudnym zdaniem dostawienia nowej kubatury do klasycystycznego, zdobnego pałacu z XIX wieku architekci poradzili sobie, stawiając na prostotę: szklaną bryłę czytelni ukryli za pionowymi słupami z betonu o ciepłym odcieniu. Czwartym obiektem wśród laureatów nagrody, a także zdobywcą Nagrody Publiczności (jak co roku na swój ulubiony gmach głosowali internauci) było Muzeum Historii Żydów Polskich, dzieło fińskiej pracowni Lahdelma&Mahlamäki Architects (we współpracy z Kuryłowicz&Associates). Warszawski gmach był już szeroko pisywany: jest ceniony nie tylko za wyjątkowo udane wpisanie w trudny kontekst socrealistycznego osiedla mieszkaniowego, ale i za bryłę, z zewnątrz elegancką i skromną, wewnątrz oferującą odważną i ekspresyjną formę.

RYN8Ty4I78R0DaactX5rrUCaVCh3IaXSsf4mxqfCVj8qN9Y9Xrpb6aUjfxtw_polityka-4.jpg

Według jury najlepszym okazał się jednak pozornie mało widowiskowy Służewski Dom Kultury, dzieło młodych architektów z pracowni WWAA (Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa) i 137kilo (Jan Sukiennik). Więcej o obiekcie można przeczytać tutaj

w9EOHeJnHlji78L39E6B4w9SiIYrS8Uxbt8dQeQuU9GpD89lGM2LHu0qF3sX_laureaci.jpg

Jury Nagrody Architektonicznej „Polityki” tak opisało ten obiekt: „Zaskakujący projekt obiektu usytuowanego w pobliżu dużego (i wysokiego) osiedla mieszkaniowego, a jednak bardziej przypominającego chłopskie obejście. To ciekawe nawiązanie do wcześniejszych funkcji terenu, bo jeszcze 40 lat temu w tym miejscu dominowały typowo wiejskie klimaty. „Rozsypana” niewysoka zabudowa, schowanie sporej części funkcji pod ziemią oraz dowartościowanie zieleni przypominają rozwiązania zastosowane w Muzeum Śląskim, choć skala jest tu oczywiście dużo mniejsza. Wyrafinowana prostota, dizajnerska dbałość o detale, stworzenie harmonijnego łącznika między strefą wielkomiejską a parkową, synteza kultury i ekologii, stworzenie oryginalnych przestrzeni publicznych – to główne zalety tego projektu. Jest tu wszystko, co trzeba: miejsce na wypoczynek i na działania artystyczne. Pracownie artystyczne idealnie dopełniają się z warzywniakiem, a amfiteatr z placem zabaw dla dzieci i wybiegiem dla zwierząt”.

Zdjęcia Służewskiego Domu Kultury: Julisz Sokołowski, źródło: polityka.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera