Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


O co chodzi w architekturze parametrycznej?

 

Czas czytania: ~ 2 min


Architektura Parametryczna. O co cały ten szum?

 

Ht9eseHE0tIHRaGFe9kdnqjjNPKFn3bjSynftKHobbgBB17EHStPc3nZ2kRO_mercedes-benz-un-studio.jpg

Paramtery i algorytmy
Parametryczny to prawdopodobnie najbardziej nadużywany i najmniej zrozumiały przymiotnik, we współczesnej architekturze. Jak często bywa to co nowe i niezrozumiałe budzi kontrowersje.Tym bardziej, że tak naprawdę w Polsce ciągle jest niewiele pracowni, które podążają za trendami, na uczelniach trudno znaleźć fachowców w tej dziedzinie a większość publikacji jest w języku angielskim czy włoskim. W nowym cyklu postaramy się przybliżyć i ujarzmić nieznane.

Powinniśmy zacząć od tego, że architektura zawsze była parametryczna, jedynie nigdy nie opisana przez konkretny przymiotnik. Zawsze brała pod uwagę otoczenie, procesy konstrukcyjne, prawo budowlane, warunki środowiskowe, wymagania klienta itd. Dziś nazywa się je jedynie parametrami, które można zapisać za pomocą ciągu jasno zdefiniowanych czynnościalgorytmu. Parametryka (z ang. Parametricism) pisana z wielkiej P, promuje przede wszystkim konkretną formę wyrazu. Tak definiowany styl architektoniczny świetnie wpisuję się w sinusoidę stylów w sztuce i architekturze, po klasycznym modernizmie czy minimalizmie przyszedł czas na barok. Z drugiej strony, musimy pamiętać, że taka architektura powstaje głównie w krajach rozwijających się, o innym podłożu kulturalnym czy estetyce. W Europie nie ma taką architekturę miejsca ani pieniędzy.Szeroko krytykowany i kontrowersyjny manifest Patrika Schumachera Autopoesis of Architecture zapowiada 1 nowy styl, nowe sposoby kształtowania formy, często mówi o generowaniu architektury a nie projektowaniu.

Projektowanie a modelowanie
W Polsce pierwsze modele trójwymiarowe powstawały w programach do tworzenia grafiki CGI3d Max, Cinema 4D czy Maya. Były one odzwierciedleniem prawie skończonego projektu architektonicznego, potrzebne jedynie do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji. Ciągle wiele osób nie rozumie i nie widzi potrzeby tworzenia modelów projektów, a przecież między modelem BIM a modelem siatkowym (polygonal mesh) jest ogromna różnica. Wydaja się, że technologia BIM powoli, ale śmiało, wkracza do świata polskich architektów, przekonują ich, a może głównie inwestorów, oszczędność czasu i pieniędzy, a to chyba najsilniejszy argument.

Dalszą cześć artykułu znajdziesz TUTAJ


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gniazda na wyspie Sobieszewskiej
Gniazda na wyspie Sobieszewskiej

„Projekt (…) na Wyspie Sobieszewskiej oparty jest na idei harmonii z miejscem, a nie jego przekształ ...

Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu
Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu

Zakończyła się budowa kompleksu mieszkaniowego Sienkiewicza Résidence we Wrocławiu. Położony w pobli ...

Zielona i błękitna inrastruktura w architekturze online
Zielona i błękitna inrastruktura w architekturze online

Zapraszamy na wersję online naszej cyklicznej konferencji pt. Zielona i błękitna infrastruktura w a ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera