Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pracownia 2pm zaprojektuje polski pawilon na EXPO

 

Czas czytania: ~3 min


Polski pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie

 

MsIFHPtP70epPerPEeRmE3UBmCgwVrbl6odehd1soCeNmun1aun8wh3Y8qxM_expo-i-nagroda-2pm-5.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

Wystawa Światowa EXPO rozpocznie się 1 maja 215 roku w Mediolanie. Weźmie w niej udział blisko 150 państw z całego świata, w tym także Polska. Nasz kraj o udziale w tym wydarzeniu zdecydował dość późno (nadal toczą się dyskusje, skąd wziąć fundusze na to przedsięwzięcie – potrzebne jest ok. 40 mln zł). Z tego też powodu sukces konkursu – ze względu na bardzo krótki terminarz – nie był pewny. Okazało się jednak, że mimo krótkiego terminu na konkurs nadesłano 59 propozycji – przygotowanych zarówno przez młode zespoły, jak i najbardziej cenione pracownie. Wszyscy chętni do projektowania jako bazę do swoich pomysłów mieli prostokątną działkę o powierzchni 2370m2 (20m x 118,49m) i budżet w wysokości 19.600.000 zł brutto na realizację budowy bryły, wnętrz oraz zaaranżowania terenów przyległych zachęcających do odwiedzenia Pawilonu. Nie mniej ważne było hasło przewodnie przyszłorocznego EXPO: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Wokół niego polski rząd chce konstruować naszą prezentację, podkreślając fakt, że Polska jest jednym z największych w Europie eksporterów żywności.

UmYleylaawpyns0hmlZtqiyWSNJC9Tc0wqiHloS8cpcP3S9j0JZ1DHtjAMa0_expo-i-nagroda-2pm-4.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

q5dI9x85g7MV8Gtt1c17ZOOGLdtnJPnkBTQcDJM6XWREOBlGFY7DaMPd98as_expo-i-nagroda-2pm-3.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

Jury konkursu na projekt pawilonu przewodniczył wiceprezes SARP, Włodzimierz Mucha. Pod dwudniowych naradach jurorzy uznali, że najciekawszą propozycję nadesłał zespół z warszawskiej pracowni 2pm „Stojący na czele zespołu architektonicznego Piotr Musiałowski, tworząc koncepcję pawilonu dążył do uzyskania efektu symbolicznego labiryntu, gdzie głównym punktem ciężkości jest magiczny ogród – polski sad pełen jabłoni. To zielone tajemnicze wnętrze pawilonu skrywane jest za ażurową konstrukcją, która nawiązuje do prostych w formie i ekologicznych skrzynek na jabłka. Warto dodać, że we współczesnym wzornictwie przemysłowym skrzynki na owoce są coraz częściej wykorzystywane jako element konstrukcji mebli: łóżek, stolików, a nawet regałów” – można przeczytać w informacji na temat pawilonu.

vCsbE1DUSc6K5GSgY3jHsqzKrdk7CY3EcEINyOBkYqysqxGx9CNzgDuB432p_expo-i-nagroda-2pm-6.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

P2hwXfoAXMb6fxlEN0FOLkwpxFCXLBxC4CUy0VFievyALzSFksEhwUIpEHWq_expo-i-nagroda-2pm-1.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

Młodzi architekci postanowili w Mediolanie zbudować pawilon o ażurowych elewacjach, inspirowanych drewnianymi skrzynkami, w jakich przechowuje się jabłka. Tak ukształtowane ściany miałyby kryć... sad z prawdziwymi jabłoniami, kwitnącymi i owocującymi. Aby jeszcze zwiększyć wrażenie tej przestrzeni, ściany pawilonu od środka maja pokrywać lustra, aby zwiedzający mieli uczucie, że znaleźli się w niekończącym się sadzie, wśród ciągnących się po horyzont szpalerów drzew owocowych.

bpWwaoybv3yxy6GCHE4XUpn7eL9a8TKIyPclotiJWEpaOmUvCGGh7JJdyJd8_expo-i-nagroda-2pm-2.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

7gjZ1juocCdM37EFBmPHIfxXAhC5cOVO3fxHX3On6e0SHk6L0rdLBifbcXyH_expo-ii-nagroda-wxca.JPG

II nagroda: Pracownia WXCA (we współpracy z Platige Image)

„Założeniem wyjściowym do projektu Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie, była eksploatacja skojarzeń, najczęściej łączonych z sukcesem gospodarczym polskiego rolnictwa. Analiza tematu dawała jeden możliwy wynik. Polska jako lider produkcji i eksportu jabłek powinna oprzeć narrację swojej ekspozycji o symbolikę drzewa jabłoni” – mówi Piotr Musiałowski.

Or769HIjoikSK9jDp4V5rkaf97RAGj9NdOFyOtYcceFX8FGJtgjDrAwSKLxZ_expo-iii-nagroda-pig-architekci.jpg

III nagroda: PIG Architekci

zjuhymD4iqH9skjz2HdZ8Y9tbDFDAz1AgQWtRn0RCMYy646yDiSNZMCEERF2_expo-wyroznienie-zespol-z-wroclawia.JPG

Wyróżnienie: projekt wrocławskich architektów (Dawid Wirth, Aleksandra Kościłowska, Filip Skowroński, Agnieszka Mańkiewicz­-Kipa i Krzysztof Kipa)

Poza projektem 2pm w konkursie nagrodzono jeszcze trzy projekty. Drugą nagrodę przyznano pracowni WXCA (we współpracy z Platige Image), która zaprojektowała pawilon o elewacjach wykonanych z tkaniny – polskiego lnu. Trzecią nagrodę otrzymała praca PIG Architekci, którą charakteryzuje mobilna elewacja umożliwiająca zmianę aranżacji w zależności od pór dnia i potrzeb. Sędziowie wyróżnili też wspólny projekt wrocławskich architektów (Dawid Wirth, Aleksandra Kościłowska, Filip Skowroński, Agnieszka Mańkiewicz­-Kipa i Krzysztof Kipa), którego elewacja nawiązuje do makaronu – chętnie jedzonego zarówno nad Wisłą, jak i Morzem Śródziemnym.
Źródło informacji: paiz.gov.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera