Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pracownia 2pm zaprojektuje polski pawilon na EXPO

 

Czas czytania: ~3 min


Polski pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie

 

MsIFHPtP70epPerPEeRmE3UBmCgwVrbl6odehd1soCeNmun1aun8wh3Y8qxM_expo-i-nagroda-2pm-5.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

Wystawa Światowa EXPO rozpocznie się 1 maja 215 roku w Mediolanie. Weźmie w niej udział blisko 150 państw z całego świata, w tym także Polska. Nasz kraj o udziale w tym wydarzeniu zdecydował dość późno (nadal toczą się dyskusje, skąd wziąć fundusze na to przedsięwzięcie – potrzebne jest ok. 40 mln zł). Z tego też powodu sukces konkursu – ze względu na bardzo krótki terminarz – nie był pewny. Okazało się jednak, że mimo krótkiego terminu na konkurs nadesłano 59 propozycji – przygotowanych zarówno przez młode zespoły, jak i najbardziej cenione pracownie. Wszyscy chętni do projektowania jako bazę do swoich pomysłów mieli prostokątną działkę o powierzchni 2370m2 (20m x 118,49m) i budżet w wysokości 19.600.000 zł brutto na realizację budowy bryły, wnętrz oraz zaaranżowania terenów przyległych zachęcających do odwiedzenia Pawilonu. Nie mniej ważne było hasło przewodnie przyszłorocznego EXPO: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Wokół niego polski rząd chce konstruować naszą prezentację, podkreślając fakt, że Polska jest jednym z największych w Europie eksporterów żywności.

UmYleylaawpyns0hmlZtqiyWSNJC9Tc0wqiHloS8cpcP3S9j0JZ1DHtjAMa0_expo-i-nagroda-2pm-4.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

q5dI9x85g7MV8Gtt1c17ZOOGLdtnJPnkBTQcDJM6XWREOBlGFY7DaMPd98as_expo-i-nagroda-2pm-3.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

Jury konkursu na projekt pawilonu przewodniczył wiceprezes SARP, Włodzimierz Mucha. Pod dwudniowych naradach jurorzy uznali, że najciekawszą propozycję nadesłał zespół z warszawskiej pracowni 2pm „Stojący na czele zespołu architektonicznego Piotr Musiałowski, tworząc koncepcję pawilonu dążył do uzyskania efektu symbolicznego labiryntu, gdzie głównym punktem ciężkości jest magiczny ogród – polski sad pełen jabłoni. To zielone tajemnicze wnętrze pawilonu skrywane jest za ażurową konstrukcją, która nawiązuje do prostych w formie i ekologicznych skrzynek na jabłka. Warto dodać, że we współczesnym wzornictwie przemysłowym skrzynki na owoce są coraz częściej wykorzystywane jako element konstrukcji mebli: łóżek, stolików, a nawet regałów” – można przeczytać w informacji na temat pawilonu.

vCsbE1DUSc6K5GSgY3jHsqzKrdk7CY3EcEINyOBkYqysqxGx9CNzgDuB432p_expo-i-nagroda-2pm-6.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

P2hwXfoAXMb6fxlEN0FOLkwpxFCXLBxC4CUy0VFievyALzSFksEhwUIpEHWq_expo-i-nagroda-2pm-1.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

Młodzi architekci postanowili w Mediolanie zbudować pawilon o ażurowych elewacjach, inspirowanych drewnianymi skrzynkami, w jakich przechowuje się jabłka. Tak ukształtowane ściany miałyby kryć... sad z prawdziwymi jabłoniami, kwitnącymi i owocującymi. Aby jeszcze zwiększyć wrażenie tej przestrzeni, ściany pawilonu od środka maja pokrywać lustra, aby zwiedzający mieli uczucie, że znaleźli się w niekończącym się sadzie, wśród ciągnących się po horyzont szpalerów drzew owocowych.

bpWwaoybv3yxy6GCHE4XUpn7eL9a8TKIyPclotiJWEpaOmUvCGGh7JJdyJd8_expo-i-nagroda-2pm-2.jpg

I nagroda: Pracownia 2pm

7gjZ1juocCdM37EFBmPHIfxXAhC5cOVO3fxHX3On6e0SHk6L0rdLBifbcXyH_expo-ii-nagroda-wxca.JPG

II nagroda: Pracownia WXCA (we współpracy z Platige Image)

„Założeniem wyjściowym do projektu Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie, była eksploatacja skojarzeń, najczęściej łączonych z sukcesem gospodarczym polskiego rolnictwa. Analiza tematu dawała jeden możliwy wynik. Polska jako lider produkcji i eksportu jabłek powinna oprzeć narrację swojej ekspozycji o symbolikę drzewa jabłoni” – mówi Piotr Musiałowski.

Or769HIjoikSK9jDp4V5rkaf97RAGj9NdOFyOtYcceFX8FGJtgjDrAwSKLxZ_expo-iii-nagroda-pig-architekci.jpg

III nagroda: PIG Architekci

zjuhymD4iqH9skjz2HdZ8Y9tbDFDAz1AgQWtRn0RCMYy646yDiSNZMCEERF2_expo-wyroznienie-zespol-z-wroclawia.JPG

Wyróżnienie: projekt wrocławskich architektów (Dawid Wirth, Aleksandra Kościłowska, Filip Skowroński, Agnieszka Mańkiewicz­-Kipa i Krzysztof Kipa)

Poza projektem 2pm w konkursie nagrodzono jeszcze trzy projekty. Drugą nagrodę przyznano pracowni WXCA (we współpracy z Platige Image), która zaprojektowała pawilon o elewacjach wykonanych z tkaniny – polskiego lnu. Trzecią nagrodę otrzymała praca PIG Architekci, którą charakteryzuje mobilna elewacja umożliwiająca zmianę aranżacji w zależności od pór dnia i potrzeb. Sędziowie wyróżnili też wspólny projekt wrocławskich architektów (Dawid Wirth, Aleksandra Kościłowska, Filip Skowroński, Agnieszka Mańkiewicz­-Kipa i Krzysztof Kipa), którego elewacja nawiązuje do makaronu – chętnie jedzonego zarówno nad Wisłą, jak i Morzem Śródziemnym.
Źródło informacji: paiz.gov.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie
Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stwo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera