Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kooperatywa – dom dla każdego

 

Czas czytania: ~3 min


KOOPERATYWA – projekt budynku wielorodzinnego

 

xZC91g2zBpDqDQ0Czxd4TIjdBDTYYXKXM8KXulchHPcZM0FxKqG2QXfeycOi_kma-kooperatywa-01-lr.jpg

Scenariusz jest taki: zaprzyjaźnione rodziny skrzykują się razem i systemem gospodarczym, własnymi siłami, poza rynkiem deweloperów i wielkich, nastawionych na zysk inwestorów budują dla siebie czterorodzinny dom. Nie są uzależnieni od nikogo, deweloper nie narzuca im formy domu, nie grozi kłopotami z prawem własności. Sami decydują, gdzie dom powstanie i jak będzie podzielona jego przestrzeń. Przy okazji wspólnej pracy rodziny integrują się, mają wielką satysfakcję z robienia czegoś razem i samodzielnie, a także sporo zabawy. Brzmi zbyt idealnie? Misiura i Łukasz Kabarowski z wrocławskiej pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci udowadniają, że takie przedsięwzięcie jest jak najbardziej wykonalne!

te9uPuOF9Dl0ImV9B7DH7nNJ6W03j8on3ZgRSG7kIYkca0FqgSTjeKm1DXl4_kma-kooperatywa-02-lr.jpg
vZjtviXgGJKAyIDUphazlTQWvUBAQHFM25sZ84tLzGgPOTq6YwgtaYrW4N0e_kma-kooperatywa-03-lr.jpg

KMA Kabarowski Misiura Architekci już od dłuższego czasu zajmują się projektami, które mają przeciwdziałać anonimowości, uzależnieniu od rachunku biznesowego dewelopera, które mają pomagać w społecznej integracji. Dla osiedla Nowe Żerniki, które ma być właśnie takim architektoniczno -społecznym eksperymentem na miarę XXI wieku, architekci opracowali już wysoki budynek mieszkalny, inspirowany formą słynnego wrocławskiego „Trzonolinowca” oraz wielorodzinny budynek dla osób ze względu na wiek mających problemy z poruszaniem się.

4vdVxQFMnrMV2vFoTDUSO57Qqi087GIBnTF1DC8PXyeP46ymfieMZyhB1WFI_kma-kooperatywa-04-lr.jpg

Zbudowany metodą kooperatywy czterech rodzin dom jest kolejnym przedsięwzięciem z tego nurtu. Choć zaprojektowany dla Nowych Żerników jest projektem uniwersalnym, który da się zaadaptować do każdych warunków. Sami architekci tak przedstawiają swoją propozycję: „willa miejska, która stanowi alternatywę dla wolno stojących domów jednorodzinnych, zapewnia te same walory użytkowe i równocześnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia budowanie mikrospołeczności”.

7thCMsaAKAPN8OEX2SaKtmoak5WKysESJFGMNW1zt5LZVH2DL29B2GIvLu9J_kma-kooperatywa-05-lr.jpg
tEEyIenuO3QpN2cAECmS0wHNDEiOzeposZLrwwGOh2u9WanCYT91PYqdvpZt_kma-kooperatywa-06-lr.jpg

Kooperatywa to kameralny, dwupiętrowy budynek z czterema mieszkaniami (każde o powierzchni 123 m²), z garażami, wspólnym ogrodem oraz dwoma lokalami usługowymi na parterze. Dochód z ich najmu ma pozwolić mieszkańcom na pokrycie kosztów kredytu, zaciągniętego na budowę lub kosztów codziennej eksploatacji domu.

icEcTeFSdJYRjpf77ji4S3NhRGez0fHCAzLWiICAvswckAWKX5A88rJN58k9_kma-kooperatywa-07-lr.jpg

Architekci dla przyszłych mieszkańców opracowali bryłę – bazę, którą wewnątrz można kształtować wedle potrzeb. Z zewnątrz dom ma klarowną sylwetkę o dużych przeszkleniach i uatrakcyjniających ją skosach. „Prosta bryła na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem, została zdynamizowana podcięciami i skosami, podkreślonymi pasami tynku i szkła. Ukośne ściany, wraz z zewnętrznymi roletami, chronią wnętrza mieszkań przed nadmiarem słońca, a duże, balkonowe okna pozwalają powiększyć przestrzeń salonów o powierzchnię tarasów. Stonowane kolory i materiały elewacyjne wynikają z kameralnego charakteru budynku i z potrzeby stworzenia przestrzeni sprzyjającej wypoczynkowi oraz spokojnej pracy, w której jest miejsce zarówno na prywatność, jak i na ożywione, sąsiedzkie interakcje” - opisują projekt sami architekci.

jvUjgqtAYz5CFG6bshDCdbHfihoVl4bxa26PqcZgEaoubLPMZ3h60ap1jN0E_kma-kooperatywa-08-lr.jpg
56c0Jm01vtWytvsV9qypQeoIiGjlDEl0Js20P0Voq2q3mSkdxnTr8CGa9YNa_kma-kooperatywa-09-lr.jpg

Wraz z projektem architektonicznym powstał kosztorys domu oraz symulacja kosztów jego późniejszego utrzymania. Dom zaprojektowano, używając wielu rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych, dzięki temu koszty eksploatacji nie są wysokie.

Z3FCrcKb8Dl6nnFy6W9KvixGl8qb8olbo1WEqd1HHxUT3CGMf2gPxDjm3sZY_kma-kooperatywa-10-lr.jpg

Jak wyliczają projektanci: „koszt realizacji kooperatywy to 2 miliony 650 tysięcy złotych (z uwzględnieniem zagospodarowania terenu), czyli w przeliczeniu metr kwadratowy mieszkania będzie kosztować 5,300 zł brutto. Oznacza to, że czynsz w wysokości 50 zł netto / m˛ lokali usługowych w parterze może w całości pokryć koszty spłaty rat kredytu złotówkowego o okresie spłaty 30 lat i RRSO 4,5%”. Warto pamiętać, że cena obejmuje koszt budowy domu, który w kolejnych latach użytkowania, dzięki rozwiązaniom energooszczędnym, będzie o wiele tańszy w eksploatacji niż tradycyjny obiekt.

Szczegółowy kosztorys oraz specyfikacja dla kooperatywy znajdują się biurze KMA przy ul. Hubskiej 44 D3 we Wrocławiu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych tym przedsięwzięciem.

KOOPERATYWA – projekt budynku wielorodzinnego
Projektanci: KMA Kabarowski Misiura Architekci, Misiura i Łukasz Kabarowski
Projekt: 2013-2014
Wizualizacje: OMI Media Production
Kosztorys: Biuro wycen i kosztorysów KTM
Strona internetowa: k-m-a.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Planetarium Śląskie powiększone
Planetarium Śląskie powiększone

Budynek Planetarium Śląskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego został zbudowany w latach ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera