Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kooperatywa – dom dla każdego

 

Czas czytania: ~3 min


KOOPERATYWA – projekt budynku wielorodzinnego

 

xZC91g2zBpDqDQ0Czxd4TIjdBDTYYXKXM8KXulchHPcZM0FxKqG2QXfeycOi_kma-kooperatywa-01-lr.jpg

Scenariusz jest taki: zaprzyjaźnione rodziny skrzykują się razem i systemem gospodarczym, własnymi siłami, poza rynkiem deweloperów i wielkich, nastawionych na zysk inwestorów budują dla siebie czterorodzinny dom. Nie są uzależnieni od nikogo, deweloper nie narzuca im formy domu, nie grozi kłopotami z prawem własności. Sami decydują, gdzie dom powstanie i jak będzie podzielona jego przestrzeń. Przy okazji wspólnej pracy rodziny integrują się, mają wielką satysfakcję z robienia czegoś razem i samodzielnie, a także sporo zabawy. Brzmi zbyt idealnie? Misiura i Łukasz Kabarowski z wrocławskiej pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci udowadniają, że takie przedsięwzięcie jest jak najbardziej wykonalne!

te9uPuOF9Dl0ImV9B7DH7nNJ6W03j8on3ZgRSG7kIYkca0FqgSTjeKm1DXl4_kma-kooperatywa-02-lr.jpg
vZjtviXgGJKAyIDUphazlTQWvUBAQHFM25sZ84tLzGgPOTq6YwgtaYrW4N0e_kma-kooperatywa-03-lr.jpg

KMA Kabarowski Misiura Architekci już od dłuższego czasu zajmują się projektami, które mają przeciwdziałać anonimowości, uzależnieniu od rachunku biznesowego dewelopera, które mają pomagać w społecznej integracji. Dla osiedla Nowe Żerniki, które ma być właśnie takim architektoniczno -społecznym eksperymentem na miarę XXI wieku, architekci opracowali już wysoki budynek mieszkalny, inspirowany formą słynnego wrocławskiego „Trzonolinowca” oraz wielorodzinny budynek dla osób ze względu na wiek mających problemy z poruszaniem się.

4vdVxQFMnrMV2vFoTDUSO57Qqi087GIBnTF1DC8PXyeP46ymfieMZyhB1WFI_kma-kooperatywa-04-lr.jpg

Zbudowany metodą kooperatywy czterech rodzin dom jest kolejnym przedsięwzięciem z tego nurtu. Choć zaprojektowany dla Nowych Żerników jest projektem uniwersalnym, który da się zaadaptować do każdych warunków. Sami architekci tak przedstawiają swoją propozycję: „willa miejska, która stanowi alternatywę dla wolno stojących domów jednorodzinnych, zapewnia te same walory użytkowe i równocześnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia budowanie mikrospołeczności”.

7thCMsaAKAPN8OEX2SaKtmoak5WKysESJFGMNW1zt5LZVH2DL29B2GIvLu9J_kma-kooperatywa-05-lr.jpg
tEEyIenuO3QpN2cAECmS0wHNDEiOzeposZLrwwGOh2u9WanCYT91PYqdvpZt_kma-kooperatywa-06-lr.jpg

Kooperatywa to kameralny, dwupiętrowy budynek z czterema mieszkaniami (każde o powierzchni 123 m²), z garażami, wspólnym ogrodem oraz dwoma lokalami usługowymi na parterze. Dochód z ich najmu ma pozwolić mieszkańcom na pokrycie kosztów kredytu, zaciągniętego na budowę lub kosztów codziennej eksploatacji domu.

icEcTeFSdJYRjpf77ji4S3NhRGez0fHCAzLWiICAvswckAWKX5A88rJN58k9_kma-kooperatywa-07-lr.jpg

Architekci dla przyszłych mieszkańców opracowali bryłę – bazę, którą wewnątrz można kształtować wedle potrzeb. Z zewnątrz dom ma klarowną sylwetkę o dużych przeszkleniach i uatrakcyjniających ją skosach. „Prosta bryła na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem, została zdynamizowana podcięciami i skosami, podkreślonymi pasami tynku i szkła. Ukośne ściany, wraz z zewnętrznymi roletami, chronią wnętrza mieszkań przed nadmiarem słońca, a duże, balkonowe okna pozwalają powiększyć przestrzeń salonów o powierzchnię tarasów. Stonowane kolory i materiały elewacyjne wynikają z kameralnego charakteru budynku i z potrzeby stworzenia przestrzeni sprzyjającej wypoczynkowi oraz spokojnej pracy, w której jest miejsce zarówno na prywatność, jak i na ożywione, sąsiedzkie interakcje” - opisują projekt sami architekci.

jvUjgqtAYz5CFG6bshDCdbHfihoVl4bxa26PqcZgEaoubLPMZ3h60ap1jN0E_kma-kooperatywa-08-lr.jpg
56c0Jm01vtWytvsV9qypQeoIiGjlDEl0Js20P0Voq2q3mSkdxnTr8CGa9YNa_kma-kooperatywa-09-lr.jpg

Wraz z projektem architektonicznym powstał kosztorys domu oraz symulacja kosztów jego późniejszego utrzymania. Dom zaprojektowano, używając wielu rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych, dzięki temu koszty eksploatacji nie są wysokie.

Z3FCrcKb8Dl6nnFy6W9KvixGl8qb8olbo1WEqd1HHxUT3CGMf2gPxDjm3sZY_kma-kooperatywa-10-lr.jpg

Jak wyliczają projektanci: „koszt realizacji kooperatywy to 2 miliony 650 tysięcy złotych (z uwzględnieniem zagospodarowania terenu), czyli w przeliczeniu metr kwadratowy mieszkania będzie kosztować 5,300 zł brutto. Oznacza to, że czynsz w wysokości 50 zł netto / m˛ lokali usługowych w parterze może w całości pokryć koszty spłaty rat kredytu złotówkowego o okresie spłaty 30 lat i RRSO 4,5%”. Warto pamiętać, że cena obejmuje koszt budowy domu, który w kolejnych latach użytkowania, dzięki rozwiązaniom energooszczędnym, będzie o wiele tańszy w eksploatacji niż tradycyjny obiekt.

Szczegółowy kosztorys oraz specyfikacja dla kooperatywy znajdują się biurze KMA przy ul. Hubskiej 44 D3 we Wrocławiu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych tym przedsięwzięciem.

KOOPERATYWA – projekt budynku wielorodzinnego
Projektanci: KMA Kabarowski Misiura Architekci, Misiura i Łukasz Kabarowski
Projekt: 2013-2014
Wizualizacje: OMI Media Production
Kosztorys: Biuro wycen i kosztorysów KTM
Strona internetowa: k-m-a.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera