Galeria międzykontynentalna - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Galeria międzykontynentalna

 

Czas czytania: ~2 min


Galeria Europa – Daleki Wschód

 

m06hMh7TlPy5SXYvKAoj9x3VnWH1qWVttbCfXvmB6VpCepJOemL87o4XgebP_nowa-manggha-1.jpg

Nowy budynek będzie stanowił integralną część Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ale opracowano dla niego określoną funkcję. Pomysłodawcy rozbudowy opisują ją tak: „obiekt docelowo ma stać się wielowymiarowym i wielotematycznym europejskim ośrodkiem kultur Dalekiego Wschodu w Europie, unikalnym w skali europejskiej ośrodkiem kultury krajów azjatyckich, bazującym na doświadczeniu i międzynarodowej pozycji istniejącego centrum kultury japońskiej”.

OMxAwQBTPkMpBFHcAGjYuW0i8dfo0Hg5ymxZsbNIPb54InaNYieirmnQ58Hf_nowa-manggha-2.jpg

Muzeum Manggha w listopadzie 2014 roku obchodzić będzie 20-lecie istnienia, być może wtedy też zostanie już otwarta nowa galeria, poświęcona badaniu i prezentowaniu wzajemnych oddziaływań pomiędzy krajami Azji i Europy.

Nowy gmach stanie na wolnej działce tuż obok istniejącego muzeum. Będzie miał dwie kondygnacje i pomieści dwie sale ekspozycyjne (po jednej na każdym piętrze), zaprojektowane tak, aby łatwo dało się je dostosować do różnego rodzaju prezentacji. Podobnie elastyczny ma być hol budynku – jeśli zajdzie taka potrzeba będzie go można zamienić w kolejną galerię lub przestrzeń widowiskową. Poza galeriami w nowym obiekcie zmieści się też sala konferencyjna, magazyny, zaplecze biurowe.

DDgkZQRhbDzZOCCPiQgusGXXGSAmKkxLV9rwujpg8dpXsltORMQJW9oFZv8a_nowa-manggha-3.jpg

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest budynkiem o wyrazistej, rozpoznawalnej formie. Nowy gmach, który stanie obok, nie mógł siłą rzeczy być równie oryginalny. Architekci uznali, że nie ma sensu dorównywać formą ikonicznej bryle – postanowili więc zaprojektować budowlę bardziej stonowaną, prostą. „Geometria budynku utrzymana jest w konwencji modernistycznej. Zastosowanie prostej formy to zabieg celowy. Nie chciałem, aby ten obiekt konkurował w jakikolwiek sposób z istniejącą kompozycją Muzeum Manggha. Starałem się jak najlepiej wpisać go w charakter przedpola muzeum. Bryła nawiązuje do spadku terenu, z kolei szary piaskowiec, którym zdecydowałem się pokryć elewację, ma korespondować z szarością kamienia małej architektury przed muzeum” – mówił krakowskiemu wydaniu „Gazety Wyborczej” Krzysztof Ingarden.

gzulFhQKEOtVPUpcYVR8x7CWs9FnBj04C77zRI4ZWGHYA5AaVf336G7vT4lT_nowa-manggha-4.jpg

Oszczędna w formie bryła razem z sąsiednim gmachem Muzeum Manggha utworzą kompleks wystawienniczy, połączony nie mniej starannie zaprojektowaną przestrzenią z tarasowym układem schodów i podestów. Jak podkreślają architekci, dzięki sięgnięciu po formy czytelne i stonowane będzie można je dowolnie wypełniać treścią symboliczną przy okazji kolejnych wystaw czy pokazów.

Galeria Europa – Daleki Wschód
Lokalizacja: Kraków, ul. Konopnickiej
Inwestor: Muzeum Manggha i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projektanci: Krzysztof Ingarden, współpraca autorska: Jacek Ewý, zespół: Jacek Dubiel, Piotr Hojda, Bartosz Haduch, Jakub Wagner, Enio Ferreira, Sebastian Machaj
Wykonawca: Chemobudowa
Projekt koncepcyjny: 2005 - 2007
Realizacja: 2014-2015
Powierzchnia zabudowy: 760,6 m2
Powierzchnia użytkowa: 1680 m2
Kubatura: 10743 m3
Koszt inwestycji: 29,8 mln zł (dofinansowanie UE: 20,7 mln zł, projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2007-2013. Priorytet XI Kultura i dziedzictwo kulturowe, Działanie 11.2)
Źródło ilustracji: manggha.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera