Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Łazienka przy bulwarze

 

Czas czytania: ~7 min


Konkurs projekt łaienki

 

DUUokttxAEc3NeBG68sj471ddEMJQt7oNYaQDEkxLwCpMPGUYdlpHVIOcBva_kolo-grand-prix.jpg

Fot. Grand Prix Grzegorz Ostrowski i Karol Sabalczyk z Zabrza

Organizowany przez firmę Sanitec Koło konkurs na projekt łazienki cieszy się duża popularnością. Architekci chętnie projektują kolejne łazienki, które co roku konkursowy regulamin lokuje w innych miejscach, co roku projektowane obiekty muszą spełniać nieco inne zadania. „Projekt Łazienki 2014” został zorganizowany wspólnie z władzami Gdyni: uczestnicy konkursu mieli opracować projekt koncepcyjny toalety publicznej w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego – jednego z głównych szlaków spacerowych miasta. Dynamicznie rozwijające się miasto o wyrazistej architekturze oraz prestiżowa lokalizacja podziałały inspirująco – na konkurs nadesłano 240 propozycji. Jak podsumowują organizatorzy: „Wśród nich były koncepcje reprezentujące różne nurty architektoniczne - od nowoczesnych, przeszkolonych pawilonów poprzez obiekty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu czy jednostek pływających. W wielu projektach przewidziano także miejsce do krótkiego odpoczynku i stojaki rowerowe. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, część dla pań oraz panów, a także miejsce dla osób z niemowlętami wymagającymi opieki”.

W tym roku jury obradowało w składzie: prof. Ewa Kuryłowicz (Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates), Paulina Kisiel (Centrum Designu Gdynia), Janusz Kaniewski (Kaniewski Design), Zbigniew Reszka (ARCH – DECO, Gdynia), Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec KOŁO).

w0kjoIr3uppQBrcweJgHmFc6yb83lmz7hIayrIgjDCas63gHkoMr7RqInETr_kolo-grand-prix-2.jpg

Fot. Grand Prix Grzegorz Ostrowski i Karol Sabalczyk z Zabrza

Najwyższe uznanie jury, a co za tym idzie Grand Prix w konkursie otrzymał projekt Grzegorza Ostrowskiego i Karola Sabalczyka z Zabrza, którzy „zaprojektowali budynek, który od strony bulwaru ma zadaszoną strefę z drewnianą ławką o różnej głębokości będącej leżakiem/siedziskiem lub stojakiem na rowery. Przewidzieli także odzysk wody deszczowej z dachu, która może być wykorzystana do spłukiwania toalet”. Nagrodę przyznano za: „bardzo dobre wkomponowanie obiektu w istniejące otoczenie, prostą modernistyczną bryłę, tak charakterystyczną dla Gdyni, pomysł z wypełnieniem profilami drewnianymi siedziska w głównej elewacji od strony morza bardzo rzeźbiarski i funkcjonalny, szczególnie trafny na tle ściany lasu, prawidłowo i funkcjonalnie zaprojektowane toalety, wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła do wnętrza od strony lasu jest zabiegiem bardzo przemyślanym i ekonomicznym. Praca, która uzyskała Grand Prix w opinii jurorów spełnia kryteria konkursowe i po wykonaniu kolejnych faz projektowych będzie nadawała się do realizacji. Obiekt, który powstanie w tym miejscu niewątpliwie wzbogaci i uatrakcyjni swoją formą Bulwar Nadmorski w Gdyni”.

taLNkTFG9BDHnIB9hwHIK4k6voww2q8mb6Xj8k7nExZbnZkcv3Sd9QCpVAqR_kolo-i-stopnia-radost-gawrylkiewiczkarolina.jpg

Fot. Wyróżnienie I stopnia Radostaw Gawryłkiewicz i Karolina Kryger

Wyróżnienie I stopnia przyznano autorom z Gdańska, Radostowi Gawryłkiewiczowi i Karolinie Kryger. W tym przypadku jury zauważyło: „Istotą koncepcji projektu jest ekologiczny charakter obiektu. Znajduje on swój wymiar funkcjonalny w idei wykorzystania wody deszczowej do obsługi toalet i pisuarów, a także w zastosowaniu ekologicznej armatury (miski WC przystosowane do spłukiwania 4/2 litra).

W strefie estetyki, ekologiczność obiektu kreowana jest przez instalację zielonej ściany, stanowiący dominujący element frontowej elewacji. Ściana ta stanowić może także filtr zatrzymujący zanieczyszczenia z sączącej się przez nią wody. Dominujący motyw zieleni oraz stonowana kolorystyka żelbetowej ramy konstrukcyjnej decydują o dobrym wkomponowaniu obiektu w krajobraz Kępy Redłowskiej.

RtSZyl5VO8ZFZk52yJgPn5e7Pt63NbghVlD0weXpct7dHyXjwyPAczxRgKT4_kolo-i-stopnia-radost-gawrylkiewiczk-1.jpg

Fot. Wyróżnienie I stopnia Radostaw Gawryłkiewicz i Karolina Kryger

Wnętrze toalety eleganckie, stonowane, zaprojektowane z dbałością o niezbędną przestrzeń oraz funkcje (np. obszerne powierzchnie odkładane przy umywalkach). Ze względu na ograniczony rozmiar otworów okiennych do rozważenia pozostaje „rozjaśnienie” kolorystyki wnętrz.

Niebanalna piktografia sanitariów dowodzi, że w tak na pozór trywialnej symbolice wciąż można pokusić się o odrobinę kreatywności”.

9VdFakvbnQn6w1PGUSKNYEMGviQ5CMNrVzIBrkayJNEN5MR5anA7oi0kWBKC_kolo-ii-stopnia-bartosz-jaskulski-agata-kali.jpg

Fot. Wyróżnienie II stopnia Bartosz Jaskulski i Agata Kalisz z Wielunia

Wyróżnienie II stopnia otrzymali Bartosz Jaskulski i Agata Kalisz z Wielunia. Jak opisało ten projekt jury: „Wyróżnienie drugiego stopnia przyznano za walory architektoniczne propozycji i autorską próbę wpisania w kontekst otoczenia. Prosty pawilon toalety z obiecanym zbiornikiem wody deszczowej na dachu połączony jest z wielokrzywiznowym zadaszeniem podpartym drewnianymi (brzozowymi) słupami z parawanowym uzupełnieniem.

HDOTjW5bKPj4K2niAuzyN81HvNDG2aPWMJg9LBnUVjOoQvPLfe2RIo2ZBc8M_kolo-ii-stopnia-bartosz-jaskulski-agata-kali1.jpg

Fot. Wyróżnienie II stopnia Bartosz Jaskulski i Agata Kalisz z Wielunia

Uzyskany podcień zaproponowano dla celów ulokowania tam stojaków rowerowych, można by uzupełnić go o siedziska rekreacyjno – wypoczynkowe, co przedstawiona koncepcja umożliwia. Geometria zadaszenia przechodzącego w ściany, wytwarza potrzebę intymności przy wchodzeniu do części sanitarno – toaletowych.

Zaproponowane wnętrza są rozwiązane zbyt schematycznie”.

yCsaC6bhQ6b11CnRisLSNLwJLlo4FmPBwiLb5Q6PO9q7qPWyMVyjPApn8iBI_kolo-iii-stopnia-marcin-gierbien.jpg

Fot. Wyróżnienie równorzędne III stopnia Marcin Gierbienisow i Jarosław Gawliczekow z Krakowa

Wyróżnienie równorzędne III stopnia przyznano Marcinowi Gierbienisowi i Jarosławowi Gawliczekowi z Krakowa. Jury zauważyło: „Praca wyróżniająca się lekkością formy. Wyraźnie widoczna idea przenikania wewnętrznej, podstawowej funkcji uzupełniającej częścią ogrodową oraz delikatna ażurowość elewacji doskonale wpisuje obiekt w pobliską Kępę Redłowską. Transparentne, orientalne wnętrze zapewniające niezbędną intymność, niezwykle urokliwie oddając nadmorski charakter Gdyni.

OtrOE1kD0mVGjskQVjlbq7MUI7reJ8uPst08e1yfCbiiuo1bBtHA6lImrZOL_kolo-iii-stopnia-marcin-gierbien1.jpg

Fot. Wyróżnienie równorzędne III stopnia Marcin Gierbienisow i Jarosław Gawliczekow z Krakowa

Dodatkowa funkcja ogrodowa wydaje się jednak zbędna przy tak bliskim sąsiedztwie morza, które definitywnie dominuje nad otoczeniem”.

UwAUo0uQExXARlv2mqHqLFY1oPpwy37Xra90HAWQwkwfPVUmPvjYxp0sfUet_kolo-iii-stopnia-maciej-ciepluch.jpg

Fot. Wyróżnienie równorzędne III stopnia Maciej Cieplucha z Łodzi

Wyróżnienie równorzędne III stopnia otrzymał także autor z Łodzi - Maciej Cieplucha. Jego pracę jurorzy scharakteryzowali następująco: „Wyróżnienie trzeciego stopnia przyznano za umiejętne połączenie plażowego charakteru proponowanej architektury z rekreacyjną atmosferą nadwodnej promenady ukazanej w szerszym kontekście miasta.

vNVtlRTtV9T8HaKXdlc1t080MnmUVm93g4gaAiytgZoIKrark4DqAjd3bUhP_kolo-iii-stopnia-maciej-ciepluch1.jpg

Fot. Wyróżnienie równorzędne III stopnia Maciej Cieplucha z Łodzi

Dwa lekkie pawilony proponowane w konstrukcji drewnianej umieszczone są na podeście połączonym z poziomem chodnika za pomocą pochylni. Całość przekryta jest daszkiem membranowym opartym na konstrukcji stalowej lakierowanej. Powierzchnia przekrytego podestu poza funkcjami komunikacyjnymi może pełnić również funkcję wypoczynkową (ławki) i służyć parkowaniu rowerów. Koncepcja jest nieco niespójna w rozwiązaniach detali/przekrojów, niektóre konieczne elementy (poręcze przy stromych pochylniach) zostały pominięte, przez co sprawia wrażenie niedopowiedzianej”.

Fot. Wyróżnienie równorzędne III stopnia Dominik Banaszak z Poznania

Kolejne wyróżnienie równorzędne III stopnia powędrowało do Poznania, otrzymał je Dominik Banaszak, którego projekt jury opisało: „Wyróżniona praca ujmuje delikatnym i eleganckim podejściem do intymnego tematu toalety. Czysta, techniczna bryła kojarzy się bardziej z nowoczesnym urządzeniem niż z budynkiem służącym zaspokajaniu przyziemnych potrzeb – staje się więc, jak smartfon czy tablet elementem wielkomiejskiego stylu życia. Bryła jest widoczna z daleka, dobrze komunikuje swą funkcję. Jednocześnie przemyślana forma trapezu wysmukla sylwetkę nie dominując krajobrazu.

Fot. Wyróżnienie równorzędne III stopnia Dominik Banaszak z Poznania


Niestety, wysublimowana estetyka rzutuje na funkcję – rzut budynku pokazuje zarówno zbyt ciasną kabinę dla niepełnosprawnych, jak i sporo niewykorzystanej zbędnej przestrzeni.

Ten trudny kompromis nie pozwolił projektowi uzyskać wyższej oceny, adekwatnej do niewątpliwych walorów estetycznych”.

Fot. Nagroda internautów

Fot. Nagroda internautów


Swoją nagrodę w konkursie „Projekt Łazienki 2014” przyznali też internauci, głosujący przez stronę konkurskolo.pl. Im najbardziej spodobał się projekt Mateusza Poksińskiego z Torunia.

Źródło informacji: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera