Nie tylko dla biznesmenów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie tylko dla biznesmenów

 

Czas czytania: ~3 min


Warsaw Spire

 

sqlrroXdpdEX7QtgGVewgK2c4kYZZfOXu7zfmmQlvUicumph6BnRUIdxt8Xz_plac-europejski-warszawa06.jpg

Nieczęsto (niestety) zdarza się, aby budujący nowe biurowce inwestor pomyślał przy okazji o pieszych, przechodniach, okolicznych mieszkańcach, po prostu o innych niż pracownicy biur użytkownikach miasta. Zwykle tereny wokół nowych obiektów biurowych – to albo parkingi, albo pozbawione wyrazu wybetonowane przestrzenie, mające tylko służyć wchodzącym do budynków. Bezpośrednie sąsiedztwo wieży Warsaw Spire i towarzyszących jej niższych biurowców ma być inne. Rada Warszawy przyjęła już nazwę Plac Europejski – to właśnie przestrzeń o tej nazwie zostanie w 2015 roku udostępniona wszystkim mieszkańcom Warszawy.

qETQY8nDWvbhVSfH5v2LJZ1AQrzSXLebp1OCl9KxzPHeisTIbNwiplxh0siO_plac-europejski-warszawa05.jpg

Do stworzenia projektu placu Europejskiego inwestor Warsaw Spire czyli firma Ghelamco zaprosiła belgijską pracownię architektury krajobrazu Wirtz International Landscape Architects, autorów wielu realizacji w centrach dużych miast. Teraz zaprojektowali on rozległy publiczny plac na warszawskiej Woli, w poprzemysłowej dzielnicy która w ostatnich latach w ekspresowym tempie zamienia się w centrum biznesowe.

pb9qLoydFOSiaG0vMF1oXnD23Ohgm7O3qr1suYhGH5Be3KUOAS1S7rfOB9mr_plac-europejski-warszawa01.jpg

„Zaproponowana przez pracownię Wirtz koncepcja zakłada stworzenie w ramach placu zaskakującego miejsca relaksu w nowopowstającym biznesowym centrum stolicy, odpowiadającego dodatkowo na potrzeby najemców kompleksu Warsaw Spire” – podkreśla inwestor. Na placu pojawi się zieleń (w tym egzotyczne metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe), pomiędzy drzewami płynąć będzie kaskadowy strumień, kończący się fontanną. Posadzka placu zostanie wyłożona granitem.

Y8KEKxM5kUxK9YKR4VgDQplOKsvPMtG71jSq8Xf5WIEWGCBIZEj4CeRHCa1u_plac-europejski-warszawa02.jpg

Poza elementami małej architektury oraz zaprojektowaną zielenią i wodą, plac zostanie wyposażony w wiele funkcji. Powstanie tu amfiteatr: „Zaplanowany od ulicy Grzybowskiej obiekt będzie połączeniem miejsca przeznaczonego na wydarzenia kulturalne, imprezy i koncerty oraz wykończonego w drewnie tarasu widokowego pozwalającego objąć całą panoramę placu Europejskiego”. Na placu działać ma stacja rowerowa. Bo – co ważne – plac dostępny ma być tylko dla pieszych i rowerzystów. Nie przewiduje się tu zupełnie miejsca dla samochodów.

0Y3AiP5iBy0vGgOP7iT15BUXjHuKsrXzY2nO2OammuulWwHfdiR4yS5839dh_plac-europejski-warszawa03.jpg

Architekci zaplanowali miejsce otoczone zielenią ogródki barów i restauracji, ulokowanych na parterach budynków, co więcej – dla tych ogródków zaprojektowano stosowne, jednolite, stylowe meble. Zaplanowali również budowę mniejszych lub remont istniejących w sąsiedztwie budynków, które poszerzą ofertę placu. Jak to wylicza inwestor: „Na plac Europejski przyciągać będą liczne restauracje, bary i kawiarnie zlokalizowane na parterach budynków kompleksu Warsaw Spire oraz w specjalnie stworzonych miejscach na samym placu. Tuż obok budynku, którego najemcą będzie agencja UE Frontex, powstanie niezależny budynek restauracyjny. Ponad 400 m2 powierzchni zamknięte zostanie w niespotykanej, organicznej formie architektonicznej podkreślającej nowoczesność całej przestrzeni placu.

YEbKZ8A8hYiMJ4Z612EVedoRVtXzc7MXn9KgRUaOxaLM4OM201SOwZ5PxWe8_plac-europejski-warszawa04.jpg

Nowe życie zostanie również tchnięte w budynki magazynowe stojące przy ul. Wroniej, vis a vis Hotelu Hilton. Wyremontowane, całkowicie przeszklone i otwarte w stronę placu staną się lokalizacją dla unikalnego konceptu restauracji miejskiej i biznesowej. Dodatkowo całe trzecie piętro w budynku wieżowym kompleksu Warsaw Spire przeznaczone zostanie na funkcje gastronomiczne. Na powierzchni 1 300 m2 oferowane będą smaki z wielu rejonów świata”.

11kVbJbkhwuKz34FQcd0WRLpEbjmXD6CCjOWzcFsrDbsBLBftx9HNksjzfv0_plac-europejski-warszawa07.jpg

Wizja pięknego publicznego placu, roztaczana przez firmę Ghelamco oraz architektów z pracowni Wirtz International Landscape Architects wydaje się tak piękna, że aż nierealna. Na dynamicznie i czasem bezrozumnie zabudowywanej Woli bardzo brakuje przyjaznych przestrzeni publicznych – zielony plac z przyciągającymi ludzi funkcjami nie będzie tylko atrakcją – jest tu po prostu bardzo potrzebny. Czy uda się go zrealizować?

Plac Europejski
Lokalizacja: Warszawa, ul. Grzybowska 77
Inwestor: Ghelamco Poland
Projektanci: Wirtz International Landscape Architects
Realizacja: 2015
Powierzchnia: 400m2
Strona internetowa: facebook.com/PlacEuropejski


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera