Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie tylko dla biznesmenów

 

Czas czytania: ~3 min


Warsaw Spire

 

sqlrroXdpdEX7QtgGVewgK2c4kYZZfOXu7zfmmQlvUicumph6BnRUIdxt8Xz_plac-europejski-warszawa06.jpg

Nieczęsto (niestety) zdarza się, aby budujący nowe biurowce inwestor pomyślał przy okazji o pieszych, przechodniach, okolicznych mieszkańcach, po prostu o innych niż pracownicy biur użytkownikach miasta. Zwykle tereny wokół nowych obiektów biurowych – to albo parkingi, albo pozbawione wyrazu wybetonowane przestrzenie, mające tylko służyć wchodzącym do budynków. Bezpośrednie sąsiedztwo wieży Warsaw Spire i towarzyszących jej niższych biurowców ma być inne. Rada Warszawy przyjęła już nazwę Plac Europejski – to właśnie przestrzeń o tej nazwie zostanie w 2015 roku udostępniona wszystkim mieszkańcom Warszawy.

qETQY8nDWvbhVSfH5v2LJZ1AQrzSXLebp1OCl9KxzPHeisTIbNwiplxh0siO_plac-europejski-warszawa05.jpg

Do stworzenia projektu placu Europejskiego inwestor Warsaw Spire czyli firma Ghelamco zaprosiła belgijską pracownię architektury krajobrazu Wirtz International Landscape Architects, autorów wielu realizacji w centrach dużych miast. Teraz zaprojektowali on rozległy publiczny plac na warszawskiej Woli, w poprzemysłowej dzielnicy która w ostatnich latach w ekspresowym tempie zamienia się w centrum biznesowe.

pb9qLoydFOSiaG0vMF1oXnD23Ohgm7O3qr1suYhGH5Be3KUOAS1S7rfOB9mr_plac-europejski-warszawa01.jpg

„Zaproponowana przez pracownię Wirtz koncepcja zakłada stworzenie w ramach placu zaskakującego miejsca relaksu w nowopowstającym biznesowym centrum stolicy, odpowiadającego dodatkowo na potrzeby najemców kompleksu Warsaw Spire” – podkreśla inwestor. Na placu pojawi się zieleń (w tym egzotyczne metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe), pomiędzy drzewami płynąć będzie kaskadowy strumień, kończący się fontanną. Posadzka placu zostanie wyłożona granitem.

Y8KEKxM5kUxK9YKR4VgDQplOKsvPMtG71jSq8Xf5WIEWGCBIZEj4CeRHCa1u_plac-europejski-warszawa02.jpg

Poza elementami małej architektury oraz zaprojektowaną zielenią i wodą, plac zostanie wyposażony w wiele funkcji. Powstanie tu amfiteatr: „Zaplanowany od ulicy Grzybowskiej obiekt będzie połączeniem miejsca przeznaczonego na wydarzenia kulturalne, imprezy i koncerty oraz wykończonego w drewnie tarasu widokowego pozwalającego objąć całą panoramę placu Europejskiego”. Na placu działać ma stacja rowerowa. Bo – co ważne – plac dostępny ma być tylko dla pieszych i rowerzystów. Nie przewiduje się tu zupełnie miejsca dla samochodów.

0Y3AiP5iBy0vGgOP7iT15BUXjHuKsrXzY2nO2OammuulWwHfdiR4yS5839dh_plac-europejski-warszawa03.jpg

Architekci zaplanowali miejsce otoczone zielenią ogródki barów i restauracji, ulokowanych na parterach budynków, co więcej – dla tych ogródków zaprojektowano stosowne, jednolite, stylowe meble. Zaplanowali również budowę mniejszych lub remont istniejących w sąsiedztwie budynków, które poszerzą ofertę placu. Jak to wylicza inwestor: „Na plac Europejski przyciągać będą liczne restauracje, bary i kawiarnie zlokalizowane na parterach budynków kompleksu Warsaw Spire oraz w specjalnie stworzonych miejscach na samym placu. Tuż obok budynku, którego najemcą będzie agencja UE Frontex, powstanie niezależny budynek restauracyjny. Ponad 400 m2 powierzchni zamknięte zostanie w niespotykanej, organicznej formie architektonicznej podkreślającej nowoczesność całej przestrzeni placu.

YEbKZ8A8hYiMJ4Z612EVedoRVtXzc7MXn9KgRUaOxaLM4OM201SOwZ5PxWe8_plac-europejski-warszawa04.jpg

Nowe życie zostanie również tchnięte w budynki magazynowe stojące przy ul. Wroniej, vis a vis Hotelu Hilton. Wyremontowane, całkowicie przeszklone i otwarte w stronę placu staną się lokalizacją dla unikalnego konceptu restauracji miejskiej i biznesowej. Dodatkowo całe trzecie piętro w budynku wieżowym kompleksu Warsaw Spire przeznaczone zostanie na funkcje gastronomiczne. Na powierzchni 1 300 m2 oferowane będą smaki z wielu rejonów świata”.

11kVbJbkhwuKz34FQcd0WRLpEbjmXD6CCjOWzcFsrDbsBLBftx9HNksjzfv0_plac-europejski-warszawa07.jpg

Wizja pięknego publicznego placu, roztaczana przez firmę Ghelamco oraz architektów z pracowni Wirtz International Landscape Architects wydaje się tak piękna, że aż nierealna. Na dynamicznie i czasem bezrozumnie zabudowywanej Woli bardzo brakuje przyjaznych przestrzeni publicznych – zielony plac z przyciągającymi ludzi funkcjami nie będzie tylko atrakcją – jest tu po prostu bardzo potrzebny. Czy uda się go zrealizować?

Plac Europejski
Lokalizacja: Warszawa, ul. Grzybowska 77
Inwestor: Ghelamco Poland
Projektanci: Wirtz International Landscape Architects
Realizacja: 2015
Powierzchnia: 400m2
Strona internetowa: facebook.com/PlacEuropejski


Podepnij swój artykuł

tagi

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie
Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stwo ...

Dom peryskop - dom z widokiem
Dom peryskop - dom z widokiem

MUS Architekci zaprojektowali dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim. Choć działka położona jest w ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera