Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Inkubator sztuki

 

Czas czytania: ~2 min


W 2008 roku władze miasta Łodzi oraz przedstawiciele instytucji kultury o nazwie Fabryka Sztuki podpisały porozumienie, na mocy którego budynki, należące przed wojną do zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a później do Uniontexu, zlokalizowane p

 

mIhe2dRDotM6m5fC5Ia32mwIcqfC2cQMULQNHZ7L3kGhHDGmxGgk5Pg6UGaH_art-inkubator-lodz01.jpg
W 2008 roku władze miasta Łodzi oraz przedstawiciele instytucji kultury o nazwie Fabryka Sztuki podpisały porozumienie, na mocy którego budynki, należące przed wojną do zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a później do Uniontexu, zlokalizowane przy ulicy Tymienieckiego miały się zamienić w duże i nowoczesne centrum sztuki.
INq3jE471HZJowdOLk9WgP0lIcWs4UBLmhvGozcg4q73IJ9B4AuQUSKYsdRB_art-inkubator-lodz03.jpg
Finansowana pół na pół przez Urząd Miasta i Unię Europejską inwestycja miała na celu wykreowanie przestrzeni, służącej nie tylko do prezentacji wystaw, ale i działań edukacyjnych, a przede wszystkim wspomagających rozwój przedsięwzięć z pogranicza sztuki i przedsiębiorczości.
nirLgmHfvUU0IjpSm0nxv1h1PPgl1yQma7lwZ7fEoGp76E9lPiE3zgKnYxSV_art-inkubator-lodz04.jpg
Na potrzeby inkubatora zaadaptowano trzy budynki. Wszystkie zabytkowe, w czasie funkcjonowania tu fabryki włókienniczej pełniły rolę magazynów tkanin (to dlatego mają małe okna – większe w magazynach nie były potrzebne.
B6zBZVmpSfUg4qFY2f2MzdSb3dKGaeQnCxSYGSn8LKRPAZRLeQuLyHwYKrcx_art-inkubator-lodz05.jpg
W budynku A kompleksu Art Inkubatora powstały liczne sale warsztatowe i pracownie, m.in. ceramiczna, filmowa, fotograficzna, działa kawiarnia z przestrzenią co-workingową i antresolą. Towarzyszą im pokoje pracy twórczej, sale konferencyjne, biura. W budynkach B i C działają galerie, liczne i zróżnicowane przestrzenie ekspozycyjne, jest wielofunkcyjna sala artystyczna, sala koncertowa z pełnym zapleczem technicznym, reżyserką, elektronicznym inspicjentem.
BQsXRnF8AnJZHMdjFuulYWzRNC5FLoUwoXhzQ6lmy5J7ivdG83qdsXcAevAP_art-inkubator-lodz07.jpg
Adaptacja trzech pofabrycznych budynków do nowych celów nie była łatwa. Pracowało nad nią kilka zespołów architektonicznych, które pozostawały w stałym kontakcie z konserwatorem zabytków. Wszystko dlatego, że gmachy nie tylko wpisane był do rejestru zabytków, posiadały również mnóstwo cennych detali, rozwiązań konstrukcyjnych, elementów wyposażenia, które podczas prac na bieżąco remontowano i wkomponowywano w modernizowane budynki. Dla tych elementów architektonicznych, które znaleziono podczas budowy ale nie udało się dla nich znaleźć zastosowania na terenie Art Inkubatora powstało Muzeum Miejsca – tu eksponaty można obejrzeć.
sPC0u0HchOAGXXKFXqUS0d4J0KyrQ1H7cdtEbe33e4VbacjfyjzcqOGAWoPu_art-inkubator-lodz10.jpg
Trzy budynki, powstałe w latach 1887-1910 bardzo starannie wyremontowano. Udało się zachować nie tylko unikalną, żelbetową konstrukcję, ale również oryginalne klatki schodowe, posadzki, stolarkę drzwiową. Zachowano pierwotne ogrodzenie terenu, a nawet biegnące obok budynków tory kolejowe. Dostosowanie obiektów do nowych funkcji udało się w tym wypadku połączyć z szacunkiem dla zabytkowej substancji. Powstała w ten sposób przestrzeń, która zapewne samą swoją formą i historią będzie wspomagała kreatywność użytkowników.
tsvefpFobTW0a2xC2GqjNeSaZATdwgHfHkANPte6d9bf2XevBurRXJKBfkqW_art-inkubator-lodz08.jpg

Art Inubator

Lokalizacja: Łódź, ul. Tymienieckiego, teren dawnej fabryki Karola Scheiblera.

Inwestor: Fabryka Sztuki

Projektanci: Koncepcję architektoniczną przygotowała łódzka Pracownia Projektowa Joanna Kucharska-Kosatka (Budynek A) oraz zespół architektów w składzie: Wojciech Wycichowski, Jacek Borkowski i Marek Solnica (Budynki B i C). Projekt budowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-Projekt Sp.z o.o. z Tych.

Prace konserwatorskie: Mosaicon Wykonawca: Skanska Polska i Skanska Czechy

Realizacja: 2012-2014 Powierzchnia użytkowa budynków A, B i C: 6 727 m2

Kubatura: 33 382 m3

Koszt inwestycji: ok. 32 mln zł

Źródło ilustracji: www.artinkubator.com, www.skanska.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera