Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Filharmonia Szczecin – o projekcie filharmonii szczecińskiej

 

Czas czytania: ~3 min


Filharmonia w Sczecinie. Kontrowersje wokół nowego budynku, który ma ambicję zostać nową ikoną miasta

 

6TLKcddqODirDSYo9wSZ3mfOiLqc8GNA7P8fEfLx4EYXkwiBRA2EBCh0KjNN_filharmonia-szczecin09jhhj.jpg
Nie da się ukryć: strzelisty, biały gmach szczecińskiej filharmonii wyróżnia się na tle zabudowy miasta. Jasne, szpiczaste segmenty elewacji nowego gmachu stanęły tuż obok starych, ceglanych budowli z XIX i początku XX wieku. Nie ma tu mowy o stapianiu się z otoczeniem, z naśladowaniem historycznej zabudowy centrum stolicy Zachodniego Pomorza.
7YZQ3J0hRHUsEnqIwskaTbE2IKYEdTbDN1mlPUWl3l1s27kOxZuo9X9fYbhx_filharmonia-szczecin01.jpg
Hiszpańska pracownia, której projekt w 2007 roku wygrał międzynarodowy konkurs na projekt filharmonii zaprojektowała obiekt odważny i wyrazisty. Do tradycji i lokalnego dziedzictwa nawiązano tu, dzieląc gmach na pionowe segmenty, z których każdy zwieńczono dwuspadowym dachem. Podobna wysokość, gabaryty, podziały – to ukłon ku historii. Wizualnie jednak budynek nie jest naśladownictwem sąsiedniej zabudowy. „Obiekt zbudowany ma zostać na zasadzie połączonych ze sobą elementów – białych, krystalicznych pudełek ze spiczastymi dachami, co w rezultacie tworzyć będzie homogeniczną i zwartą bryłę, o jednolitym wyglądzie w dzień i w nocy” – można przeczytać w opisie inwestorskim.
UW5S18d2cwc4fThuHylMpp9ieHmWdLXiRNahEOkTMiWldDGKvp4kVFv3FFpD_filharmonia-szczecin03.jpg
Warto jednak pamiętać, że Szczecin, podobnie jak wiele innych polskich miast został dramatycznie doświadczony przez historię. W dużym stopniu zburzony i przebudowany, jest dziś konglomeratem stylów, form i kształtów z różnych epok. Oczywiście najwyżej cenione są te najstarsze (poniemieckie) budowle, jednak nie stanowią one przeważającej większości. I choćby z tego powodu warto spojrzeć bardziej przychylnym okiem na gmach Filharmonii: gdyby podobny obiekt stanął wśród spójnej, dobrze zachowanej i zajmującej duży teren historycznej zabudowy, zapewne by raził, jednak pojawiając się wśród w mieście o tak jak Szczecin zróżnicowanej architekturze wnosi powiew nowości, jest atrakcją, przyciąga wzrok.
O2E26EjrRSAXYOSdfrBxmKCTacvhrRumH3WT1m5izCCqUrBnNvmkQFuL9sMQ_filharmonia-szczecin04.jpg

Czy Filharmonia szczecińska zostanie nowym symbolem miasta?

Szczecińska Filharmonia – to nie tylko biała, lśniąca, rozpraszająca światło szklana elewacja. To także niezwykłe wnętrze, które poza walorami akustycznymi i funkcjonalnymi stanowi jakość samą w sobie. Każdy, kto widział budynek od środka twierdzi, że przestrzeń wewnątrz jest wyjątkowo atrakcyjna.

nlMH2KbkRUrYqSTvTxNI8w10FvnJb8Q49bt8edQJsaBkdE65xz3VOlf3TYAZ_filharmonia-szczecin07.jpg
Obiekt pomieści blisko tysiąc melomanów na widowni dużej sali koncertowej oraz prawie dwieście w sali kameralnej. Duża scena – to przestrzeń dla 120-osobowej orkiestry i 110-osobowego chóru. Dodatkiem do przestrzeni związanych z muzyką jest sala ekspozycyjna – na ostatnim z pięciu pięter przewidziano miejsce na wystawy, imprezy, spotkania. „Na ostatniej kondygnacji, pod rzeźbionym dachem znajdować się będzie przestrzeń ekspozycyjna, z wglądem poprzez przeszklone świetlne patia w przestrzeń hollu oraz pomieszczenia funkcji administracyjnej” – opisuje to inwestor.
lRJZbcmw8zkMgUQrTIDAzJMFu803XxsWclvhtu4EsJt8Fvfg8epoyd6Bqp0p_filharmonia-szczecin06.jpg
Czy ta wciąż wywołująca kontrowersje budowla stanie się ikoną miasta? Czy stopi się z miastem? Wniesie nową jakość i także dzięki swojej funkcji zostanie zaakceptowana przez mieszkańców? Zobaczymy w najbliższym czasie, gdy Filharmonia zacznie w pełni funkcjonować.
Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza Lokalizacja: Szczecin, Plac Armii Krajowej 1 Inwestor: Gmina Miasta Szczecin Projektanci: Estudio Barozzi Veiga Wykonawca: Warbud Projekt: 2007 Realizacja: 2011 - 2014 Powierzchnia działki: 3801 m2 Powierzchnia użytkowa: 12734 m2 Powierzchnia całkowita: 13700 m2 Kubatura: 98200 m3 Koszt inwestycji: ok. 119 mln zł Zdjęcia: Maciej Cybulski, Piotr Sawiński, źródło: www.facebook.com/FilharmoniaSZN; www.warbud.pl

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera