Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Filharmonia Szczecin – o projekcie filharmonii szczecińskiej

 

Czas czytania: ~3 min


Filharmonia w Sczecinie. Kontrowersje wokół nowego budynku, który ma ambicję zostać nową ikoną miasta

 

6TLKcddqODirDSYo9wSZ3mfOiLqc8GNA7P8fEfLx4EYXkwiBRA2EBCh0KjNN_filharmonia-szczecin09jhhj.jpg
Nie da się ukryć: strzelisty, biały gmach szczecińskiej filharmonii wyróżnia się na tle zabudowy miasta. Jasne, szpiczaste segmenty elewacji nowego gmachu stanęły tuż obok starych, ceglanych budowli z XIX i początku XX wieku. Nie ma tu mowy o stapianiu się z otoczeniem, z naśladowaniem historycznej zabudowy centrum stolicy Zachodniego Pomorza.
7YZQ3J0hRHUsEnqIwskaTbE2IKYEdTbDN1mlPUWl3l1s27kOxZuo9X9fYbhx_filharmonia-szczecin01.jpg
Hiszpańska pracownia, której projekt w 2007 roku wygrał międzynarodowy konkurs na projekt filharmonii zaprojektowała obiekt odważny i wyrazisty. Do tradycji i lokalnego dziedzictwa nawiązano tu, dzieląc gmach na pionowe segmenty, z których każdy zwieńczono dwuspadowym dachem. Podobna wysokość, gabaryty, podziały – to ukłon ku historii. Wizualnie jednak budynek nie jest naśladownictwem sąsiedniej zabudowy. „Obiekt zbudowany ma zostać na zasadzie połączonych ze sobą elementów – białych, krystalicznych pudełek ze spiczastymi dachami, co w rezultacie tworzyć będzie homogeniczną i zwartą bryłę, o jednolitym wyglądzie w dzień i w nocy” – można przeczytać w opisie inwestorskim.
UW5S18d2cwc4fThuHylMpp9ieHmWdLXiRNahEOkTMiWldDGKvp4kVFv3FFpD_filharmonia-szczecin03.jpg
Warto jednak pamiętać, że Szczecin, podobnie jak wiele innych polskich miast został dramatycznie doświadczony przez historię. W dużym stopniu zburzony i przebudowany, jest dziś konglomeratem stylów, form i kształtów z różnych epok. Oczywiście najwyżej cenione są te najstarsze (poniemieckie) budowle, jednak nie stanowią one przeważającej większości. I choćby z tego powodu warto spojrzeć bardziej przychylnym okiem na gmach Filharmonii: gdyby podobny obiekt stanął wśród spójnej, dobrze zachowanej i zajmującej duży teren historycznej zabudowy, zapewne by raził, jednak pojawiając się wśród w mieście o tak jak Szczecin zróżnicowanej architekturze wnosi powiew nowości, jest atrakcją, przyciąga wzrok.
O2E26EjrRSAXYOSdfrBxmKCTacvhrRumH3WT1m5izCCqUrBnNvmkQFuL9sMQ_filharmonia-szczecin04.jpg

Czy Filharmonia szczecińska zostanie nowym symbolem miasta?

Szczecińska Filharmonia – to nie tylko biała, lśniąca, rozpraszająca światło szklana elewacja. To także niezwykłe wnętrze, które poza walorami akustycznymi i funkcjonalnymi stanowi jakość samą w sobie. Każdy, kto widział budynek od środka twierdzi, że przestrzeń wewnątrz jest wyjątkowo atrakcyjna.

nlMH2KbkRUrYqSTvTxNI8w10FvnJb8Q49bt8edQJsaBkdE65xz3VOlf3TYAZ_filharmonia-szczecin07.jpg
Obiekt pomieści blisko tysiąc melomanów na widowni dużej sali koncertowej oraz prawie dwieście w sali kameralnej. Duża scena – to przestrzeń dla 120-osobowej orkiestry i 110-osobowego chóru. Dodatkiem do przestrzeni związanych z muzyką jest sala ekspozycyjna – na ostatnim z pięciu pięter przewidziano miejsce na wystawy, imprezy, spotkania. „Na ostatniej kondygnacji, pod rzeźbionym dachem znajdować się będzie przestrzeń ekspozycyjna, z wglądem poprzez przeszklone świetlne patia w przestrzeń hollu oraz pomieszczenia funkcji administracyjnej” – opisuje to inwestor.
lRJZbcmw8zkMgUQrTIDAzJMFu803XxsWclvhtu4EsJt8Fvfg8epoyd6Bqp0p_filharmonia-szczecin06.jpg
Czy ta wciąż wywołująca kontrowersje budowla stanie się ikoną miasta? Czy stopi się z miastem? Wniesie nową jakość i także dzięki swojej funkcji zostanie zaakceptowana przez mieszkańców? Zobaczymy w najbliższym czasie, gdy Filharmonia zacznie w pełni funkcjonować.
Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza Lokalizacja: Szczecin, Plac Armii Krajowej 1 Inwestor: Gmina Miasta Szczecin Projektanci: Estudio Barozzi Veiga Wykonawca: Warbud Projekt: 2007 Realizacja: 2011 - 2014 Powierzchnia działki: 3801 m2 Powierzchnia użytkowa: 12734 m2 Powierzchnia całkowita: 13700 m2 Kubatura: 98200 m3 Koszt inwestycji: ok. 119 mln zł Zdjęcia: Maciej Cybulski, Piotr Sawiński, źródło: www.facebook.com/FilharmoniaSZN; www.warbud.pl

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera