Modernizm w parku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernizm w parku

 

Czas czytania: ~2 min


Przykład zrealizowanych w ostatnich latach w Katowicach inwestycji, szczególnie mieszkaniowych, pokazuje, że w stolicy Górnego Śląska stylistyka modernistyczna trzyma się szczególnie mocno.

 

POtGKhrfiLYgISZATeThX7JzGjvkgYUK21psgtFs42eIluzgV0JWlNPq8oYj_wille-parkowa-katowice01hh.jpg
Przykład zrealizowanych w ostatnich latach w Katowicach inwestycji, szczególnie mieszkaniowych, pokazuje, że w stolicy Górnego Śląska stylistyka modernistyczna trzyma się szczególnie mocno. Nie da się ukryć, że akurat w tym mieście zachowało się wiele wyjątkowych, bardzo udanych obiektów z okresu międzywojennego, będących dziś najbardziej wartościowymi zabytkami modernizmu. Zapewne dlatego projektujący współcześnie architekci sięgają po te „znane i lubiane”, sprawdzone formy, interpretując je na nowo i adaptując do nowych obiektów.
KvrNygVIyzrxcNnb53sVqRTFwlIsAKWREigZkNksBjTEU5mdL62tibRqKeqx_wille-parkowa-katowice02.jpg
Tak samo postąpił zespół pod kierownictwem Tomasza Koniora, projektując osiedle o nazwie Wille Parkowa. Na granicy największego parku w mieście, niedaleko dworca oraz dzielnicy pełnej przedwojennych modernistycznych kamienic wyrósł kompleks luksusowych, kameralnych domów mieszkalnych. Lokalizacja, jaką wybrano na to osiedle jest wyjątkowa – wśród zieleni, a zarazem prawie w centrum. „Założeniem projektu było stworzenie ekskluzywnej, otoczonej zielenią przestrzeni do życia z zachowaniem wszelkich udogodnień jakie daje bliskość centrum miasta oraz dobra komunikacja” – pisze inwestor.
ZgyusLkt9tpQVfxMOLHTJrkL4m0HcWgbg4DmUlTwsmGoBfCtZFjdo2VWHKmU_wille-parkowa-katowice03.jpg
Na terenie o powierzchni 5 tysięcy m2 powstało pięć 3- i 4-kondygnacyjnych „miejskich willi”, czyli kilkurodzinnych domów, otoczonych zielonym skwerem. W sumie osiedle liczy 32 apartamenty.
9z6QhyERkztAMv520SZjcm10V8KQaidkE8aWoGLEXNtg3ea5KRUkGVGWKG7M_wille-parkowa-katowice04.jpg
Można powiedzieć, że forma architektoniczna, jaką nadano domom, to połączenie modernistycznej bryły z kojarzącym się ze śląskimi robotniczymi osiedlami materiałem. Wille bowiem – to najprostsze „kostki”, podobne do tych, które w pierwszych latach XX wieku projektowali architekci w Holandii czy Niemiec. Minimalistyczne sylwetki domów urozmaicają nieregularnie umiejscowione podcięcia i różnice w ilości kondygnacji.
f3yYJMh22tcHTyvnyHqJ4MK6S7Suzm4aQqQcbBwOwXRxuR4XoqpfBXynLRxm_wille-parkowa-katowice08.jpg
Wszystkie domy wybudowano z cegły (to je różni od tynkowanych na biało modernistycznych domów sprzed wojny). „Cegła jest materiałem zdrowym, ludzkim i przyjaznym. Jak mało który opiera się czasowi i modom. Do budowy każdej z willi użyto materiału o innym odcieniu” – mówił dla jednej z lokalnych gazet architekt Tomasz Konior.
oyljWQT6jThqwTVhtXn0L4CJre6aZbTUHrEORVsFSf4tKmTfmRJFnLAiqCQm_wille-parkowa-katowice09.jpg
Składające się z rozrzuconych wśród zieleni ceglanych kostek osiedle jest bardzo ekskluzywne. Wysoka jakość materiałów, panoramiczne okna, zaczynające się na poziomie podłogi, ale i lokalizacja czy nazwisko architekta – wszystko to wpłynęło na cenę lokali. „Obiekty zaprojektowane zostały tak, żeby stanowiły odpowiedź na potrzeby klientów o wysokich wymaganiach. Ze względu na jakość rozwiązań i wykończenia budynki mają ekskluzywny charakter” – podkreślał w jednym z wywiadów Tomasz Konior.
Wille Parkowa Lokalizacja: Katowice, ul. Parkowa 1 Inwestor: GC Investment Projektanci: Konior Studio, architekci Tomasz M. Konior, Andrzej Witkowski, Magdalena Tokarska, Łukasz Homan, Zbigniew, Gierczak, Henryk Struski) Wykonawca: Tulcon S.A. Realizacja: 2012 - 2014 Powierzchnia całkowita: 7014 m2 Powierzchnia mieszkalna: 3008 m2 Kubatura: 23150 m3 Źródło ilustracji: www.willeparkowa.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Dwa polskie projekty na krótkiej liście Mies van der Rohe Award
Dwa polskie projekty na krótkiej liście Mies van der Rohe Award

17 stycznia 2022 roku kapituła konkursu Mies van der Rohe Award ogłosiła tzw. krótką listę budynków ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera