Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stary – nowy Cedet

 

Czas czytania: ~2 min


Zaprojektowany przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego Centralny Dom Towarowy (CDT) – to obiekt wyjątkowy z wielu powodów. Stanął wśród morza ruin w latach 1949-52; zaprojektowany w 1948 roku był jednym z nielicznych obiektów, które zreali

 

ut7PMN4QWyVFLVFg1LYZRI1YEFWTN8RmxbRKTSFOB3KgmEBnelvy1fpxusNj_cedet-warszawa01.jpg
Zaprojektowany przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego Centralny Dom Towarowy (CDT) – to obiekt wyjątkowy z wielu powodów. Stanął wśród morza ruin w latach 1949-52; zaprojektowany w 1948 roku był jednym z nielicznych obiektów, które zrealizowano po wojnie, ale przed zadekretowaniem socrealizmu. To funkcjonalizm w czystej postaci: na żelbetowym szkielecie wsparto szklane elewacje o dynamicznie zaokrąglonych narożach, parter podcięto i uniesiono gmach na słupach, na płaskim dachu powstał użytkowy taras (kiedyś było to najmodniejsze miejsce w Warszawie). CDT nosił w sobie echa supernowoczesnych domów towarowych pierwszych lat XX wieku, był doskonałym ucieleśnieniem idei wielkomiejskiego modernizmu. O ile od strony ruchliwych Alej Jerozolimskich budynek uderzał nowoczesną sylwetką, o tyle z tyłu jego bryłę uzupełniał mniejszy, prosty biurowiec.
OKq2hmGum5LFlPZjvaSusJd5NmEiWcoI279fZ6V5ghYil0jbSLztnOvMiO6y_cedet-warszawa02.jpg
W 1975 roku budynek strawił pożar – gmach odbudowano, jednak nie odtworzono wielu detali, do budowy użyto też materiałów i gorszej jakości. Mimo to, ze względu na unikalne wartości architektoniczne gmach pisano do rejestru zabytków.
F7UrrGD0z3jbM9sJldhsoEXkUKoCqIzBkNymfGLScvpp9ebtRMI3FM9SpnN3_cedet-warszawa03.jpg
Teraz firma Immobel otrzymała pozwolenie na rozpoczęcie prac modernizacyjnych oraz przebudowę części dawnego Smyka. Szklany dom towarowy, stojący wzdłuż Alej Jerozolimskich ma odzyskać formy sprzed pożaru z 1975 roku. Inwestor i architekci zapewniają, że odtworzą oryginalne detale, na fasadzie znów zawiśnie charakterystyczny neon. Jak się jednak okazuje – najpierw budynek zostanie w dużym stopniu rozebrany i wzniesiony na nowo.
ptALWFpR2r71MzidtzjP58u60xO0yqlmRN5BKUD5YQwcAynDXz9pcocMRgva_cedet-warszawa04.jpg
Położony na tyłach biurowiec zostanie natomiast zastąpiony nowym, większym budynkiem. Szklany biurowiec ma korespondować z bryłą dawnego Smyka, uzupełni też brakującą, zachodnią pierzeję ulicy Brackiej.
d9vhHhQP3lUrUXperSbbNijXqEf1r8jXeyJxxy2aom1nhCAvGmhByKPRrPnG_cedet-warszawa05.jpg
Trzy poziomy podziemnego parkingu zapewnią użytkownikom budynku miejsca dla samochodów; do użytku będzie też rowerownia z prysznicami. Na poziomach od –1 do +1powstaną sklepy i punkty usługowe, pozostałą część budowli zajmą biura. Czy uda się przywrócić blask dawnemu Centralnemu Domowi Handlowemu (nowa inwestycja nosi nawiązującą do historycznej nazwę Cedet)? Czy nowy biurowiec wpisze się w otoczenie? Dowiemy się za kilka lat – wstępna data zakończenia inwestycji – to 2016 rok.
Przebudowa i rozbudowa CEDET-u Lokalizacja: Warszawa, Aleje Jerozolimskie/Krucza Inwestor: Immobel S.A. Projektanci: konsorcjum pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Powierzchnia łączna budynku: 22 050 m2 Powierzchnia biur i lokali handlowych: 15 000 m2 Powierzchnia handlowa: 7 050 m2 Projekt oryginalnego budynku:1949, przebudowa po pożarze: 1975 Realizacja współczesnej przebudowy: 2014-2016 Koszt inwestycji: 400 mln zł Źródło ilustracji: http://immobelpoland.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera