Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stary – nowy Cedet

 

Czas czytania: ~2 min


Zaprojektowany przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego Centralny Dom Towarowy (CDT) – to obiekt wyjątkowy z wielu powodów. Stanął wśród morza ruin w latach 1949-52; zaprojektowany w 1948 roku był jednym z nielicznych obiektów, które zreali

 

ut7PMN4QWyVFLVFg1LYZRI1YEFWTN8RmxbRKTSFOB3KgmEBnelvy1fpxusNj_cedet-warszawa01.jpg
Zaprojektowany przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego Centralny Dom Towarowy (CDT) – to obiekt wyjątkowy z wielu powodów. Stanął wśród morza ruin w latach 1949-52; zaprojektowany w 1948 roku był jednym z nielicznych obiektów, które zrealizowano po wojnie, ale przed zadekretowaniem socrealizmu. To funkcjonalizm w czystej postaci: na żelbetowym szkielecie wsparto szklane elewacje o dynamicznie zaokrąglonych narożach, parter podcięto i uniesiono gmach na słupach, na płaskim dachu powstał użytkowy taras (kiedyś było to najmodniejsze miejsce w Warszawie). CDT nosił w sobie echa supernowoczesnych domów towarowych pierwszych lat XX wieku, był doskonałym ucieleśnieniem idei wielkomiejskiego modernizmu. O ile od strony ruchliwych Alej Jerozolimskich budynek uderzał nowoczesną sylwetką, o tyle z tyłu jego bryłę uzupełniał mniejszy, prosty biurowiec.
OKq2hmGum5LFlPZjvaSusJd5NmEiWcoI279fZ6V5ghYil0jbSLztnOvMiO6y_cedet-warszawa02.jpg
W 1975 roku budynek strawił pożar – gmach odbudowano, jednak nie odtworzono wielu detali, do budowy użyto też materiałów i gorszej jakości. Mimo to, ze względu na unikalne wartości architektoniczne gmach pisano do rejestru zabytków.
F7UrrGD0z3jbM9sJldhsoEXkUKoCqIzBkNymfGLScvpp9ebtRMI3FM9SpnN3_cedet-warszawa03.jpg
Teraz firma Immobel otrzymała pozwolenie na rozpoczęcie prac modernizacyjnych oraz przebudowę części dawnego Smyka. Szklany dom towarowy, stojący wzdłuż Alej Jerozolimskich ma odzyskać formy sprzed pożaru z 1975 roku. Inwestor i architekci zapewniają, że odtworzą oryginalne detale, na fasadzie znów zawiśnie charakterystyczny neon. Jak się jednak okazuje – najpierw budynek zostanie w dużym stopniu rozebrany i wzniesiony na nowo.
ptALWFpR2r71MzidtzjP58u60xO0yqlmRN5BKUD5YQwcAynDXz9pcocMRgva_cedet-warszawa04.jpg
Położony na tyłach biurowiec zostanie natomiast zastąpiony nowym, większym budynkiem. Szklany biurowiec ma korespondować z bryłą dawnego Smyka, uzupełni też brakującą, zachodnią pierzeję ulicy Brackiej.
d9vhHhQP3lUrUXperSbbNijXqEf1r8jXeyJxxy2aom1nhCAvGmhByKPRrPnG_cedet-warszawa05.jpg
Trzy poziomy podziemnego parkingu zapewnią użytkownikom budynku miejsca dla samochodów; do użytku będzie też rowerownia z prysznicami. Na poziomach od –1 do +1powstaną sklepy i punkty usługowe, pozostałą część budowli zajmą biura. Czy uda się przywrócić blask dawnemu Centralnemu Domowi Handlowemu (nowa inwestycja nosi nawiązującą do historycznej nazwę Cedet)? Czy nowy biurowiec wpisze się w otoczenie? Dowiemy się za kilka lat – wstępna data zakończenia inwestycji – to 2016 rok.
Przebudowa i rozbudowa CEDET-u Lokalizacja: Warszawa, Aleje Jerozolimskie/Krucza Inwestor: Immobel S.A. Projektanci: konsorcjum pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Powierzchnia łączna budynku: 22 050 m2 Powierzchnia biur i lokali handlowych: 15 000 m2 Powierzchnia handlowa: 7 050 m2 Projekt oryginalnego budynku:1949, przebudowa po pożarze: 1975 Realizacja współczesnej przebudowy: 2014-2016 Koszt inwestycji: 400 mln zł Źródło ilustracji: http://immobelpoland.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera