Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Eko małe, eko duże - nowa Krytyka Architektury

 

Czas czytania: ~2 min


Krystyka architektury

 

M06BD7fFv2EaBWa6hiSvXvMFFAoJAKTAsjtebW6om5Vz7TogSKwLIKyKi3MW_page-0m.jpg

Co znaczy w dzisiejszej architekturze słowo "ekologia" ? Jak powstawał najbardziej ekologiczny biurowiec świata ? Gdzie leżą źródła sukcesu osiedli budowanych zgodnie z zasadami nowej urbanistyki ? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszym numerze e-kwartalnika "Krytyka Architektury", który właśnie pojawił się w sieci.

Numer otwiera rozmowa z Agnieszką  Kalinowską - Sołtys z biura APA Wojciechowski pod wymownym tytułem „Trudna walka i moc eko”. W pracy architekta jest coraz mniej kreatywności - mówi pesymistycznie projektantka o kondycji współczesnego projektowania. A z drugiej strony coraz mocniejszą pozycję zajmują w architekturze rozwiązania ekologiczne  i stawia to przed architektami zupełnie nowe wyzwania - podkreśla. Tezę tą potwierdzają dwie kolejne rozmowy opublikowane w zeszycie - z  Reginą Gul z firmy Jones Lang LaSalle oraz Tomaszem Augustyniakiem z Go4Energy.

Materiały prezentacyjne otwiera tekst na temat Bullitt Centre w Seattle - najbardziej ekologicznego biurowca świata. Osiągnięcie doskonałych parametrów zużycia energii było w nim możliwe tylko dzięki mistrzowskiej integracji ze sobą znanych rozwiązań technicznych. Na tym polega wyjątkowość tego obiektu .

zBy1bdlA4krFXZDdibgU6kR9fTduZzepsqsA3gd6Ws6k6sZrEDSXAZYrrptD_page-1m.jpg

Tytułowe "Eko duże" to projekty urbanistyczne realizowane w oparciu o zasady nowej urbanistyki. Na temat polskiego zastosowania idei wypracowanych przed ponad 30 laty w USA mówi Robert Moritz - prezes firmy Alta S.A., inwestora śląskiej dzielnicy Siewierz Jeziorna. Z kolei historii sukcesów najbardziej znanych, amerykańskich osiedli budowanych w oparciu o te idee dotyczy tekst pt. "Najważniejszy jest krajobraz".

Numer uzupełnia stała rubryka komentarzy aktualnych wydarzeń z branży pt. Kęsim kęsim.

Wśród reklamodawców znalazły się takie firmy, jak Aluprof, Soprema, Archicad czy Bentley Systems.

Numer w wersji cyfrowej można pobrać bezpłatnie na stronie www.krytyka-architektury.info

Cyfrowy kwartalnik „Krytyka Architektury” jest bezpłatnym pismem poświęconym refleksji i komentarzom na temat architektury. Pismo redagowane jest przez grupę autorów skupionych wokół „Grupy Sztuka Architektury” - grupy wortali tematycznych skierowanych do architektów, projektantów wnętrz oraz architektów krajobrazu. Oprócz „Krytyki Architektury” do Grupy Sztuka Architektury należą wortale Sztuka-architektury.pl, Sztuka-wnetrza.pl, Sztuka-krajobrazu.pl oraz księgarnia architektoniczna ksa24.pl.


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Dom Kurtyna
Dom Kurtyna

Dom Kurtyna stanął na Mazowszu, niedaleko Warszawy. Powstał dla rodziny interesującej się sztuką, kt ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera