Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Beton, szkło, stal

 

Czas czytania: ~4 min


Centrum Sportowo - Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

eNAxnQubTgtKyuBTocKgs4iWAAimtg5rssBIOKA8LLtSr9zz4j78M6wGxsz4_centrum-sportowe-wum04.jpg

Kompleks sportowy, który buduje Warszawski Uniwersytet Medyczny i który pod koniec tego roku ma zostać oddany do użytku – to nie tylko przestrzeń do pływania czy grania. Kompleks służyć będzie także celom dydaktycznym – nauki będą pobierali tu przyszli rehabilitanci czy fizjoterapeuci.

xCgG144tWY2xe2sC68FKSoebZtouW3buUOJwldRgPWDEfepZkLKCzBqQBAaU_centrum-sportowe-wum01.jpg

Centrum Sportowo – Rehabilitacyjne składać się będzie z trzech obiektów. Będą to: zespół dydaktyczny Propedeutyki Fizjoterapii (w jego skład wchodzą sala gimnastyczna i wielofunkcyjna, które dzięki ścianie przesuwnej będzie można łączyć); zespół hali sportowej i sal specjalistycznych wraz z zespołem dydaktycznym Studium Wychowania Fizycznego i zespołem administracyjnym oraz zespół basenu olimpijskiego z pomieszczeniami ratowników i trenerów, a także basenu szkoleniowego z saunami. Wszystkie budynki staną obok siebie, połączone pod ziemią parkingiem oraz pomieszczeniami technologicznymi uzdatniania wody, na ziemi zaś łącznikiem z kawiarnią.

YJfD6pIZ8U3cro103698xHHadyysCRZm6H2D0ipjGzC9Kzvp4RueXntKW64w_centrum-sportowe-wum02.jpg

Kompleks służyć ma nie tylko studentom WUM, ale też uczniom wszystkich stołecznych uczelni. Poza swoimi walorami funkcjonalnymi odznaczać się będzie rówież wyjątkowymi rozwiązaniami technicznymi.

DEQpLGJ8drXMmDyYJArpp0X4CMTW0yGhdp5nFIMlmHYbWCi6bL1SzOgO2ezL_centrum-sportowe-wum03.jpg

„To spektakularny budynek, unikalny w skali kraju” - mówi o obiekcie Wojciech Starczyński, wicekanclerz WUM ds. inwestycji. Aby gmach był ekologiczny i tani w utrzymaniu zastosowano tu wiele supernowoczesnych rozwiązań. Jak to wymieniono niedawno na łamach portalu naukawpolsce.pap.pl: „Będą m.in: elewacje pozwalające na czerpanie energii elektrycznej z atmosfery oraz baterie solarne kumulujące energię cieplną, dzięki którym można ogrzewać wodę w basenie. Basen olimpijski ma mieć podnoszone dno pozwalające na zmianę jego głębokości, a usytuowana nad basenem rozgrzewkowym dodatkowa trybuna będzie opuszczana w razie potrzeby, co pozwoli na zwiększenie liczby miejsc”. Nowoczesna, zmienna konstrukcja basenu ma ułatwić jego utrzymanie. Tak to opisują sami architekci: „Środki te mają na celu zwiększenie rentowności utrzymania obiektu, dzięki nim inwestor zyskuje możliwość użytkowanie obiektu nie tylko w celach treningów olimpijskich czy zawodów pływackich lecz również związanych z wszelkimi działaniami komercyjnymi, np. szkółka pływacka, zajęcia dla mam i niemowlaków, aqua aerobik, itp.”

LlcmpgBwN22RBw35K1ZDN7qi0pEqpjR0O4IJQv9MRezx20BmQ9VSf5wVQgPC_centrum-sportowe-wum05.jpg

Techniczną ciekawostką jest bez wątpienia ogromna (50x12,5 m) ściana hali sportowej. To betonowa kratownica osłonięta ogromną szybą. Z bliska da się dostrzec zatopione w tejże szybie „nitki” – to baterie słoneczne, produkujące energię, potrzebną m.in. do ogrzania wody w basenach. „Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostało wyposażone w instalacje solarne i panele fotowoltaiczne. Dzięki temu energia słoneczna będzie wykorzystana do podgrzewania wody technologicznej basenowej, a w wypadku braku odbioru tej energii układ solarny znajdzie zastosowanie przy wstępnym podgrzewie ciepłej wody. W okresie letnim z kolei instalacja solarna posłuży ogrzaniu wody do natrysków i na cele bytowe oraz podgrzaniu wody basenowej. Odzyskana z dachu woda deszczowa, niezdatna do spożycia, zasili miski ustępowe” – wyliczają projektanci.

oDFRHcfZXSxLkf0GCbjJVQtst4NEkdAw8bZxJoQ5MRRRpIX3yaU0amNsqBVC_centrum-sportowe-wum06.jpg

Inne elewacje budowli pokryła stal Corten: „Pionowe stalowe tafle typu Corten perforowane laserowo i przymocowane do ścian pełnią funkcje zacieniaczy pionowych i pozwalają uzyskać efekt sączenia światła przez liście drzew zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz” – tłumaczą architekci. Zachodnią elewację zamieniono natomiast w... ścianę wspinaczkową. Dzięki lekkiemu zadaszeniu będzie ona mogła być wykorzystywana także w czasie niepogody.

ws7RQuYwoYxsuAAcuhsYgvW8D0fjf2mKDSFTCd6QwpHnlAJlpcfFMTlHpptj_centrum-sportowe-wum07.jpg

Nie mniej istotnym elementem projektu jest zieleń. By otworzyć widok szpaler drzew, dzielący kompleks od ulicy południowe elewacje zostały przeszklone – dzięki temu będąc wewnątrz ma się kontakt wzrokowy z zielenią. W obiekcie pojawiają się też zielone ściany, odpowiednio dobraną roślinnością pokryto też wschodnią elewację. Na wszystkich dachach rosnąć będzie trawa.

F9cHKIxyM3xIksI45m6UVhL7U3HSac5JZHrVLfspYEs6d5Tb6eaZplLKANoc_centrum-sportowe-wum08.jpg

Cały kompleks wyposażony został w system elektronicznego sterowania oraz układ czujników, „nadzorujących” pracę wszystkich technicznych urządzeń. Dzięki temu będzie można szybko reagować np. na zmiany pogody i dostosowywać urządzenia do potrzeb i warunków.

jYT1QUnLDs1hpZUZKjPugvmPF56rxlBbvTvT7jSDYsLZEoIFl4QOXj2Bi2DP_centrum-sportowe-wum09.jpg

Architekci piszą przy okazji tego projektu: „Ciekawa bryła czy nowatorskie rozwiązania funkcjonalne to nie jedyne cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry budynek. Nowoczesna architektura rządzi się tymi samymi prawami, co pozostałe gałęzie rynku i musi być modna. A modna jest niewątpliwie ekologia. Na szczęście szukanie oszczędności w utrzymaniu budynku i poszanowanie środowiska naturalnego idą z reguły w parze, o czym przekonało się już wielu inwestorów”. Przykładem tego ma być także Centrum Sportowo - Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego budowa powoli dobiega końca.

R7EWBD6rjESSSG020ndDEFPonojA2K1eqUb20IpHzJfmdXv7zvlFs3FEq6OA_centrum-sportowe-wum10.jpg

Centrum Sportowo - Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lokalizacja: ul. Ks. Trojdena, Warszawa
Inwestor: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Projektanci: Kontrapunkt V-Projekt Polska; współpraca AI Architects Cypr
Wykonawca: Ferrovial Agroman
Powierzchnia całkowita: 20000 m2
Kubatura: 130000 m3
Realizacja: 2012-2014
Koszt inwestycji: 110 mln zł
Źródło ilustracji: kvp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera