Prezent dla Palladia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prezent dla Palladia

 

Czas czytania: ~2 min


kcnLT3bFYIrsc4zBdHtf3KW9GrmAnN8zSCTjpRhKu271zPXOjn0CvB5eTXPs_aura.jpg
W Palladiańskiej Villa Foscari la Malcontenta w pobliżu Wenecji powstanie instalacja, zaprojektowana przez biuro architektoniczne Zahy Hadid. To jeden z punktów programu weneckiego Biennale i jednocześnie element obchodów 500 rocznicy urodzin Palladia - wielkiego architekta włoskiego renesansu.
Om8jhBIyPiGTfELmsq6lxAtVHfg9nY02xrqd4OvZUzaYD0aniTTXHlUPRT25_aura2.jpg
Instalacja o nazwie „Aura” powstała w oparciu o system proporcji, opracowany przez Palladia i zastosowany w willi Foscari. Architekci – Zaha Hadid i Patrik Schumacher wyjaśnili, że jest ona próbą ujęcia renesansowej teorii we współczesną, dynamiczną i elegancką formę. U podstaw koncepcji leży muzyczne pojmowanie harmonii. Od czasu odrodzenia architekci próbowali uchwycić ją w swoich projektach i dać wyraz matematycznym relacjom zapisów nutowych, interwałów i akordów.
„Aura” jest wynikiem przełożenia częstotliwości fali dźwiękowej na matematyczny algorytm. Dzięki temu stało się możliwe określenie podstawowej przestrzeni, której kształt zawiera kod – rodzaj DNA całego zbioru zasad Palladia. Zachowując klasyczne proporcje, forma instalacji nie jest zamknięta w sztywno ustalonych rozwiązaniach. Dzięki tej elastyczności możliwe jest zaadaptowanie jej do wszystkich pomieszczeń w willi i tworzenie w nich odmiennych scenografii oraz kreowanie różnych relacji między pokojami.

Formy projektu nie kolidują z pięknem i harmonią Palladiańskich wnętrz, ani nie zaburzają percepcji zdobiących je fresków. Odbiór instalacji odbywa się zarówno podczas podziwiania jej z dystansu, jak i z jej wnętrza, co, zdaniem architektów, sytuuje ją w kontekście architektonicznej wizji humanistycznego antropocentryzmu. Jest on tu połączony ze współczesnymi sposobami kreowania budynków, w których główny nacisk kładzie się na zewnętrzną powłokę obiektu i jego relacje z otoczeniem, a nie wnętrze.

Autorzy podkreślają również, że „Aura” nie ma na celu zmiany zastanej przestrzeni Wenecji, nie jest też ona narzędziem, służącym do odczytywania ukrytych w niej znaczeń. Jej forma, nakreślona przez cienką, krętą, błyszczącą linię, wpisuje się w atmosferę i barwy miejsca, stanowiąc pomost między przeszłością i przyszłością.

„Aurę” będzie można oglądać od 12 września do 23 listopada 2008 r.
9n9PEYzCAjzZ0F3Glcg6xA72lfdEE4VhuCWfDE7TfTvG1Obf3YvkmtXDtNhu_aura3.jpg
Ruu7HXOSWP3wvAw1IZtiOArLxUjeHYrIyiQn61oxNjBwzE24QCsRlH7H21ci_aura4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera