Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czym się wyróżnić?

 

Czas czytania: ~4 min


CNZVcQnl5rdakX2KpbXf4mhRaXF2cWMp53YLZD1V5AUj6hYo8gKawqlDI6mR_park-rozwoju-jems05.jpg

Warszawskie „City”, biznesowa, pełna korporacyjnych biurowców dzielnica zmaga się z wieloma problemami. Największym jest niewydolność infrastruktury: ulice parkingi, system komunikacji miejskiej w tej części miasta nie są dostosowane do tak dużej i wciąż rosnącej liczby użytkowników. Pracujących w biurowym zagłębiu ludzi wciąż przybywa, siedziby firm odwiedzają goście i kontrahenci, którzy nie mają jak w komfortowych warunkach dotrzeć do celu.

U2eJNqCZQuvyo3Z652ps1RnD9sDDeo1gUL5f89IUxdt0lCoHxMPhcUKF0LHq_park-rozwoju-jems01.jpg

Drugą kwestią, która nasuwa się przy okazji obserwowania rozwoju tej okolicy jest banalność architektury. Na początku, gdy okolica się zaczynała rozwijać, stawiane tu gmachy wydawały się ciekawe, atrakcyjne. Dziś, gdy stoi ich tu już kilkadziesiąt trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystkie są do siebie podobne. Pracownicy pewnie z łatwością trafiają do swoich firm, jednak dla kogoś, kto trafia tam tylko raz na jakiś czas uderza monotonia budynków, jednolitość zabudowy. Można by zadać sobie pytanie, czy w dzielnicy budowanej właściwie „od zera” (stare zakłady przemysłowe czy magazyny wyburzono), a więc bez konieczności dopasowania się do kontekstu, nie można było pokusić się o większe projektowe „szaleństwo”.

Q7EasHcCYoCsU1Hptq38QibBLejYMFtJN9r60ZiXLeyJoBy4BfpkFO7Y6aZx_park-rozwoju-jems02.jpg

Mimo że Służewiec został już dość gęsto zabudowany, na pojedynczych wolnych działkach powstają wciąż nowe biurowce. Jednym z nich jest Park Rozwoju, wybudowany przy ulicy Konstruktorskiej wg projektu biura JEMS Architekci (które w tej dzielnicy zaprojektowało wiele obiektów). Na kompleks składają się dwa sześciokondygnacyjne biurowce, każdy wyposażony w wewnętrzny dziedziniec. Pomiędzy gmachami powstał łącznik o tarasowym układzie i zielonym dachu, kryjący restaurację.

m8j7d8prbqmBhpKv6nK0uIxdjLGcClzddfarp19Dl8Gcln3dPqMuG6BJMBMx_park-rozwoju-jems03.jpg

„Park Rozwoju jest przykładem tego jak dziś należy podchodzić do nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa wykorzystując przy tym najnowsze technologie” - pisze o tym przedsięwzięciu inwestor. Kompleks nie wyróżnia się architekturą - rytmiczny układ podzielonych pionowymi słupkami elewacji, kubiczne kształty, duże przeszklenia – to formy bardzo standardowe dla współczesnych obiektów biurowych. Ta inwestycja ma od innych odróżniać się zastosowaniem wielu najnowocześniejszych rozwiązań energooszczędnych oraz poprawiających warunki pracy. Biurowiec ma szczycić się także certyfikatem BREEAM na poziomie „Very Good”.

6i7Yb49YbQIhrQMb2wjxF93WTqXAkkugo0NMoQTO6hAuWU3Tis8ocu25d7ZY_park-rozwoju-jems04.jpg

Według wyliczeń firmy Schneider Electric, która jest głównym najemcą w obiekcie dzięki zastosowaniu wielu technicznych rozwiązań gmach ma generować realne oszczędności: o 43% ma się zmniejszyć zużycie energii na oświetleniu zewnętrznym, o 47% na systemie nawiewów wewnętrznych, ogrzewanie pochłonie o 41% mniej energii, zaś aż o 57% zmniejszy się zużycie energii wykorzystywane do ogrzania wody.

xg5usPEbXzx9TDBAr90JeKiLU05slaeI7FzsZU4B5SHXdAmp1EkhDzkQbcAy_park-rozwoju-jems06.jpg

„Zarządzanie budynkiem odbywa się poprzez system automatyki budynkowej, który umożliwia użytkownikom oraz właścicielom i administratorom zarządzanie instalacjami technicznymi w bardziej optymalny i sprawny sposób, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów” - można przeczytać w opisie inwestycji. Ów system ma m.in. mierzyć stężenie dwutlenku węgla i do niego dopasowywać siłę wentylacji. Specjalne liczniki mają mierzyć poziom zużycia energii i optymalizować jej poziom; optymalizacji będzie podlegała także temperatura w pomieszczeniach. Do potrzeb, pory roku, pory dnia dostosowywane ma być także sztuczne oświetlenie (którego ma być zużywana minimalna ilość dzięki odpowiednio zaprojektowanym oknom i przeszkleniom).

b8nU0iv8JRCxthKxEbhUnchUGrfRYiXD4O46BU7I7LvdywInp80IkcUV8NZq_park-rozwoju-jems07.jpg

„Oprogramowanie zapewnia inteligentne monitorowanie, sterowanie oraz zarządzanie instalacjami i urządzeniami takimi jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, zasilanie elektryczne czy oświetlenie z jednego miejsca. Eliminuje to konieczność stosowania wielu systemów i związanego z nimi oprogramowania, jak również przeprowadzania szkoleń i zwiększania kosztów utrzymania. Wszystkie parametry budynku mierzone są poprzez liczniki z możliwością zdalnego odczytu poprzez magistrale komunikacyjne systemu BMS (Building Management System). Możliwy jest również odczyt zużytej energii z wentylatorów i central wentylacyjnych” - zachwala zalety tej inteligentnej inwestycji firma Schneider Electric.

Na pewno dbałość o środowisko oraz o komfort pracowników – to idee godne pochwały i naśladowania, szkoda tylko, że ulokowano je w poprawnym, dobrze zaprojektowanym, jednak podobnym do dziesiątków innych budynku.

Park Rozwoju
Lokalizacja: Warszawa, ul. Konstruktorska 10
Inwestor: Echo Investment
Projektanci: JEMS Architekci
Wykonawca: Fabet Konstrukcje
Realizacja: 2012 – 2015
Powierzchnia: 31 683 m2
Źródło ilustracji: parkrozwoju.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera