Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miejsce w sieci

 

Czas czytania: ~4 min


artpcEO62i2ym1mRXmDuUY2ybTtsJdqBFW6qKbyeThqJfK7uG85JmKuLcFyN_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski02.jpg

Prace młodych adeptów Wydziałów Architektury warto obserwować – wiedzą o tym także specjaliści, przyznając co roku różnego rodzaju nagrody najciekawszym pracom studenckim. Jednym z dostrzeżonych w tym roku dyplomów jest praca Michała Adama Ziółkowskiego, przygotowana na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowana pod opieką dr inż. arch. Grzegorza Nawrota. Nosi ona tytuł „MIEJSCE_W_SIECI #LokalneCentrumSpołeczne” i jest pomysłem na wykorzystanie przerwę w pierzei zabudowy oraz skrzyżowania ulic Widok, Kruczej i Brackiej w Warszawie.

39NHDxJSiHuJ0GTIA5azY4AVWyJMRj0Evp0fmHHuKyf4Fltk46l2Kwep15Zk_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski04.jpg

Punktem wyjścia do projektu Michała Adama Ziółkowskiego było spostrzeżenie, że idee modernistyczne w dzisiejszych czasach wyczerpały się straciły rację bytu. „Modernizm ma już swoje lata i przeszedł wiele faz rozwojowych, lepszych lub gorszych, jednak zawsze na swój sposób uzasadnionych. Przez wiele lat odpowiadał na potrzeby społeczeństwa produkcyjnego i przemysłowego, aż przyszła kolej na współcześnie rozwijające się społeczeństwo informacyjne.

UK5IQOrWup6qjhyau0btk0DfVu1t8LbP1bZfBU2yVPYTkGu6507hp4MuDFfD_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski01.jpg

Nowe społeczeństwo wymaga nowych rozwiązań, nowego, świeżego podejścia do jego specyficznych potrzeb życia codziennego. Modernizm w swoim pragmatyzmie zdaje się nie nadążać za społeczeństwem informacyjnym kopiując pewne schematyczne wzorce działające poprawnie kilkadziesiąt lat temu.

K7A62wydOOJvWPmsARS5swknM39CImDbGXty0VgGN6lR4sroKOnzpQJWOMyT_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski05.jpg

Współcześnie, nowe narzędzia projektowe, jak programy do parametryzacji, dają możliwość budowania struktury przestrzeni opartej na sieci potrzebnych informacji. Niestety bez odpowiedniego podejścia do samej czynności projektowania i wprowadzania umiejętnie wybranych informacji, samo narzędzie jest bezużyteczne” – pisze młody architekt.

j5AQaa6KpdPct6t82I2An4s33TLqPGQeNxzMHaiIqszqtU7WfsRcY4Om6Unq_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski06.jpg

Starając się poznać potrzeby społeczeństwa informacyjnego – które jest nowym zjawiskiem i dla którego do tej pory raczej nie projektowano obiektów odpowiednich do nowych potrzeb – architekt chce wykreować przestrzeń atrakcyjną, funkcjonalną i spełniająca potrzeby nowego społeczeństwa. Jako przykładową lokalizację swojego projekty autor wybrał centrum Warszawy, bo jest miejscem najbardziej dynamicznym, w którym zachodzą wszystkie najważniejsze zjawiska, związane z nowoczesnymi przemianami.

BLLDMO366EmKYcaFb5govYmXFMbkgIbPSLkZZK3kQXKhvNVZdRTeAOBUD751_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski07.jpg

”Zaproponowane rozwiązania projektowe mają na celu maksymalne usprawnienie każdej możliwej płaszczyzny przepływu informacji, zaczynając od komunikacji kołowej, przez komunikację pieszą, wytworzenie węzła przepływu (w postaci rozrywkowego atratkora społecznego), po przepływ informacji społecznej (dzięki wprowadzeniu sieci punktów dostępu do portali społecznościowych)” – pisze Michał Adam Ziłókowski.

UA4ovEPJpdHaFwkvhcrYBygvi36iUFUtuRwcqj198xRrDyrxwPMa4UWnXmvL_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski08.jpg

Na skrzyżowaniu ruchliwych ulic warszawskiego śródmieścia miałby stanąć nowy gmach o funkcjach i przestrzeniach odpowiadających nowym potrzebom społeczeństwa informacyjnego. Centralnym punktem nowego budynku miałoby być Kino Społecznościowe. To inna idea niż tradycyjne kino – nie byłoby tu pokazów wielkich produkcji filmowych, a równoległe seanse odcinków seriali czy filmów z interentu, a więc obecnie dużo bardziej popularnej, dość nowej rozrywki, angażującej jednak ogromne rzesze ludzi.

2LO4wkJkgvtIOrAbOX7sH2aqgcDGyx2izFd7HOZsTFU9I7FzN7yZrLilISNr_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski09.jpg

Tak swoją ideę tłumaczy sam architekt: „Kino społecznościowe jest podstawową funkcją projektowanej przestrzeni przepływu i pełni w niej rolę ogniska aktywności społecznej oraz atraktora społeczeństwa miasta Warszawy. Założeniem tej funkcji jest gromadzenie się społeczeństwa w miejscu wspólnych zainteresowań sieciowych. Wokół kina zaczęłyby powstawać w naturalny sposób fora dyskusyjne na temat ulubionych odcinków seriali oraz rankingi publiczne najlepszych nagrań wideo. Każdy w społeczeństwie mógłby zostać zauważony dzięki zorganizowaniu premiery swojego filmu i rozpromowaniu go odpowiednio na portalach społecznościowych. „Internetowi celebryci” wyłaniają się co chwilę z czeluści internetu dzięki sportowym, artystycznym lub rozrywkowym inicjatywom. Kino miałoby bezpośredni wpływ na sławę poszczególnych nowych artystów, poprzez odpowiednią promocję”.

0p3riUmja1iVrawT0rzgUX640C6EmPmXBe6I5E2L7Gew8MjflYeslOt6r1Aj_lokalnecentrumspoleczne-michal-ziolkowski27.jpg

Tym samym nowy budynek stałby się żyjącym miejscem – jego forma architektoniczna jest mniej ważna niż oferowane funkcje, nowe i aktywizujące kolejnych ludzi do działania, jednoczące, tworzące wspólnotę.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera