Dom w środku wzgórza - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w środku wzgórza

 

Czas czytania: ~2 min


Energooszczędny dom

 

Vh2cc83cAIuWQPbGnQhjqQDzjHL8g1sriTfNfytlZgQhfIV1XXb6ia4lOY7b_dom-w-andaluzji14.jpg

Adrian Kasperski swoją pracę dyplomową pt. „Eksperymentalna rezydencja w Andaluzji” obronił w lutym 2014 roku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Praca została przygotowana pod kierunkiem dr Bartosza Haducha.

700KOP1yYOV8m1d1ryiXAvYSLX5BfCWVf1mamDYKHHXa0A7Oqgx053A9gUz9_dom-w-andaluzji01.jpg
5WFk79SDHdpGdungpw6e2fhEkhoxnHlkSK9E6ISSim04aSTwYi2yUuBi7jpU_dom-w-andaluzji13.jpg

Młody architekt postanowił zaprojektować dom jednorodzinny dla pary, bezdzietnego małżeństwa, które marzy o domu pozwalającym oderwać się od miejskiego zgiełku, dającego wytchnienie, zapewniającego kontakt z naturą oraz pozwalającego mieszkańcom rozwijać swoje pasje. „Nie są zaślepieni bogactwem, mają na uwadze dobro natury. Chcą by dom odzwierciedlał ich potrzeby, kreował i cieszył, zapewniał poczucie bezpieczeństwa” – charakteryzuje „klientów” autor projektu.

MjC3hfQWM76YjNJcQOYPT45DNL47frHkpI2iZlxp8dQvDRvFJXeA03s55z8s_dom-w-andaluzji07.jpg
yeOGYLghG0qEy98J0hX0ltkF3JI0oK2GJAO4yVdx15D8f6o6yaYumbdwK7EM_dom-w-andaluzji02.jpg

Na lokalizację domu projektant wybrał działkę na wzgórzu w Andaluzji, w ciepłym i zielonym jej regionie. „Wzgórze, w które według projektu wkomponowana jest bryła budynku znajduje się około 920 metrów n.p.m., a z jego szczytu roztacza się przepiękny panoramiczny widok na otaczające wzniesienie góry i oliwne gaje”.

teoAV4EYNfBgDmJNtXkIa1DvcqBS36VjGVfVV9W4xFDom6MY2ppKGgfhPORW_dom-w-andaluzji03.jpg
AVKnk5NzBi7Ef40qI7XL0T6Yx60rlV5diDFi2NjsPe91tYzgV9tQXjGQgqq0_dom-w-andaluzji08.jpg

Projekt miał na celu połączenie wymagań klientów z chęcią zachowania kształtu krajobrazu. Dom miał nie ingerować w zastany pejzaż, miał szanować naturę i nie zaburzać jej naturalnego kształtu. W związku z tym architekt postanowił... schować go we wnętrzu wzgórza. Adrian Kasperski pisze o swoim projekcie: „Rezydencja wyłamuje się nieco z klasycznej definicji domu jednorodzinnego. Jest bardziej próbą nawiązania do dawnych epok, cywilizacyjnych początków. W połączeniu z możliwością wykorzystania najnowszych technologii i materiałów daje to zalążek odważnego pomysłu, polegającego na wkomponowaniu (a wręcz ukryciu) architektury we wnętrzu naturalnego wzniesienia”.

FP81FifcpP4TFVqW9eTZyAhD2wbQU3tMcmmijh5u7eD5H2hEIHnIQXP4M9Tm_dom-w-andaluzji09.jpg

Tym samym przestrzenie mieszkalne zlokalizowano w tunelach, wydrążonych w skale. Dom otrzymał kształt zbliżony do wiatraka – rozchodzące się w kilku kierunkach skrzydła – to kolejne pomieszczenia. „Ich kierunki są efektem analizy stron świata oraz próby jak najlepszego wykorzystania osi widokowych. Każde z projektowanych skrzydeł ma przypisaną inną funkcję oraz tworzy wolną, dobrze doświetloną przestrzeń” pisze autor. Każde ze skrzydeł zakończone jest tarasem, z którego rozciąga się malowniczy widok na całą okolicę. Tarasy doświetlają wnętrza, są też naturalnym przedłużeniem ukrytych wewnątrz wzgórza pokoi. Z zewnątrz dom jest prawie niewidoczny, zaś mieszkańcom oferuje nietypowe, ale wygodne i w pełni funkcjonalne przestrzenie mieszkalne.


Podepnij swój artykuł

tagi

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera