Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w środku wzgórza

 

Czas czytania: ~2 min


Energooszczędny dom

 

Vh2cc83cAIuWQPbGnQhjqQDzjHL8g1sriTfNfytlZgQhfIV1XXb6ia4lOY7b_dom-w-andaluzji14.jpg

Adrian Kasperski swoją pracę dyplomową pt. „Eksperymentalna rezydencja w Andaluzji” obronił w lutym 2014 roku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Praca została przygotowana pod kierunkiem dr Bartosza Haducha.

700KOP1yYOV8m1d1ryiXAvYSLX5BfCWVf1mamDYKHHXa0A7Oqgx053A9gUz9_dom-w-andaluzji01.jpg
5WFk79SDHdpGdungpw6e2fhEkhoxnHlkSK9E6ISSim04aSTwYi2yUuBi7jpU_dom-w-andaluzji13.jpg

Młody architekt postanowił zaprojektować dom jednorodzinny dla pary, bezdzietnego małżeństwa, które marzy o domu pozwalającym oderwać się od miejskiego zgiełku, dającego wytchnienie, zapewniającego kontakt z naturą oraz pozwalającego mieszkańcom rozwijać swoje pasje. „Nie są zaślepieni bogactwem, mają na uwadze dobro natury. Chcą by dom odzwierciedlał ich potrzeby, kreował i cieszył, zapewniał poczucie bezpieczeństwa” – charakteryzuje „klientów” autor projektu.

MjC3hfQWM76YjNJcQOYPT45DNL47frHkpI2iZlxp8dQvDRvFJXeA03s55z8s_dom-w-andaluzji07.jpg
yeOGYLghG0qEy98J0hX0ltkF3JI0oK2GJAO4yVdx15D8f6o6yaYumbdwK7EM_dom-w-andaluzji02.jpg

Na lokalizację domu projektant wybrał działkę na wzgórzu w Andaluzji, w ciepłym i zielonym jej regionie. „Wzgórze, w które według projektu wkomponowana jest bryła budynku znajduje się około 920 metrów n.p.m., a z jego szczytu roztacza się przepiękny panoramiczny widok na otaczające wzniesienie góry i oliwne gaje”.

teoAV4EYNfBgDmJNtXkIa1DvcqBS36VjGVfVV9W4xFDom6MY2ppKGgfhPORW_dom-w-andaluzji03.jpg
AVKnk5NzBi7Ef40qI7XL0T6Yx60rlV5diDFi2NjsPe91tYzgV9tQXjGQgqq0_dom-w-andaluzji08.jpg

Projekt miał na celu połączenie wymagań klientów z chęcią zachowania kształtu krajobrazu. Dom miał nie ingerować w zastany pejzaż, miał szanować naturę i nie zaburzać jej naturalnego kształtu. W związku z tym architekt postanowił... schować go we wnętrzu wzgórza. Adrian Kasperski pisze o swoim projekcie: „Rezydencja wyłamuje się nieco z klasycznej definicji domu jednorodzinnego. Jest bardziej próbą nawiązania do dawnych epok, cywilizacyjnych początków. W połączeniu z możliwością wykorzystania najnowszych technologii i materiałów daje to zalążek odważnego pomysłu, polegającego na wkomponowaniu (a wręcz ukryciu) architektury we wnętrzu naturalnego wzniesienia”.

FP81FifcpP4TFVqW9eTZyAhD2wbQU3tMcmmijh5u7eD5H2hEIHnIQXP4M9Tm_dom-w-andaluzji09.jpg

Tym samym przestrzenie mieszkalne zlokalizowano w tunelach, wydrążonych w skale. Dom otrzymał kształt zbliżony do wiatraka – rozchodzące się w kilku kierunkach skrzydła – to kolejne pomieszczenia. „Ich kierunki są efektem analizy stron świata oraz próby jak najlepszego wykorzystania osi widokowych. Każde z projektowanych skrzydeł ma przypisaną inną funkcję oraz tworzy wolną, dobrze doświetloną przestrzeń” pisze autor. Każde ze skrzydeł zakończone jest tarasem, z którego rozciąga się malowniczy widok na całą okolicę. Tarasy doświetlają wnętrza, są też naturalnym przedłużeniem ukrytych wewnątrz wzgórza pokoi. Z zewnątrz dom jest prawie niewidoczny, zaś mieszkańcom oferuje nietypowe, ale wygodne i w pełni funkcjonalne przestrzenie mieszkalne.


Podepnij swój artykuł

tagi

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera