Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak lotka

 

Czas czytania: ~4 min


Centrum sportu

 

AxU5uH7fdXxkSJfkG8JUtni8j2rv5DbTtKc4rXsfvZPpQRXjtUrijgPMRN9Z_centrum-badmintona-w-daegu01.jpg

Dalseong Citizen’s Gymnasium, czyli hala sportowa, przeznaczona przede wszystkim do gry w badmintona ma powstać w górzystej okolicy koreańskiego miasta Daegu. „Naszym celem było wykreowanie budynku szczelnie otoczonego gęstą zielenią stanowiącą bufor akustyczny dla komunikacji drogowej, oraz stworzenie obiektu korespondującego z górzystym pejzażem Daegu oraz pobliskim centrum sportu” – pisze o projekcie jego autor, Bogusław Barnaś.

Tbf2PChR2ku7eRPB2VnZ34LDt3pYGG1uYJRvJzETZRh4gPNSwfd1OrZlrn5j_centrum-badmintona-w-daegu02.jpg
mxatWRWzLszttXJ06vA2x4mWMqPBFgEnf1fYZkPYoFG15UZw95ennaAXfXEy_centrum-badmintona-w-daegu03.jpg

O ile układ przestrzenny gmachu wyniknął z chęci zapewnienia użytkownikom maksimum komfortu, o tyle forma zewnętrzna obiektu pochodzi z dwóch inspiracji. Jedną stanowi tradycyjna architektura koreańska, drugą... kształt lotki do badmintona.

eYs2acu4L7PbfBA89H7I5WnGTsRQbA3TV0LSuSkJdRn6yFB1yR6cAN25Jnp0_centrum-badmintona-w-daegu04.jpg

Gmach posadowiono na betonowej bazie, chroniącej wnętrze prze hałasem otoczenia. Budynek przebija na wylot hol – a taki układ przestrzenny jest nawiązaniem do układu wnętrz tradycyjnych koreańskich budynków. Ukłon ku tradycji stanowi też lekki, miedziany dach, wieńczący budynek.

9xNeFQgPiDaSyOBLy0ISS1nkgoIU1ETa02BDm51xPszN0YgCmZAKqQ2wcxNL_centrum-badmintona-w-daegu05.jpg
cOvJUdaxUEyWfmw152WBqODb3ILLwHzdTzxSiy2YRoXQxAoV3zQK5Q68x3Hb_centrum-badmintona-w-daegu06.jpg

Nawiązanie do kształtu lotki tłumaczy sam architekt: „Lotka będąca nieodłącznym elementem gry w badmintona stała się inspiracją projektową dla struktury budynku. Trzon funkcjonalny obiektu stanowi masywna baza, podobnie jak w lotce trzon stanowi twarda główka lotki. Słupy podtrzymują lekki dach nadając mu właściwe miejsce, dynamikę i kierunek w przestrzeni, tak jak pióra lotki, które stabilizują ją pozwalając lecieć we właściwym kierunku. Analogia funkcjonalna i stylistyczna do lotki znajduje swoje odbicie w formie budynku bez względu na to czy znajdujemy się na zewnątrz czy podziwiamy widowisko odbywające się w sali głównej”.

Hw7bCf7TgLg65H2XLjKDVSYGQmxMwpi2Re8n3w2LnPmwUfxjctBdFxxb9szU_centrum-badmintona-w-daegu07.jpg

Sercem budynku jest zielony hol, który może być miejscem odpoczynku, spotkań, ale też widowisk czy ćwiczeń. Jest też kluczową przestrzenią w systemie komunikacji pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami gmachu. „Przestrzeń holu integruje wszystkie istotne funkcje budynku - jak salę główną, strefę dzienną, którą za pomocą mobilnych przeszkleń można połączyć z przestrzenią holu, oraz przestrzeń tarasu zapewniając kontakt z naturą i miejsce relaksu” – tłumaczy architekt. Hol ma trzy kondygnacje i stanowi – jak mówi Bogusław Barnaś - „łącznik rozprowadzający ruch do sali głównej znajdującej się na południu i strefy daily w północnej części obiektu”. Przecinają go schody i kładki, po których mogą przemieszczać się użytkownicy budynku.

cZ0Rfpoc0kGBOqgKMmE459ePdvvIMfR03Vom50MUIcdJZq9YAN3k7ZUQuqAZ_centrum-badmintona-w-daegu10.jpg
09GRabVAnowJBFyP1j6TKuYRjjk7f9gvZrZQcFWydDQTf09igdAbNSfkJnVb_centrum-badmintona-w-daegu14.jpg

Gmach mieści aż 10 pełnowymiarowych kortów do badmintona. Ukośne, smukłe słupy, które dźwigają łamany dach ponad kortami łatwo mogą skojarzyć się z piórkami lotki. W wysokiej na 12 metrów hali bardzo ważne było oświetlenie: zapewniają je duże przeszklenia. Aby jednak bezpośrednie światło nie oślepiało i nie raziło graczy, architekt użył znanego w Korei materiału; „Zamontowane w ścianie kurtynowej przesłony wykonane z papieru hanji są dodatkowym elementem rozpraszającym i filtrującym światło dzienne. Papier hanji od lat stanowi ważną rolę w tradycyjnym budownictwie Korei. Jego właściwości czynią z niego materiał wszechstronny, ciągle adaptowany do nowych funkcji w wielu gałęziach designu” – opowiada Barnaś. Halę otaczają trybuny oraz balkony dla kibiców i obserwatorów.

23fAmCskSji1dB8MGKgrhcRGqKolxxnxxso6c4kqogP4O9Rm2sDk7X3KDT2k_centrum-badmintona-w-daegu20.jpg

Budynek nie służy tylko graczom. Ze względu na malownicze położenie, został zaprojektowany tak, aby można było się z jego tarasów cieszyć widokiem, podziwiać góry w oderwaniu od hałasu biegnącej poniżej szosy. Duży, zadaszony taras zewnętrzny może być wykorzystywany także do licznych celów. Architekt wylicza: „Targ, kino, medytacja, taniec. Wszystkie te aktywności mogą rozgrywać się na scenie zewnętrznego tarasu, w scenografii koreańskiego krajobrazu. Kawiarnia, która mieści się na ostatniej kondygnacji budynku została zaprojektowana tak, aby mogła funkcjonować niezależnie, również zamknięciu obiektu, zwiększając witalność miejsca”.

Centrum Badmintona w Daegu (Dalseong Citizen's Gymnasium)
Lokalizacja: Daegu, Korea Południowa
Inwestor: Daegu Metropolitan City
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Natalia Bryzek, Paulina Dobrzańska, Paweł Dawiec, Magdalena Tofil, Damian Szyjka, Dominik Karaś,
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Konstrukcja: Karol Kaczmarek
Projekt: 2014
Powierzchnia: 4600 m2


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera