Nowe centrum dla ludzi - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe centrum dla ludzi

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Chorzowa

 

xMUofDA3iP0rNzVE0Wk4TIcb63acQoqUkKqVzBDtBd88UOtdQbAoUxrHF9GB_chorzow-rynek-konkurs01.jpg

Konkurs studialny, urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie „Koncepcji kształtowania przestrzeni publicznej w rejonie Rynku w Chorzowie”, ogłoszony przez Urząd Miasta Chorzów oficjalnie rozstrzygnięto 14 października 2014 roku.

S78WakbYuwASDlhn9Q6ANUOjh7AG4YkxaiOGCH3KPmZagKROLtk94JMEZ3Yw_chorzow-rynek-konkurs03.jpg

Jak wskazuje nazwa konkursu – nie miał on na celu wyłonienia projektu do realizacji, ale raczej poszukanie idei, koncepcji na to, jak można kiedyś, w przyszłości przebudować chorzowski Rynek, by stał się prawdziwą przestrzenią miejską, a nie tylko miejscem tranzytu. Estakada miałaby zostać wyburzona w 2020 roku (nie można tego zrobić wcześniej, bo jej ostatni remont współfinansowała Unia Europejska i przepisy każą obiekt zachować przez co najmniej 5 lat). dlatego też konkursowe projekty musiał składać się z dwóch propozycji wizji Rynku do 202 roku, a więc z estakadą, i po jej wyburzeniu. Chorzowscy urzędnicy zaznaczają, że dopóki nie powstanie obwodnica miasta, nie ma mowy o wyburzeniu estakady, którą przejeżdża dziś nawet 30 tysięcy pojazdów. Pierwszym etapem prac nad zmianą organizacji ruchu w mieście ma być budowa centrum przesiadkowego – usprawniona komunikacja publiczna zmniejszy ilość prywatnych samochodów, używanych na co dzień. W kolejnych krokach, powoli będzie dojść do etapu wyburzenia estakady w centrum i zamieniania Rynku w prawdziwy miejski plac. Sceptycy zauważają tylko, że konkurs rozstrzygnięto na miesiąc przed wyborami samorządowymi i nie wiąże się on z żadnymi konkretnymi wytycznymi na przyszłość...

e5OM7aWTNGsdlo6kpeyNTt9plWhFhoLc0bECKKg5ysewdQncyW7CxNtC2qR0_chorzow-rynek-konkurs04.jpg

Nie zmienia to jednak faktu, że konkursowe jury wybrało najlepszą, najciekawszą propozycję, dotyczącą chorzowskiego Rynku. I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 35 000 zł uzyskała praca nr 3, nadesłana przez zespół w składzie: Tomasz Kozłowski (Puławy), Janusz Gąsiorowski (Puławy), Janusz Korzeń (Karpniki), Maksymilian Kozłowski (Puławy), Sebastian Rozemberg (Poznań), Marcin Majer (Ostrów Wielkopolski).

rtRlb2Il6aSTAXdqGgwe4Jcy7cqLdVfDJWbZdqODdjys2L7mfpvXFt3MDI2J_chorzow-rynek-konkurs05.jpg

Jak można się dowiedzieć z werdyktu sądu konkursowego: „Nagrodę przyznano za projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie Rynku w Chorzowie najlepiej spełniający oczekiwania Organizatora konkursu zarówno w I etapie opracowania do roku 2020, jak i w II etapie po przewidywanej likwidacji estakady. W ocenie Sądu, praca trafnie odpowiedziała na zawarte w temacie konkursu problemy.

9wPMaIB9nIkES1XCk9GYYfDQOOHrqvQbR9dqete5FJ0fIWpovzGp78BUNXlZ_chorzow-rynek-konkurs06.jpg

Praca przedstawia koncepcję kształtowania przestrzeni publicznej opartą na wyraźnie określonym etapowaniu realizacji. W pierwszym etapie istnieje możliwość wykorzystania konstrukcji estakady. Docelowo kształtowany jest rozległy plac miejski, którego program użytkowy można realizować modułowo, w określonych „kwadratach”, w sposób wyjaśniony na schematach podanych w pracy. Kształtowanie centralnej przestrzeni publicznej miasta uwzględnia szerszy kontekst powiązań funkcjonalnych i przestrzennych oraz wnosi wkład do dyskusji o kierunkach odnowy urbanistycznej centrum miasta”.

BlUJadAyeHqN2JqK1IjNglVvK9KFiw4hgBk3V1bDARFy9Qc9YJDWKGPGlx4K_chorzow-rynek-konkurs07.jpg

Członkowie jury, doceniając walory nagrodzonej pracy zasugerowali uwzględnienie też rozwiązań, zawartych w dwóch innych konkursowych projektach. Pisali: „należy uzupełnić projektowana w Rynku zieleń niską o drzewa (rozważyć zachowanie części istniejącej zieleni wysokiej) oraz w nawierzchni placu projektowanego przed budynkiem ratusza należy wprowadzić element wody w postaci fontanny lub lustra wody”.

tC3PlGa298w62YLEWh3ZGPZH0OI004chpaj5pLbHSceCyxiMQahDoe2eA1qc_chorzow-rynek-konkurs09.jpg

II miejsce w konkursie przyznano pracy, nadesłanej przez Karola Sabalczyka i Grzegorza Ostrowskiego, zaś III miejsce – wspólnemu projektowi dwóch biur: PP Studio Patryk Pniewski i R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek.

Źródło informacji: chorzow.eu


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera