Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe centrum dla ludzi

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Chorzowa

 

xMUofDA3iP0rNzVE0Wk4TIcb63acQoqUkKqVzBDtBd88UOtdQbAoUxrHF9GB_chorzow-rynek-konkurs01.jpg

Konkurs studialny, urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie „Koncepcji kształtowania przestrzeni publicznej w rejonie Rynku w Chorzowie”, ogłoszony przez Urząd Miasta Chorzów oficjalnie rozstrzygnięto 14 października 2014 roku.

S78WakbYuwASDlhn9Q6ANUOjh7AG4YkxaiOGCH3KPmZagKROLtk94JMEZ3Yw_chorzow-rynek-konkurs03.jpg

Jak wskazuje nazwa konkursu – nie miał on na celu wyłonienia projektu do realizacji, ale raczej poszukanie idei, koncepcji na to, jak można kiedyś, w przyszłości przebudować chorzowski Rynek, by stał się prawdziwą przestrzenią miejską, a nie tylko miejscem tranzytu. Estakada miałaby zostać wyburzona w 2020 roku (nie można tego zrobić wcześniej, bo jej ostatni remont współfinansowała Unia Europejska i przepisy każą obiekt zachować przez co najmniej 5 lat). dlatego też konkursowe projekty musiał składać się z dwóch propozycji wizji Rynku do 202 roku, a więc z estakadą, i po jej wyburzeniu. Chorzowscy urzędnicy zaznaczają, że dopóki nie powstanie obwodnica miasta, nie ma mowy o wyburzeniu estakady, którą przejeżdża dziś nawet 30 tysięcy pojazdów. Pierwszym etapem prac nad zmianą organizacji ruchu w mieście ma być budowa centrum przesiadkowego – usprawniona komunikacja publiczna zmniejszy ilość prywatnych samochodów, używanych na co dzień. W kolejnych krokach, powoli będzie dojść do etapu wyburzenia estakady w centrum i zamieniania Rynku w prawdziwy miejski plac. Sceptycy zauważają tylko, że konkurs rozstrzygnięto na miesiąc przed wyborami samorządowymi i nie wiąże się on z żadnymi konkretnymi wytycznymi na przyszłość...

e5OM7aWTNGsdlo6kpeyNTt9plWhFhoLc0bECKKg5ysewdQncyW7CxNtC2qR0_chorzow-rynek-konkurs04.jpg

Nie zmienia to jednak faktu, że konkursowe jury wybrało najlepszą, najciekawszą propozycję, dotyczącą chorzowskiego Rynku. I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 35 000 zł uzyskała praca nr 3, nadesłana przez zespół w składzie: Tomasz Kozłowski (Puławy), Janusz Gąsiorowski (Puławy), Janusz Korzeń (Karpniki), Maksymilian Kozłowski (Puławy), Sebastian Rozemberg (Poznań), Marcin Majer (Ostrów Wielkopolski).

rtRlb2Il6aSTAXdqGgwe4Jcy7cqLdVfDJWbZdqODdjys2L7mfpvXFt3MDI2J_chorzow-rynek-konkurs05.jpg

Jak można się dowiedzieć z werdyktu sądu konkursowego: „Nagrodę przyznano za projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie Rynku w Chorzowie najlepiej spełniający oczekiwania Organizatora konkursu zarówno w I etapie opracowania do roku 2020, jak i w II etapie po przewidywanej likwidacji estakady. W ocenie Sądu, praca trafnie odpowiedziała na zawarte w temacie konkursu problemy.

9wPMaIB9nIkES1XCk9GYYfDQOOHrqvQbR9dqete5FJ0fIWpovzGp78BUNXlZ_chorzow-rynek-konkurs06.jpg

Praca przedstawia koncepcję kształtowania przestrzeni publicznej opartą na wyraźnie określonym etapowaniu realizacji. W pierwszym etapie istnieje możliwość wykorzystania konstrukcji estakady. Docelowo kształtowany jest rozległy plac miejski, którego program użytkowy można realizować modułowo, w określonych „kwadratach”, w sposób wyjaśniony na schematach podanych w pracy. Kształtowanie centralnej przestrzeni publicznej miasta uwzględnia szerszy kontekst powiązań funkcjonalnych i przestrzennych oraz wnosi wkład do dyskusji o kierunkach odnowy urbanistycznej centrum miasta”.

BlUJadAyeHqN2JqK1IjNglVvK9KFiw4hgBk3V1bDARFy9Qc9YJDWKGPGlx4K_chorzow-rynek-konkurs07.jpg

Członkowie jury, doceniając walory nagrodzonej pracy zasugerowali uwzględnienie też rozwiązań, zawartych w dwóch innych konkursowych projektach. Pisali: „należy uzupełnić projektowana w Rynku zieleń niską o drzewa (rozważyć zachowanie części istniejącej zieleni wysokiej) oraz w nawierzchni placu projektowanego przed budynkiem ratusza należy wprowadzić element wody w postaci fontanny lub lustra wody”.

tC3PlGa298w62YLEWh3ZGPZH0OI004chpaj5pLbHSceCyxiMQahDoe2eA1qc_chorzow-rynek-konkurs09.jpg

II miejsce w konkursie przyznano pracy, nadesłanej przez Karola Sabalczyka i Grzegorza Ostrowskiego, zaś III miejsce – wspólnemu projektowi dwóch biur: PP Studio Patryk Pniewski i R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek.

Źródło informacji: chorzow.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera