Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najpiękniejsze na Śląsku

 

Czas czytania: ~4 min


wroaLcV0N9HHBTgX5DCnnpnx8bONm91KsMm06vg0ZdY2NKtaLy4FGC3sPeeu_najlepsza-architektura-slaska-muzeum-slaskie.jpg

Fot. Nowe Muzeum Śląskie

Tegoroczna edycja plebiscytu na najpiękniejsze budynki, powstałe na Śląsku była jubileuszowa – zorganizowano ją już dwudziesty raz. Jak co roku odbyła się ona pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, a organizatorami byli Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych obiektów architektonicznych, powstałych w danym roku na terenie województwa śląskiego oraz jednego, zrealizowanego poza województwem (to nagroda w kategorii „Dzieło eksportowe śląskich architektów”). Budowle klasyfikowane są do następujących kategorii: „Obiekt”, „Dom jednorodzinny” „Wnętrze”, „Mała forma”. Dodatkowo przyznawana jest nagroda dla Młodego Twórcy Śląskiej Architektury. Najważniejszą nagrodą, jaką można otrzymać w plebiscycie jest Grand Prix – dla najlepszego obiektu bez względu na kategorię.

Jak podkreślają pomysłodawcy i organizatorzy plebiscytu, wśród celów, jakie sobie stawiają jest „promocja województwa poprzez architekturę, kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury, rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego”.

W tym roku w jury konkursu zasiadło sześć osób. Byli to: Przemysław Jedlecki (dziennikarz z „Gazety Wyborczej”), architekt Marek Kozień (SARP o/Kraków), architekt Marcin Kwietowicz (SARP o/Warszawa), architekt Josef Kiszka (Ostrawa), architekt Antoni Domicz (SARP o/Opole), architekt Arkadiusz Płomecki (sekretarz organizacyjny konkursu).

Pięć osób z tego grona głosowało za tym, aby Grand Prix tegorocznej edycji konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego” przyznać gmachowi Nowego Muzeum Śląskiego. Tym samym budowla – dzieło austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten uznano najlepszym budynkiem roku, wybudowanym na Śląsku.

7hNk7Rb35VdLVjpvSOglJLCL8TlxjFg700PUe5DdmDmlLgEH1IDEM4aeLHAw_grzegorz-layer-wyroznienie.jpg

Fot. Adaptacja poddasza na przestrzeń w stylistyce loftu

W kategorii „Wnętrze” nie przyznano nagrody. Wyróżniono natomiast dwie realizacje. Pierwszą jest projekt adaptacji poddasza na przestrzeń w stylistyce loftu - autorem tego projektu jest Grzegorz Layer.

LOrSEugcYWc9mHhOL27DpoGzOdDpBfPj9qEShUlNbqXeT6WGaYFX315zPfsj_brokat-wyroznienie-wnetrza.jpg

Fot. Projekt wnętrza dla studia informatycznego B&T Skyrise

Drugą wyróżniona realizacją jest dzieło biura BroKat (Roma Skuza, Bogna Polańska, Małgorzata Staroń) – projekt wnętrza dla studia informatycznego B&T Skyrise.

avo57VEIwPwBi5LtpHup7ELs2niXtYtccfZWtY0ENYjhFyb8JHwulLJgWqOn_dom-3x1-dom-je.jpg

Fot. Dom „3x1”

pAVIEprOfvVhFvNo7XEpToY4tWdmyR1st0cKZyPAMVTPtTpGD5yofe1XVhsg_promes-dom-w-katowicac.jpg

Fot. Dom w Katowicach

Najlepszym domem jednorodzinnym okazał się dom w Lublińcu, zaprojektowany przez pracownię Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikusa, Marty Dyrdy i Jarosława Krysiaka. W tej kategorii wyróżnienia przyznano domowi „3x1”, którego projekt powstał w pracowni Archistudio Małgorzaty Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka oraz domowi w Katowicach, zaprojektowanemu przez Roberta Koniecznego i jego biuro KWK Promes.

BzsRRQPXTiHyqg4MGvTEyI0xT9Q8z9gGcH2wVinpopEyxjRWYGJjYXXYlEGK_promes-dom-w-izbicy-dz.jpg

Fot, Dom w izbicy

Najlepszym „dziełem eksportowym” śląskiej architektury okazał się dom w Izbicy, projekt KWK Promes Roberta Koniecznego.

1qntlDShcZxmArsUYrfy4TSi7dK6T5Xreqxe1xgIWU6dTj8ZSZNJS7OTRlDA_dyrda-fikus-architekci-dom.jpg

Fot. Pracownia Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikus, Marta Dyrda, Jarosław Krysiak

W kategorii „Mała forma” nie przyznano żadnej nagrody, doceniono natomiast aż trzy młode pracownie.

Nagrodę w kategorii „Młody twórca” otrzymała pracownia Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikus, Marta Dyrda, Jarosław Krysiak. Jak napisano w uzasadnieniu: „(...) w tym przypadku Nagroda Młody Twórca wędruje w ręce już dojrzałych twórczo i ukształtowanych architektów. Prezentowany przez nich poziom profesjonalizmu i podejścia do pracy architekta zasługuje na szczególne uznanie. W projektach widać sposób myślenia poddający pod wątpliwość każde zbyt oczywiste i proste rozwiązanie. Panowanie nad przestrzenią w zdawałoby się tak prostym i oczywistym temacie jak niewielki dom jednorodzinny pokazuje jakim potencjałem twórczym dysponują architekci”.

Wyróżnienia w kategorii „Młody Twórca” przyznano dla architektów z pracowni Brokat i TTAT „za wielowątkowe i często interdyscyplinarne poszukiwania twórcze. Dorobek konkursowy i projektowy autorów jest imponujący, rozwiązania pokazują duży potencjał a realizacje dbałość o detale. Zaprezentowane w portfolio dokonania są doskonałym punktem wyjścia na początku twórczej drogi projektowej”.

Źródło informacji: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera