Najpiękniejsze na Śląsku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najpiękniejsze na Śląsku

 

Czas czytania: ~4 min


wroaLcV0N9HHBTgX5DCnnpnx8bONm91KsMm06vg0ZdY2NKtaLy4FGC3sPeeu_najlepsza-architektura-slaska-muzeum-slaskie.jpg

Fot. Nowe Muzeum Śląskie

Tegoroczna edycja plebiscytu na najpiękniejsze budynki, powstałe na Śląsku była jubileuszowa – zorganizowano ją już dwudziesty raz. Jak co roku odbyła się ona pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, a organizatorami byli Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych obiektów architektonicznych, powstałych w danym roku na terenie województwa śląskiego oraz jednego, zrealizowanego poza województwem (to nagroda w kategorii „Dzieło eksportowe śląskich architektów”). Budowle klasyfikowane są do następujących kategorii: „Obiekt”, „Dom jednorodzinny” „Wnętrze”, „Mała forma”. Dodatkowo przyznawana jest nagroda dla Młodego Twórcy Śląskiej Architektury. Najważniejszą nagrodą, jaką można otrzymać w plebiscycie jest Grand Prix – dla najlepszego obiektu bez względu na kategorię.

Jak podkreślają pomysłodawcy i organizatorzy plebiscytu, wśród celów, jakie sobie stawiają jest „promocja województwa poprzez architekturę, kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury, rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego”.

W tym roku w jury konkursu zasiadło sześć osób. Byli to: Przemysław Jedlecki (dziennikarz z „Gazety Wyborczej”), architekt Marek Kozień (SARP o/Kraków), architekt Marcin Kwietowicz (SARP o/Warszawa), architekt Josef Kiszka (Ostrawa), architekt Antoni Domicz (SARP o/Opole), architekt Arkadiusz Płomecki (sekretarz organizacyjny konkursu).

Pięć osób z tego grona głosowało za tym, aby Grand Prix tegorocznej edycji konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego” przyznać gmachowi Nowego Muzeum Śląskiego. Tym samym budowla – dzieło austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten uznano najlepszym budynkiem roku, wybudowanym na Śląsku.

7hNk7Rb35VdLVjpvSOglJLCL8TlxjFg700PUe5DdmDmlLgEH1IDEM4aeLHAw_grzegorz-layer-wyroznienie.jpg

Fot. Adaptacja poddasza na przestrzeń w stylistyce loftu

W kategorii „Wnętrze” nie przyznano nagrody. Wyróżniono natomiast dwie realizacje. Pierwszą jest projekt adaptacji poddasza na przestrzeń w stylistyce loftu - autorem tego projektu jest Grzegorz Layer.

LOrSEugcYWc9mHhOL27DpoGzOdDpBfPj9qEShUlNbqXeT6WGaYFX315zPfsj_brokat-wyroznienie-wnetrza.jpg

Fot. Projekt wnętrza dla studia informatycznego B&T Skyrise

Drugą wyróżniona realizacją jest dzieło biura BroKat (Roma Skuza, Bogna Polańska, Małgorzata Staroń) – projekt wnętrza dla studia informatycznego B&T Skyrise.

avo57VEIwPwBi5LtpHup7ELs2niXtYtccfZWtY0ENYjhFyb8JHwulLJgWqOn_dom-3x1-dom-je.jpg

Fot. Dom „3x1”

pAVIEprOfvVhFvNo7XEpToY4tWdmyR1st0cKZyPAMVTPtTpGD5yofe1XVhsg_promes-dom-w-katowicac.jpg

Fot. Dom w Katowicach

Najlepszym domem jednorodzinnym okazał się dom w Lublińcu, zaprojektowany przez pracownię Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikusa, Marty Dyrdy i Jarosława Krysiaka. W tej kategorii wyróżnienia przyznano domowi „3x1”, którego projekt powstał w pracowni Archistudio Małgorzaty Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka oraz domowi w Katowicach, zaprojektowanemu przez Roberta Koniecznego i jego biuro KWK Promes.

BzsRRQPXTiHyqg4MGvTEyI0xT9Q8z9gGcH2wVinpopEyxjRWYGJjYXXYlEGK_promes-dom-w-izbicy-dz.jpg

Fot, Dom w izbicy

Najlepszym „dziełem eksportowym” śląskiej architektury okazał się dom w Izbicy, projekt KWK Promes Roberta Koniecznego.

1qntlDShcZxmArsUYrfy4TSi7dK6T5Xreqxe1xgIWU6dTj8ZSZNJS7OTRlDA_dyrda-fikus-architekci-dom.jpg

Fot. Pracownia Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikus, Marta Dyrda, Jarosław Krysiak

W kategorii „Mała forma” nie przyznano żadnej nagrody, doceniono natomiast aż trzy młode pracownie.

Nagrodę w kategorii „Młody twórca” otrzymała pracownia Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikus, Marta Dyrda, Jarosław Krysiak. Jak napisano w uzasadnieniu: „(...) w tym przypadku Nagroda Młody Twórca wędruje w ręce już dojrzałych twórczo i ukształtowanych architektów. Prezentowany przez nich poziom profesjonalizmu i podejścia do pracy architekta zasługuje na szczególne uznanie. W projektach widać sposób myślenia poddający pod wątpliwość każde zbyt oczywiste i proste rozwiązanie. Panowanie nad przestrzenią w zdawałoby się tak prostym i oczywistym temacie jak niewielki dom jednorodzinny pokazuje jakim potencjałem twórczym dysponują architekci”.

Wyróżnienia w kategorii „Młody Twórca” przyznano dla architektów z pracowni Brokat i TTAT „za wielowątkowe i często interdyscyplinarne poszukiwania twórcze. Dorobek konkursowy i projektowy autorów jest imponujący, rozwiązania pokazują duży potencjał a realizacje dbałość o detale. Zaprezentowane w portfolio dokonania są doskonałym punktem wyjścia na początku twórczej drogi projektowej”.

Źródło informacji: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera