Konkurs na budynek w miejscu kina Fama we Wrocławiu rozstrzygnięty. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs na budynek w miejscu kina Fama we Wrocławiu rozstrzygnięty.

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Biblioteczno-Kulturalnego we Wrocłwiu zamiast kina Fama

 

dPCITtn60dIHefvZxFpWQtg4q4lU8kS6uoRDtdH2BByC3JMpC0eWBNIMNQjG_centrum-fama-wroclaw-i-nagroda3.jpg

Konkurs na budynek w miejscu kina Fama we Wrocławiu rozstrzygnięty. Przy ulicy Bolesława Krzywoustego, we wrocławskiej dzielnicy Psie Pole jeszcze nie tak dawno temu działało Kino Fama. Mieściło się w przedwojennym, jednokondygnacyjnym budynku o charakterystycznych różowych elewacjach. Budynek powstał na potrzeby gospody – istniała tu przed wojną; w latach 90., gdy z budynku wyprowadziło się kino działał tu sklep meblowy. Jakiś czas temu budynek rozebrano – teraz w jego miejscu ma wyrosnąć inna placówka kulturalna - Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama. Zachowanie nazwy niegdysiejszego kina jest oczywiście ukłonem ku tradycji i przyzwyczajeniu mieszkańców.

0yQyNpm9kCQ5me9KbsSe2Voex1xHTgR7jv20ZTHI3nyCJd96z1XiIn5hdoC0_centrum-fama-wroclaw-i-nagroda4.jpg

Jesienią 2013 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku w miejscy kina Fama. Zadanie nie było łatwe: architekci otrzymali do dyspozycji niewielką działkę, zaś budynek musieli podporządkować wymogom konserwatora zabytków, który sprawuje piecze nad całą okolicą pełną historycznej zabudowy.

„(...) zgodnie z wytycznymi konserwatora zdecydowaliśmy się na zabudowę pierzejową i oszczędną w wyrazie formę architektoniczną” - mówił przy okazji ogłoszenia wyników konkursu Rafał Sokołowski, szef i założyciel pracowni ENONE Architektura i Design, która trzymała pierwszą nagrodę w konkursie.

zSdb4qdNEapykAdRo4nN9cs5ZYtHhmimilVoY5qG2mHwZ1oL1FTvCiMvyRPi_centrum-fama-wroclaw-i-nagroda.jpg

Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama otrzymało formę minimalistycznego, wydłużonego prostopadłościanu. Czterokondygnacyjny gmach ciągnie się od narożnika w głąb ulicy, nie narzucając swojej obecności. Gładkie, jasne ściany budowli mają zostać wykonane z betonu architektonicznego. Elewacje przebite zostaną dużymi oknami, a monotonię ścian przełamie też zróżnicowanie faktur: niektóre płyty betonowe mają być karbowane.

Na parterze budynku ma działać biblioteka, na pierwszym piętrze powstanie wielofunkcyjna sala do koncertów, pokazów, spotkań. Drugie piętro zajmie pracownia muzyczna, ostatnie – sale dla miłośników plastyki i fotografii.

WGLVYTzuZ4J7eBRffxJ1HiNHd1HWaFpbxi2D6v3RA1hVGT7IoPPJd46zk1on_centrum-fama-wroclaw-i-nagroda2.jpg

Rafał Sokołowski przyznaje, że inspiracja były dla niego formy modernistyczne, proste, klarowne, powściągliwe. Jednak Fama nie ma być zamkniętą bryłą – ma przecież służyć mieszkańcom. Dlatego też architekt z fasadę wkomponował ławkę, na której będą mogli przysiąść przechodnie, od strony podwórka powstanie plac z drzewami, ławkami, stojakami na rowery. Posadzka placu ma być wyłożona grafitowymi płytami.

„Nagrodę przyznano za minimalistyczną i skromną formę obiektu oraz konsekwentne stosowanie materiałów - beton, szkło, aluminium, wpisującego się w „małomiasteczkowy” charakter miejsca, za czytelny układ funkcjonalny spełniający oczekiwania przyszłego Użytkownika oraz dający możliwość niezależnego funkcjonowania poszczególnych przestrzeni Centrum” - jurorzy konkursu na projekt Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Fama tak uzasadniali wybór projektu Rafała Sokołowskiego.

Budowa Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Fama na Psim Polu we Wrocławiu ma kosztować 7 milionów złotych i trwać do końca 2015 roku.

Źródło informacji: wroclaw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera