Rynek w Rawie Mazowieckiej - wyniki konkursu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rynek w Rawie Mazowieckiej - wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt Rynku w Rawie Mazowieckiej

 

RRNZbgPtS4TPNDAAOrSn3Yoh94pIhDeBQnE73YeP8STSzcka4B0qVakFe6Qf_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-05.jpg

Rynek w Rawie Mazowieckiej był tematem konkursu, ogłoszonego przez Gminę Miasto Rawa Mazowiecka latem 2014 roku. Jak można było przeczytać w regulaminie: „Przedmiotem konkursu są działania projektowe zmierzające do uzyskanie najlepszej przestrzennie, funkcjonalnie i użytkowo autorskiej koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych i ogólnodostępnych Rynku Starego Miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej. Obszar ten, ze względu na bogate dziedzictwo kulturowe oraz dzisiejszą degradację budowlana , gospodarczą i społeczna , został objęty programem rewitalizacji, zmierzającej do przywrócenia mu właściwej rangi w strukturach funkcjonowania miasta”.

pr5ni7NAElRDrXzG3lXjUoMH9eLNfmHnG5T0i5RT41OOtknXAb04HGZBzv1z_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-04.jpg

Koncepcja, nie gotowy projekt
Cała treść regulaminu dostępna jest tutaj. Koncepcja, której poszukiwał organizator konkursu, to idea, kierunek poszukiwań, nie gotowy projekt, który zostanie przekazany do realizacji. Władze Rynku Rawy Mazowieckiej przymierzając się do rewitalizacji staromiejskich okolic szukają na nie pomysłu, dlatego ogłosiły konkurs koncepcyjny. Nierzadko w podobnych przypadkach dzieje się tak, że ostatecznie projektowana przestrzeń jest zbiorem rożnych rozwiązań, zawartych w kilku zgłoszonych do konkursu koncepcyjnego idei. Założenia tego konkursu ego organizator przedstawił następująco: „Założeniem konkursu jest uzyskanie wieloaspektowego poglądu na temat możliwych kierunków działań budowlanych , organizacyjnych i prawnych zmierzających do poprawy jakości przestrzeni miejskiej zgodnie z celami rewitalizacji. Wnioski z konkursu posłużą do formułowania nowych wytycznych aktualizujących zapisy planu miejscowego oraz innych dokumentów zapewniających ochronę prawną obszarów o walorach historycznych kulturowych”.

9JnhOcRnDmKaXxj698fhT7O0ShPpcwqw9PiHW9DRoxOA4kEzuKEVInTJXunK_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-03.jpg

Najlepsza koncepcja
W konkursie przyznano następujące nagrody: pierwszą otrzymała koncepcja, nadesłana z Gdańska przez Arkon Atelier. Drugą nagrodę otrzymało Biuro Architektoniczne „Limba” s.c. Anna i Juliusz Husarscy, trzecią - Pracownia Projektowa Domagało Wnuk Architekci. Jurorzy przyznali też dwa wyróżnienia. Dostali je: za wspólny projekt PP Studio Patryk Pniewski i R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek oraz Mirosław Zięba Studio Projektowe.

yfiE5tOQzFmj9b9a6dYJKJP8g9XiDeWnqwjtsIrpASsH2aSuskPPyKNXbkVj_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-02.jpg

Swój wybór najlepszej koncepcji Sąd Konkursowy uzasadnił, doceniając całościowy i komplementarny charakter opracowania. Jurorzy podkreślili trafne i umiejętne nawiązanie do historii i specyfiki Rawy. Jak napisano w uzasadnieniu: „Projekt gdańskich architektów zawiera również szereg ciekawych i oryginalnych rozwiązań z zakresu małej architektury, zieleni, komunikacji, proponuje godne rozważenia pomysły na znalezienie miejsc parkingowych w centrum”.

cPd0TGDbl48YI1lUU3LsbjuYAXHyfcFm6kgXni0eANwhefpZ739cTPCYOZ6o_rawa-maz-teren-objety-konursem.jpg

Pomysłem, wyróżniającym gdański projekt z grona pozostałych było użycie formy gry, pozwalającej odkrywać Rawę na własną rękę, przy pomocy tradycyjnej i nowoczesnej technologii. Tak swoją koncepcję opisują sami architekci: „zachęcamy do wczucia się w klimat miasta i przejścia po nim w niekonwencjonalny sposób, z nutką przygody, tak aby poczuć się jak mieszkaniec starej Rawy, Rawy z okresu pierwszej wzmianki o mieście z XIII wieku, kiedy osada nie miała jeszcze praw miejskich, jak mieszkaniec miasta, które miało swoich sławnych obywateli, jak mieszkaniec miasta, które posiada ciekawą tradycję”.

Źródło informacji: bip.rawamazowiecka.pl
Zdjęcie terenu objętego konkursem: D. Bógdał


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera