Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rynek w Rawie Mazowieckiej - wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt Rynku w Rawie Mazowieckiej

 

RRNZbgPtS4TPNDAAOrSn3Yoh94pIhDeBQnE73YeP8STSzcka4B0qVakFe6Qf_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-05.jpg

Rynek w Rawie Mazowieckiej był tematem konkursu, ogłoszonego przez Gminę Miasto Rawa Mazowiecka latem 2014 roku. Jak można było przeczytać w regulaminie: „Przedmiotem konkursu są działania projektowe zmierzające do uzyskanie najlepszej przestrzennie, funkcjonalnie i użytkowo autorskiej koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych i ogólnodostępnych Rynku Starego Miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej. Obszar ten, ze względu na bogate dziedzictwo kulturowe oraz dzisiejszą degradację budowlana , gospodarczą i społeczna , został objęty programem rewitalizacji, zmierzającej do przywrócenia mu właściwej rangi w strukturach funkcjonowania miasta”.

pr5ni7NAElRDrXzG3lXjUoMH9eLNfmHnG5T0i5RT41OOtknXAb04HGZBzv1z_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-04.jpg

Koncepcja, nie gotowy projekt
Cała treść regulaminu dostępna jest tutaj. Koncepcja, której poszukiwał organizator konkursu, to idea, kierunek poszukiwań, nie gotowy projekt, który zostanie przekazany do realizacji. Władze Rynku Rawy Mazowieckiej przymierzając się do rewitalizacji staromiejskich okolic szukają na nie pomysłu, dlatego ogłosiły konkurs koncepcyjny. Nierzadko w podobnych przypadkach dzieje się tak, że ostatecznie projektowana przestrzeń jest zbiorem rożnych rozwiązań, zawartych w kilku zgłoszonych do konkursu koncepcyjnego idei. Założenia tego konkursu ego organizator przedstawił następująco: „Założeniem konkursu jest uzyskanie wieloaspektowego poglądu na temat możliwych kierunków działań budowlanych , organizacyjnych i prawnych zmierzających do poprawy jakości przestrzeni miejskiej zgodnie z celami rewitalizacji. Wnioski z konkursu posłużą do formułowania nowych wytycznych aktualizujących zapisy planu miejscowego oraz innych dokumentów zapewniających ochronę prawną obszarów o walorach historycznych kulturowych”.

9JnhOcRnDmKaXxj698fhT7O0ShPpcwqw9PiHW9DRoxOA4kEzuKEVInTJXunK_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-03.jpg

Najlepsza koncepcja
W konkursie przyznano następujące nagrody: pierwszą otrzymała koncepcja, nadesłana z Gdańska przez Arkon Atelier. Drugą nagrodę otrzymało Biuro Architektoniczne „Limba” s.c. Anna i Juliusz Husarscy, trzecią - Pracownia Projektowa Domagało Wnuk Architekci. Jurorzy przyznali też dwa wyróżnienia. Dostali je: za wspólny projekt PP Studio Patryk Pniewski i R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek oraz Mirosław Zięba Studio Projektowe.

yfiE5tOQzFmj9b9a6dYJKJP8g9XiDeWnqwjtsIrpASsH2aSuskPPyKNXbkVj_rawa-maz-rynek-konkurs-i-nagroda-02.jpg

Swój wybór najlepszej koncepcji Sąd Konkursowy uzasadnił, doceniając całościowy i komplementarny charakter opracowania. Jurorzy podkreślili trafne i umiejętne nawiązanie do historii i specyfiki Rawy. Jak napisano w uzasadnieniu: „Projekt gdańskich architektów zawiera również szereg ciekawych i oryginalnych rozwiązań z zakresu małej architektury, zieleni, komunikacji, proponuje godne rozważenia pomysły na znalezienie miejsc parkingowych w centrum”.

cPd0TGDbl48YI1lUU3LsbjuYAXHyfcFm6kgXni0eANwhefpZ739cTPCYOZ6o_rawa-maz-teren-objety-konursem.jpg

Pomysłem, wyróżniającym gdański projekt z grona pozostałych było użycie formy gry, pozwalającej odkrywać Rawę na własną rękę, przy pomocy tradycyjnej i nowoczesnej technologii. Tak swoją koncepcję opisują sami architekci: „zachęcamy do wczucia się w klimat miasta i przejścia po nim w niekonwencjonalny sposób, z nutką przygody, tak aby poczuć się jak mieszkaniec starej Rawy, Rawy z okresu pierwszej wzmianki o mieście z XIII wieku, kiedy osada nie miała jeszcze praw miejskich, jak mieszkaniec miasta, które miało swoich sławnych obywateli, jak mieszkaniec miasta, które posiada ciekawą tradycję”.

Źródło informacji: bip.rawamazowiecka.pl
Zdjęcie terenu objętego konkursem: D. Bógdał


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera