Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Politechnika Warszawska z nową koncepcją kampusu

 

Czas czytania: ~4 min


Politechnika Warszawska w Warszawie

 

Z3hymvoFMkQZJElbIAYHxTy61LGyW2r22QLrufevGX2NhRFVK0iXPQXvW6WV_politechnika-ii-nagroda-22architekci01.jpg

Politechnika Warszawska modernizuje swój kampus: 30 października rozstrzygnięto konkurs na najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną terenu centralnego Politechniki Warszawskiej dla potrzeb Szkoły Civil Engineering, centrum konferencyjnego, funkcji ogólnouczelnianych oraz przestrzeni publicznej.

8QlyM9F4qZSKswPseFSKxnY1x010d762wHh9JVF6uMOPFxpkNZWvJbUcqxlK_politechnika-ii-nagroda-22architekci02.jpg

Fot. 22Architekci

W konkursie nie przyznano pierwszej nagrody, dwie równorzędne otrzymały pracownie: 22Architektci (która nie tak dawno zwyciężyła w konkursie na projekt ratusza w Kołobrzegu ) oraz Bulanda, Mucha Architekci (jedną z realizacji biura jest modernizowana właśnie siedziba Biblioteki Publicznej Miasta Warszawa i Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego).

UXWCCGIk1TlznilJI1w7zXbRZKRksfRxzeL7H8kxv6TLgaENUuVTmTbVFhGe_politechnika-ii-nagroda-22architekci03.jpg

Fot. 22Architekci

Konkurs, zorganizowany wspólnie przez SARP i władze Politechniki Warszawskiej jest początkiem ogromnego przedsięwzięcia, jakim będzie przebudowa i zabudowa bardzo dużego terenu uczelni. To obszar, znajdujący się w centrum Warszawy, dziś zajmowany przez siedziby kilku wydziałów. Docelowo ma on zostać uporządkowany (dziś to chaotyczna przestrzeń z dzikimi parkinami i beż żadnych prawie przestrzeni publicznych) oraz ma wzbogacić się o nowe budynki. Władze uczelni chcą tę przestrzeń zamienić w nowoczesny kompleks, związany z wydziałami, określanymi wspólną, międzynarodową nazwą Civil Engineering. „Konkurs ten jest elementem szerszego projektu, jakim jest Wieloletni Program Inwestycyjny Politechniki Warszawskiej” – podkreśla prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej

oxPNTzVLHZYYPjDt4j5xmCJnDKVFLxgKJz0Ls8X4y903O1s1cwhJVbiCTau8_politechnika-ii-nagroda-bulanda-mucha01.jpg

Fot. Bulanda, Mucha Architekci

Wysokie wymagania
Tak tę ideę opisują i wyjaśniają pomysłodawcy i przyszli inwestorzy, czyli władze Politechniki Warszawskiej:
„Teren centralny Politechniki Warszawskiej zlokalizowany jest pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Polną, Braci Podoskich, Al. Armii Ludowej i Rektorską. Aktualnie znajdują się na nim następujące jednostki Politechniki Warszawskiej: Wydział Inżynierii Lądowej, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Stołówka Centralna oraz parking naziemny.

Tereny te planowane są pod budowę i rozbudowę Wydziałów Politechniki Warszawskiej, obiektów o charakterze międzywydziałowym i ogólnouczelnianym oraz lokalizację innych usług towarzyszących ośrodkom akademickim umożliwiającym ich funkcjonowanie i integrującym środowisko studenckie. Umożliwi to dalszy rozwój Politechniki Warszawskiej, zwiększenie jakości przestrzeni publicznej oraz jej integrację z otaczającymi częściami miasta.

AGry4W5xCN4l287RHltKlklHo5yeoUlRgvdXqlC2h9ZO1KY6bBbTYNuxebuJ_politechnika-ii-nagroda-bulanda-mucha02.jpg

Fot. Bulanda, Mucha Architekci

Na terenie przewiduje się zlokalizowanie Szkoły Civil Engineering stanowiącej połączenie  następujących jednostek Politechniki Warszawskiej:
• Wydziału Architektury - częściowo
• Wydziału Inżynierii Lądowej - w całości
• Wydziału Geodezji i Kartografii - w całości
• Wydziału Inżynierii Środowiska - częściowo
• Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych - częściowo
a także obiektów towarzyszących: Centrum dostępu do wiedzy z częścią Nowej Biblioteki Głównej, Centrum Konferencyjnego oraz budynków biurowych i dydaktycznych o charakterze międzywydziałowym i ogólnouczelnianym w tym budynku/budynków w miejscu Wydziału Inżynierii Lądowej przeznaczonego do wyburzenia”.

Jak widać, przed projektantami, biorącymi udział w konkursie stało bardzo trudne zadanie. Przearanżowanie dużego i ważnego terenu Politechniki Warszawskiej z przewidzeniem miejsca na wszystkie planowane tu funkcje. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, koncepcja powinna była określać relacje obiektów z otoczeniem, rozwiązania architektoniczne precyzujące standardy obiektu, zasady kształtowania przestrzeni publicznej i zabudowy oraz obsługi komunikacyjnej. Co więcej, powinna również uwzględniać rangę Politechniki Warszawskiej jako wiodącej uczelni technicznej w kraju.

m155GvvICR4A8AAfYfN8LT7aCpVtGpUfQXrEtpOiz502akjv8p8fYcPznp8X_politechnika-ii-nagroda-bulanda-mucha03.jpg

Fot. Bulanda, Mucha Architekci

Bez pierwszej nagrody
25 nadesłanych na konkurs koncepcji oceniał sąd konkursowy w składzie: dr inż. arch. Jerzy Grochulski, Wydział Architektury PW; arch. Krzysztof Chwalibóg, Oddział Warszawski SARP, mgr inż. Tadeusz Byczot, Zastępca Kanclerza ds. Technicznych PW, dr inż. arch. Krzysztof Domaradzki, Wydział Architektury PW, autor aktualnego MPZP dla Terenu Centralnego, Marek Kutaszewicz, Biuro Drogownictwa i Komunikacji, Urząd m. st. Warszawy, arch. Mateusz Świętorzecki, Oddział Warszawski SARP, arch. Edward Wysocki, Oddział Warszawski SARP.

Mimo wysokiego poziomu nadesłanych prac żadna nie spełniała w wystarczającym stopniu stawianych w regulaminie wymogów. W związku z ty sąd konkursowy nie przyznał pierwszej nagrody. Dwie równorzędne drugie nagrody przypadły w udziale pracowniom: 22Architekci Sp. z o.o. oraz Bulanda, Mucha Architekci Sp. z o.o.

Przyznano także pięć równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je: Tomasz Podniesiński; Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.; Robert Guladewiczus; Laboratorium Architektury, Anna Małek, Rar2 Laboratorium Architektury Jan Kubec; JRK 72 Architekt Jacek Krych.

Na podstawie wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac mają zostać opracowane wytyczne, dotyczące planu miejscowego terenu Politechniki Warszawskiej, a w następnej kolejności projekt modernizacji, przebudowy i zabudowy tego terenu.

Źródło informacji: pw.edu.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera