Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fotel biurowy jak gwiezdna kapsuła - trzecia ikona SITAG

 

Czas czytania: ~3 min


Fotele biurowe SITAG

 

jRPYbBuUV5kQYOCJ69cQKUw69bv5IQvgWLoaLw5vxhEptiMHAYJQFO4s5t9e_g02-s.jpg

Podbój kosmosu od zawsze był największym wyzwaniem dla ludzkości. Wszelkie ambicje naukowców nastawione były właśnie na ten cel.Kosmos był również wielkim fetyszem nowoczesności, dla konstruktywistów i futurystów pokonanie grawitacji było symbolem zwycięstwa nad naturą. Fotel biurowy G02 marki SITAG nawiązuje do tych gwiezdnych fascynacji. Prezentujemy trzecią ikonę SITAG - kosmiczną kapsułę.

8wqwffbJx7D2Akqpb02U7LtzuqjxdXgD1IWij0jY2y3RrKAYoOgMhwBHaysQ_g02-u01-hr.jpg

Konstruktywizm oraz futuryzm to prądy wyznające w sztuce kult nauki i techniki, przesiąknięte pełnym optymizmu przekonaniem o ogromnych możliwościach człowieka oraz idealistyczną wiarą we wspaniałą przyszłość ludzkości. Największym symbolem przekraczania granic była nauka i technika. Według wyznawców nowoczesności tradycyjne przesądy wiary zastąpić miał nowy, racjonalny światopogląd naukowy. Za tym myśleniem podążała także nowa estetyka, która opierała się na tradycyjnej geometrii, jasnych kolorach, kubicznych kształtach i nowoczesnych materiałach, jak beton, szkło i aluminium. Zrywała ona z tradycyjnymi formami architektonicznymi oraz operowała maszynowym językiem odwołującym się do głoszonego przez proroków nowoczesności programu społecznegozbudowania nowego człowieka. Marzenia napędzane były wiarą w doskonałość, którą można osiągnąć tylko dzięki wykorzystaniu możliwości ludzkiego umysłu. Kosmita i obca cywilizacja, która czeka na nas gdzieś w bezkresie kosmosu to przedmiot westchnień kosmicznych podróżników dla których odkrywanie nowych światów i cywilizacji jest wyzwaniem godnym dziedzictwa Kolumba. Niebo to fascynująca zagadka, której rozwiązania domaga się niespokojny umysł.

90RqZALQyKBhf2sm4Pwk8FpiJGP70JhhvD3VpAg4OomvHfTmO2tGUDDoYCHY_g02-sitag-ikony.jpg

Ideą nowoczesności w architekturze jest twórczość Oscara Niemeyera - brazylijskiego architekta, nagrodzonego Nagrodą Pritzkera. Język architektury Niemeyera odwołuje się do geometrii euklidesowej, operuje linią, kątem prostym, kubicznymi formami charakterystycznymi dla rozwiązań modernistycznych. Fascynacją architekta jest walka z grawitacją, jego budynki często nie mają przyziemia, są wsparte na kolumnach, unosząc się w powietrzu, jak statek kosmiczny.

Grafika G02: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

eDqb0jPJRcg0KWodhCBgbWIb5yqVlTSMWJ8rsIf0ErVeEa4GpbG6jI4ynpGv_sitagfx-benchdetail.jpg

Projektfotela biurowego autorstwa Andrzeja Dobosza oddaje fascynacje nowoczesności poprzez zestawienie walczącej z grawitacją postaci w hełmie kosmicznym z klasycznymi symbolami nowoczesności, jak sputnik, spodek czy euklidesowe formy geometryczne. Oświetlony krzyż u góry przypomina oznaczenia na portugalskich karawelach, które wyruszały z Lizbony w drogę do nowych światów. Dzisiaj takim wyzwaniem jest kosmos, który wzywa ambitnych odkrywców.

Fotel biurowy GO2marki SITAG
Forma fotela G02 nawiązuje do geometrycznych kształtów języka modernizmu. Jego siedzisko wykonane jest z profilowanego tworzywa w dwóch kolorach, które może być tapicerowane tkaniną w dowolnym kolorze. Siedzisko znajduje się na metalowym krzyżaku z błyszczącego lub proszkowanego aluminium. Fotel biurowy G02 może występować w wersji z siłownikiem gazowym regulującym wysokość siedziska, a także w wersjach konferencyjnych wyposażonych w mechanizm pamięci obrotu. Kółka są przystosowane do podłóg miękkich lub twardych.

Fotel biurowy Reality - pierwsza ikona Sitag

Fotel biurowy EL 100 - druga ikona Sitag

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":

Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny Sitag Formy Siedzenia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera