Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fotel biurowy jak gwiezdna kapsuła - trzecia ikona SITAG

 

Czas czytania: ~3 min


Fotele biurowe SITAG

 

jRPYbBuUV5kQYOCJ69cQKUw69bv5IQvgWLoaLw5vxhEptiMHAYJQFO4s5t9e_g02-s.jpg

Podbój kosmosu od zawsze był największym wyzwaniem dla ludzkości. Wszelkie ambicje naukowców nastawione były właśnie na ten cel.Kosmos był również wielkim fetyszem nowoczesności, dla konstruktywistów i futurystów pokonanie grawitacji było symbolem zwycięstwa nad naturą. Fotel biurowy G02 marki SITAG nawiązuje do tych gwiezdnych fascynacji. Prezentujemy trzecią ikonę SITAG - kosmiczną kapsułę.

8wqwffbJx7D2Akqpb02U7LtzuqjxdXgD1IWij0jY2y3RrKAYoOgMhwBHaysQ_g02-u01-hr.jpg

Konstruktywizm oraz futuryzm to prądy wyznające w sztuce kult nauki i techniki, przesiąknięte pełnym optymizmu przekonaniem o ogromnych możliwościach człowieka oraz idealistyczną wiarą we wspaniałą przyszłość ludzkości. Największym symbolem przekraczania granic była nauka i technika. Według wyznawców nowoczesności tradycyjne przesądy wiary zastąpić miał nowy, racjonalny światopogląd naukowy. Za tym myśleniem podążała także nowa estetyka, która opierała się na tradycyjnej geometrii, jasnych kolorach, kubicznych kształtach i nowoczesnych materiałach, jak beton, szkło i aluminium. Zrywała ona z tradycyjnymi formami architektonicznymi oraz operowała maszynowym językiem odwołującym się do głoszonego przez proroków nowoczesności programu społecznegozbudowania nowego człowieka. Marzenia napędzane były wiarą w doskonałość, którą można osiągnąć tylko dzięki wykorzystaniu możliwości ludzkiego umysłu. Kosmita i obca cywilizacja, która czeka na nas gdzieś w bezkresie kosmosu to przedmiot westchnień kosmicznych podróżników dla których odkrywanie nowych światów i cywilizacji jest wyzwaniem godnym dziedzictwa Kolumba. Niebo to fascynująca zagadka, której rozwiązania domaga się niespokojny umysł.

90RqZALQyKBhf2sm4Pwk8FpiJGP70JhhvD3VpAg4OomvHfTmO2tGUDDoYCHY_g02-sitag-ikony.jpg

Ideą nowoczesności w architekturze jest twórczość Oscara Niemeyera - brazylijskiego architekta, nagrodzonego Nagrodą Pritzkera. Język architektury Niemeyera odwołuje się do geometrii euklidesowej, operuje linią, kątem prostym, kubicznymi formami charakterystycznymi dla rozwiązań modernistycznych. Fascynacją architekta jest walka z grawitacją, jego budynki często nie mają przyziemia, są wsparte na kolumnach, unosząc się w powietrzu, jak statek kosmiczny.

Grafika G02: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

eDqb0jPJRcg0KWodhCBgbWIb5yqVlTSMWJ8rsIf0ErVeEa4GpbG6jI4ynpGv_sitagfx-benchdetail.jpg

Projektfotela biurowego autorstwa Andrzeja Dobosza oddaje fascynacje nowoczesności poprzez zestawienie walczącej z grawitacją postaci w hełmie kosmicznym z klasycznymi symbolami nowoczesności, jak sputnik, spodek czy euklidesowe formy geometryczne. Oświetlony krzyż u góry przypomina oznaczenia na portugalskich karawelach, które wyruszały z Lizbony w drogę do nowych światów. Dzisiaj takim wyzwaniem jest kosmos, który wzywa ambitnych odkrywców.

Fotel biurowy GO2marki SITAG
Forma fotela G02 nawiązuje do geometrycznych kształtów języka modernizmu. Jego siedzisko wykonane jest z profilowanego tworzywa w dwóch kolorach, które może być tapicerowane tkaniną w dowolnym kolorze. Siedzisko znajduje się na metalowym krzyżaku z błyszczącego lub proszkowanego aluminium. Fotel biurowy G02 może występować w wersji z siłownikiem gazowym regulującym wysokość siedziska, a także w wersjach konferencyjnych wyposażonych w mechanizm pamięci obrotu. Kółka są przystosowane do podłóg miękkich lub twardych.

Fotel biurowy Reality - pierwsza ikona Sitag

Fotel biurowy EL 100 - druga ikona Sitag

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":

Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny Sitag Formy Siedzenia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera