Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdzie po świąteczne zakupy? Najładniejsze centra handlowe w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


Najładniejsze centra handlowe w Polsce

 

pa8pS6is00SQoo6gprRmGHr7NzOYlV1NqjCn6as40bgH5bIgB2XwwoctKYTb_galeria-korona-kielce.jpg

Galeria Korona w Kielcach

Czy spośród tych, wybudowanych w ostatnich latach obiektów da się wybrać najładniejsze galerie handlowe? Przy okazji świąt Bożego Narodzenia, kiedy większość z nas wiele czasu spędza w sklepach można zwrócić uwagę także na ich architekturę. Szczególnie podczas stania w długich kolejkach, które są nieodłącznym elementem przedświątecznego szału zakupów...

Kiedyś centra handlowe – były to blaszane hale, budowane na obrzeżach miast. Dziś w każdym polskim mieście, nawet tym małym, w centrum działa lub się buduje śródmiejska galeria handlowa. Te obiekty mają nierzadko (choć nie zawsze) bardziej wysmakowane formy architektoniczne, zawracają uwagę, są projektowane starannie, czasem przez znanych architektów. W ostatnich latach podobnych obiektów powstało bardzo wiele – my wybraliśmy kilka. To te, które naszym zdaniem wyróżniają się wartą uwagi architekturą.

Kielce nie mają szczęścia do decydentów, zarządzających architekturą – miasto zostało oszpecone ekranami akustycznymi, w ruinę popada najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście, który mógłby się stać jego „ikoną”, czyli Dworzec PKS. Stolica województwa świętokrzyskiego morze się natomiast pochwalić dwoma obiektami handlowymi o ciekawej architekturze. To Galeria Echo i Galeria Korona. Tę pierwszą udostępniono klientom w 2011 roku, drugą – rok później. Echo jest dziełem pracowni: Detan Sp. z o.o., OPEN Architekci oraz zespołu architektów Echo Investment S.A.; Galerię Korona zaprojektowało biuro Bose International Planning & Architecture. Pierwsza ma podświetlane na wiele kolorów i ujęte z grube, czarne ramy elewację, drugą ukryto za wybrzuszającymi się, perforowanymi konstrukcjami ze stali.

RrmAylSZUP6gnd5szS2EwhkG4rha19BsmO0sHT85Qsb65ov73QE4G8jNHjCB_galeria-warminska-olsztyn03.jpg

Galeria Warmińska w Olsztynie

Latem 2014 roku pierwsi klienci mogli zrobić zakupy w Galerii Warmińskiej w Olsztynie. To dzieło pracowni Kuryłowicz&Associates, wyróżniające się ażurową, wykonaną z betonu elewacją, której forma nasuwa skojarzenia z żyłkowaniem liścia. Budynek mieści sklepy, ale wokół niego powstał park z terenami rekreacyjnymi i małą architekturą, obiekt przyciąga więc nie tylko miłośników konsumpcji.

lfiCDUbFoj6OhEK0gYRnwjZMatiKbHoin36gk4aDRW2JwYYmYNKxJOWke8Gl_kurylowicz-associates-wolf-bracka.jpg

Wolf Bracka w Warszawie

Wolf Bracka – to wybudowany także według projektu biura Kuryłowicz&Associatec luksusowy dom towarowy w Warszawie. Jest to zarazem obiekt bardzo kontrowersyjny – nie wszystkim podobają się jego czarne, pozbawione okien, kamienne elewacje. Niektórzy nazywają budynek „sarkofagiem”, inni mówią, że to wielkomiejski, odważny, ekspresyjny w swojej surowości gmach, doskonale pasujący do pełnionej funkcji. Bez wątpienia trudno obok niego przejść obojętnie.

82TjzjP2EJmJQcoKH629AVQ4qfavSyCGHT3bBi85w8gW3Qc2yf4Qzvfb1pZN_renoma.jpg

Dom handlowy Renoma we Wrocławiu

Zupełnie inny charakter ma dom handlowy Renoma we Wrocławiu. Składa się on z dwóch części – jedną stanowi wybudowany w 1930 roku dom towarowy Wertheim, projektu niemieckiego architekta Hermanna Dernburga. Druga część – nawiązująca do modernistycznego kształtu zabytkowego sklepu, ale już zupełnie współczesna – powstała w 2009 roku według projektu Zbigniewa Maćkowa i jego współpracowników. Obie bryły doskonale ze sobą korespondują, stanowiąc jedno z najbardziej w Polsce udanych połączeń „starego z nowym”.

mHBlb23dOt4amekkYbxzN2ZwLpc89HciHm9T5mi5dgq1VLJ0oeGkvADdPp6e_silesiacitycenter-katowice-wikipedia.jpg

Silesia City Center w Katowicach

bAkL0EPHLGl6fM5f97EJgeeV0I3thIA1O4pRF2bgOOL2yymYQUcByGRGgELy_browar-mini.JPG

Stary Browar w Poznaniu

Miłośnicy dziedzictwa poprzemysłowego od lat mogą robić zakupy w obiektach, które kiedyś pełniły zupełnie inną rolę. Na terenie kopalni „Gottwald” w Katowicach od 2005 roku działa jedno z największych centrów handlowych w Polsce, czyli Silesia City Center. Niektóre sklepy powstały w zachowanych obiektach poprzemysłowych, z logo centrum handlowego wisi wysoko na szczycie zabytkowej wieży szybu kopalnianego. Na terenie dawnej fabryki włókienniczej w Łodzi w 2006 roku zaczęło działać centrum handlowe Manufaktura, trzy lata wcześniej w Poznaniu swoje podwoje otworzył Stary Browar – który swoją wcześniejszą funkcję ma zawartą w nazwie.

Czy w ładnym, dobrze zaprojektowanym centrum handlowym lepiej się robi przedświąteczne zakupy?


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera