Gdzie po świąteczne zakupy? Najładniejsze centra handlowe w Polsce - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdzie po świąteczne zakupy? Najładniejsze centra handlowe w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


Najładniejsze centra handlowe w Polsce

 

pa8pS6is00SQoo6gprRmGHr7NzOYlV1NqjCn6as40bgH5bIgB2XwwoctKYTb_galeria-korona-kielce.jpg

Galeria Korona w Kielcach

Czy spośród tych, wybudowanych w ostatnich latach obiektów da się wybrać najładniejsze galerie handlowe? Przy okazji świąt Bożego Narodzenia, kiedy większość z nas wiele czasu spędza w sklepach można zwrócić uwagę także na ich architekturę. Szczególnie podczas stania w długich kolejkach, które są nieodłącznym elementem przedświątecznego szału zakupów...

Kiedyś centra handlowe – były to blaszane hale, budowane na obrzeżach miast. Dziś w każdym polskim mieście, nawet tym małym, w centrum działa lub się buduje śródmiejska galeria handlowa. Te obiekty mają nierzadko (choć nie zawsze) bardziej wysmakowane formy architektoniczne, zawracają uwagę, są projektowane starannie, czasem przez znanych architektów. W ostatnich latach podobnych obiektów powstało bardzo wiele – my wybraliśmy kilka. To te, które naszym zdaniem wyróżniają się wartą uwagi architekturą.

Kielce nie mają szczęścia do decydentów, zarządzających architekturą – miasto zostało oszpecone ekranami akustycznymi, w ruinę popada najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście, który mógłby się stać jego „ikoną”, czyli Dworzec PKS. Stolica województwa świętokrzyskiego morze się natomiast pochwalić dwoma obiektami handlowymi o ciekawej architekturze. To Galeria Echo i Galeria Korona. Tę pierwszą udostępniono klientom w 2011 roku, drugą – rok później. Echo jest dziełem pracowni: Detan Sp. z o.o., OPEN Architekci oraz zespołu architektów Echo Investment S.A.; Galerię Korona zaprojektowało biuro Bose International Planning & Architecture. Pierwsza ma podświetlane na wiele kolorów i ujęte z grube, czarne ramy elewację, drugą ukryto za wybrzuszającymi się, perforowanymi konstrukcjami ze stali.

RrmAylSZUP6gnd5szS2EwhkG4rha19BsmO0sHT85Qsb65ov73QE4G8jNHjCB_galeria-warminska-olsztyn03.jpg

Galeria Warmińska w Olsztynie

Latem 2014 roku pierwsi klienci mogli zrobić zakupy w Galerii Warmińskiej w Olsztynie. To dzieło pracowni Kuryłowicz&Associates, wyróżniające się ażurową, wykonaną z betonu elewacją, której forma nasuwa skojarzenia z żyłkowaniem liścia. Budynek mieści sklepy, ale wokół niego powstał park z terenami rekreacyjnymi i małą architekturą, obiekt przyciąga więc nie tylko miłośników konsumpcji.

lfiCDUbFoj6OhEK0gYRnwjZMatiKbHoin36gk4aDRW2JwYYmYNKxJOWke8Gl_kurylowicz-associates-wolf-bracka.jpg

Wolf Bracka w Warszawie

Wolf Bracka – to wybudowany także według projektu biura Kuryłowicz&Associatec luksusowy dom towarowy w Warszawie. Jest to zarazem obiekt bardzo kontrowersyjny – nie wszystkim podobają się jego czarne, pozbawione okien, kamienne elewacje. Niektórzy nazywają budynek „sarkofagiem”, inni mówią, że to wielkomiejski, odważny, ekspresyjny w swojej surowości gmach, doskonale pasujący do pełnionej funkcji. Bez wątpienia trudno obok niego przejść obojętnie.

82TjzjP2EJmJQcoKH629AVQ4qfavSyCGHT3bBi85w8gW3Qc2yf4Qzvfb1pZN_renoma.jpg

Dom handlowy Renoma we Wrocławiu

Zupełnie inny charakter ma dom handlowy Renoma we Wrocławiu. Składa się on z dwóch części – jedną stanowi wybudowany w 1930 roku dom towarowy Wertheim, projektu niemieckiego architekta Hermanna Dernburga. Druga część – nawiązująca do modernistycznego kształtu zabytkowego sklepu, ale już zupełnie współczesna – powstała w 2009 roku według projektu Zbigniewa Maćkowa i jego współpracowników. Obie bryły doskonale ze sobą korespondują, stanowiąc jedno z najbardziej w Polsce udanych połączeń „starego z nowym”.

mHBlb23dOt4amekkYbxzN2ZwLpc89HciHm9T5mi5dgq1VLJ0oeGkvADdPp6e_silesiacitycenter-katowice-wikipedia.jpg

Silesia City Center w Katowicach

bAkL0EPHLGl6fM5f97EJgeeV0I3thIA1O4pRF2bgOOL2yymYQUcByGRGgELy_browar-mini.JPG

Stary Browar w Poznaniu

Miłośnicy dziedzictwa poprzemysłowego od lat mogą robić zakupy w obiektach, które kiedyś pełniły zupełnie inną rolę. Na terenie kopalni „Gottwald” w Katowicach od 2005 roku działa jedno z największych centrów handlowych w Polsce, czyli Silesia City Center. Niektóre sklepy powstały w zachowanych obiektach poprzemysłowych, z logo centrum handlowego wisi wysoko na szczycie zabytkowej wieży szybu kopalnianego. Na terenie dawnej fabryki włókienniczej w Łodzi w 2006 roku zaczęło działać centrum handlowe Manufaktura, trzy lata wcześniej w Poznaniu swoje podwoje otworzył Stary Browar – który swoją wcześniejszą funkcję ma zawartą w nazwie.

Czy w ładnym, dobrze zaprojektowanym centrum handlowym lepiej się robi przedświąteczne zakupy?


Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera