Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ICHOT Brama Poznania z nagrodą Jana Baptysty Quadro

 

Czas czytania: ~4 min


Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT

 

QqzrG14Hk9yRa3cEGsrcdn2roflYTxXIbI0kng13Y1EyxCLHRkrH7nwLknWM_ichot-poznan03.jpg

Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT otrzymało właśnie nagrodę Jana Baptysty Quadro, doceniającą najlepsze realizacje architektoniczne w Poznaniu. Nosząca imię architekta poznańskiego Ratusza, przyznawana jest co roku od 16 lat. Obiekty do konkursu zgłosić może każdy – mieszkańcy miasta, architekci, inwestorzy. Spośród nadesłanych propozycji jury pod przewodnictwem prezydenta miasta, z udziałem urzędników oraz przedstawicieli SARP wybiera te obiekty, w które w danym roku w wyróżniały się, najlepiej wpisały się w krajobraz miasta i wzbogaciły go. Jak można się dowiedzieć z opisu idei nagrody: „Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro Zarząd Miasta Poznania ustanowił w kwietniu 1999 r. Nagroda jest przyznawana autorowi lub zespołowi autorów za zrealizowany na terenie Poznania, w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, projekt architektoniczny, uznany za najlepszy spośród zgłoszonych. Nagroda jest formą uhonorowania szczególnie wartościowych dokonań twórczych w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta”.

xJKKq5Nep5BLnrMvm61UEH29sVlpLPesXB82t9sLYKhKtFMegRHGesMldFfu_ichot-poznan02.jpg

W 2014 roku najlepszym budynkiem, powstałym w stolicy Wielkopolski zostało uznane Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT. To właśnie ta minimalistyczna bryła z betonu otrzymała Nagrodę Jana Baptysty Quadro. A zaledwie kilkanaście dni wcześniej ten sam gmach wyróżniono laurem w konkursie „Polski cement w architekturze”.

l6ECi9wYlryKmCwYmNVwPXhzyMHN2gPJ05bvarZm3c3MVVJCkEpPcU1IwXmk_ichot-poznan01.jpg

ICHOT ze szczeliną
Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT powstało według projektu pracowni AD Artis Emerla, Wojda Arkadiusza Emerli i Macieja Wojdy. To ich wizja zwyciężyła w ogłoszonym w 2009 roku konkursie architektonicznym w maju 2014 roku oficjalnie udostępniono zwiedzającym nietypową placówkę, która w zamierzeniu pomysłodawców ma być czymś więcej niż zwykłym muzeum.

OeDlYGtBwuLQFLLqgEdeUjczfwCmJ6XGqAvT6VBa0itCAcbElaa2TxkhQ79X_ichot-poznan04.jpg

ICHOT stanęło naprzeciwko poznańskiej katedry, w sąsiedztwie miejsc, w których przed wiekami rodziła się polska państwowość. Na tym bezcennym pod względem historycznym terenie nie było łatwo zaprojektować nowy obiekt architekci z biura AD Artis Emerla, Wojda zdecydowali się na surową, minimalistyczną formę, która miała stać się tłem dla zabytków Ostrowa Tumskiego. O tym, który budynek jest w okolicy najważniejszy, może świadczyć ukośna szczelina, przecinająca betonową kostkę ICHOT – przeszklone „pękniecie” bryły otwiera widok z wnętrza wprost na katedralne wieże.

iKQexO6vt2PhNxARmIyPx31CHQ9eRmlQQngBfKuX8xkTT9833oJcvgtxDVd8_ichot-poznan05.jpg

Stare z nowym
ICHOT jest połączeniem „starego z nowym” - obiekt składa się bowiem z nowowybudowanej, minimalistyczne, betonowej kostki, połączonej przerzuconym nad rzeką Cybiną szklanym mostem ze zrewitalizowaną Śluzą Katedralną. Jest ona pozostałością umocnień, wybudowanych na Ostrowiu Tumskim w czasach pruskich.

hUhvagAcwVqSj4LEC25NmOgj3BoC6guiMi3BZsnC63RapClSLwfkxkpY9Wv2_ichot-poznan06.jpg

Jak opisują twórcy ICHOT: „Realizacja przedsięwzięcia Bramy Poznania ICHOT to pomysł na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w taki sposób, aby instytucja i jej otoczenie spełniały oczekiwania współczesnych turystów”. To dlatego placówka nie jest zwykłym muzeum – to przestrzeń interaktywna, wykorzystująca najnowsze trendy wystawiennicze w prezentowaniu historii, a zarazem stanowiąca atrakcyjne miejsce przebywania. W bryłę budynku wkomponowano amfiteatr, do użytku mieszkańcom oddano teren zielony wokół, płynąca u stóp ICHOT rzeka jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych. Tym samym Brama Poznania ICHOT nie jest tylko nudnym ciągiem sal ekspozycyjnych, ale obejmuje zarówno wnętrza, jak i otoczenie w celu stworzenia przestrzeni nadającej się do używania na różne sposoby. Nie bez znaczenie jest też orla, jaką ICHOT ma pełnić w rewitalizacji okolicy – dzielnica Śródka, na terenie której stanął obiekt, była bowiem do tej pory obszarem zdegradowanym, wymagającym pomocy i interwencji. ICHOT ma być pierwszym krokiem ku zmianie na lepsze.

kVoCjpunQVbg2N5itE0pAB3NhG0OC75XmpY0u2EwdrHysUa2ZtDHtyJba3Rr_ichot-poznan07.jpg

Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT
Lokalizacja: Poznań, ul. Gdańska 2
Inwestor: Miasto Poznań
Projektanci: AD Artis Emerla, Wojda, Arkadiusz Emerla, Maciej Wojda
Generalny wykonawca: Hydrobudowa 9; później: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe Agrobex
Realizacja: 2011 - 2014
Powierzchnia całkowita: 6217 m2
Powierzchnia użytkowa: 2677 m2
Powierzchnia zabudowy: 1115 m2
Kubatura: 27843 m3
Koszt inwestycji: 54 mln zł
Źródło zdjęć: bramapoznania.pl, fot. Ł. Gdak


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera