ICHOT Brama Poznania z nagrodą Jana Baptysty Quadro - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ICHOT Brama Poznania z nagrodą Jana Baptysty Quadro

 

Czas czytania: ~4 min


Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT

 

QqzrG14Hk9yRa3cEGsrcdn2roflYTxXIbI0kng13Y1EyxCLHRkrH7nwLknWM_ichot-poznan03.jpg

Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT otrzymało właśnie nagrodę Jana Baptysty Quadro, doceniającą najlepsze realizacje architektoniczne w Poznaniu. Nosząca imię architekta poznańskiego Ratusza, przyznawana jest co roku od 16 lat. Obiekty do konkursu zgłosić może każdy – mieszkańcy miasta, architekci, inwestorzy. Spośród nadesłanych propozycji jury pod przewodnictwem prezydenta miasta, z udziałem urzędników oraz przedstawicieli SARP wybiera te obiekty, w które w danym roku w wyróżniały się, najlepiej wpisały się w krajobraz miasta i wzbogaciły go. Jak można się dowiedzieć z opisu idei nagrody: „Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro Zarząd Miasta Poznania ustanowił w kwietniu 1999 r. Nagroda jest przyznawana autorowi lub zespołowi autorów za zrealizowany na terenie Poznania, w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, projekt architektoniczny, uznany za najlepszy spośród zgłoszonych. Nagroda jest formą uhonorowania szczególnie wartościowych dokonań twórczych w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta”.

xJKKq5Nep5BLnrMvm61UEH29sVlpLPesXB82t9sLYKhKtFMegRHGesMldFfu_ichot-poznan02.jpg

W 2014 roku najlepszym budynkiem, powstałym w stolicy Wielkopolski zostało uznane Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT. To właśnie ta minimalistyczna bryła z betonu otrzymała Nagrodę Jana Baptysty Quadro. A zaledwie kilkanaście dni wcześniej ten sam gmach wyróżniono laurem w konkursie „Polski cement w architekturze”.

l6ECi9wYlryKmCwYmNVwPXhzyMHN2gPJ05bvarZm3c3MVVJCkEpPcU1IwXmk_ichot-poznan01.jpg

ICHOT ze szczeliną
Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT powstało według projektu pracowni AD Artis Emerla, Wojda Arkadiusza Emerli i Macieja Wojdy. To ich wizja zwyciężyła w ogłoszonym w 2009 roku konkursie architektonicznym w maju 2014 roku oficjalnie udostępniono zwiedzającym nietypową placówkę, która w zamierzeniu pomysłodawców ma być czymś więcej niż zwykłym muzeum.

OeDlYGtBwuLQFLLqgEdeUjczfwCmJ6XGqAvT6VBa0itCAcbElaa2TxkhQ79X_ichot-poznan04.jpg

ICHOT stanęło naprzeciwko poznańskiej katedry, w sąsiedztwie miejsc, w których przed wiekami rodziła się polska państwowość. Na tym bezcennym pod względem historycznym terenie nie było łatwo zaprojektować nowy obiekt architekci z biura AD Artis Emerla, Wojda zdecydowali się na surową, minimalistyczną formę, która miała stać się tłem dla zabytków Ostrowa Tumskiego. O tym, który budynek jest w okolicy najważniejszy, może świadczyć ukośna szczelina, przecinająca betonową kostkę ICHOT – przeszklone „pękniecie” bryły otwiera widok z wnętrza wprost na katedralne wieże.

iKQexO6vt2PhNxARmIyPx31CHQ9eRmlQQngBfKuX8xkTT9833oJcvgtxDVd8_ichot-poznan05.jpg

Stare z nowym
ICHOT jest połączeniem „starego z nowym” - obiekt składa się bowiem z nowowybudowanej, minimalistyczne, betonowej kostki, połączonej przerzuconym nad rzeką Cybiną szklanym mostem ze zrewitalizowaną Śluzą Katedralną. Jest ona pozostałością umocnień, wybudowanych na Ostrowiu Tumskim w czasach pruskich.

hUhvagAcwVqSj4LEC25NmOgj3BoC6guiMi3BZsnC63RapClSLwfkxkpY9Wv2_ichot-poznan06.jpg

Jak opisują twórcy ICHOT: „Realizacja przedsięwzięcia Bramy Poznania ICHOT to pomysł na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w taki sposób, aby instytucja i jej otoczenie spełniały oczekiwania współczesnych turystów”. To dlatego placówka nie jest zwykłym muzeum – to przestrzeń interaktywna, wykorzystująca najnowsze trendy wystawiennicze w prezentowaniu historii, a zarazem stanowiąca atrakcyjne miejsce przebywania. W bryłę budynku wkomponowano amfiteatr, do użytku mieszkańcom oddano teren zielony wokół, płynąca u stóp ICHOT rzeka jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych. Tym samym Brama Poznania ICHOT nie jest tylko nudnym ciągiem sal ekspozycyjnych, ale obejmuje zarówno wnętrza, jak i otoczenie w celu stworzenia przestrzeni nadającej się do używania na różne sposoby. Nie bez znaczenie jest też orla, jaką ICHOT ma pełnić w rewitalizacji okolicy – dzielnica Śródka, na terenie której stanął obiekt, była bowiem do tej pory obszarem zdegradowanym, wymagającym pomocy i interwencji. ICHOT ma być pierwszym krokiem ku zmianie na lepsze.

kVoCjpunQVbg2N5itE0pAB3NhG0OC75XmpY0u2EwdrHysUa2ZtDHtyJba3Rr_ichot-poznan07.jpg

Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT
Lokalizacja: Poznań, ul. Gdańska 2
Inwestor: Miasto Poznań
Projektanci: AD Artis Emerla, Wojda, Arkadiusz Emerla, Maciej Wojda
Generalny wykonawca: Hydrobudowa 9; później: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe Agrobex
Realizacja: 2011 - 2014
Powierzchnia całkowita: 6217 m2
Powierzchnia użytkowa: 2677 m2
Powierzchnia zabudowy: 1115 m2
Kubatura: 27843 m3
Koszt inwestycji: 54 mln zł
Źródło zdjęć: bramapoznania.pl, fot. Ł. Gdak


Podepnij swój artykuł

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera