Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – dla badaczy gór

 

Czas czytania: ~3 min


Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

 

RrxxQu7SXnEONC3vM3L1GoGexXcrPA5zxP5YtiIgY4ZisUL8rAHvQRDJZ4iS_wxca-geologia06.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) jest przedsięwzięciem wyjątkowym z kilku powodów. Nietypowe jest finansowanie budowy: ośrodek powstaje z inicjatywy Uniwersytetu Warszawskiego i to ta uczelnia będzie sprawować nadzór merytoryczny nad placówką. Ale lokalne władze widzą dobrze, że znany ośrodek naukowy – to także reklama dla regionu, w finansowaniu ECEG biorą udział również Gmina Chęciny, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Powiat Kielecki.

5iajCZTZXo58vOLzSmgFAoMbngV2H0J7COve0Fq9zvuiAGtaTJu3GQCq7VoY_wxca-geologia05.jpg

Konkurs na projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej rozstrzygnięto w 2012 roku. W jego regulaminie znajdował się zapis, mówiący o tym, że do dalszych negocjacji z inwestorem zaproszone zostaną zespoły, wyróżnione pierwszą i drugą nagrodą w konkursie. Pierwszą jury przyznało projektowi Marka Budzyńskiego, drugą – pracowni WXCA. W wyniku długich negocjacji ostatecznie do realizacji wybrano projekt WXCA, warszawskiej pracowni, która wcześniej wygrała m.in. konkurs na projekt siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli w Warszawie.

m6D4ceHpv06ELwF4U5IbYHj5tKN53KUKs8uKOlN8NJGsm3ZeWSuyX0eTAvNP_wxca-geologia04.jpg

W lipcu 2014 roku ruszyła budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Obiekt powstaje na terenie dawnego kamieniołomu, w okolicy, w której zobaczyć i zbadać można skały z wielu okresów z przeszłości, liczące nawet 5 milionów lat. To właśnie ze względu na unikalną budowę Gór Świętokrzyskich Uniwersytet Warszawski zdecydował się stworzyć tu placówkę naukową, skierowaną do badaczy z całego świata.

QMkzQcnMrqUJVRs3RMF6cg1M6u4FZHRygaEYQCjkdtXkmYLgbYEDgAwFUJNu_wxca-geologia03.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej składać się będzie z pięciu budynków. Będą to: reprezentacyjny budynek główny, budynek dydaktyczny z laboratorium oraz trzy pawilony hotelowe – dwa dla studentów i kadry, a jeden o podwyższonym standardzie, dla ważnych gości. W ECEG naraz będzie mogło przebywać ok. 240 osób.

wRFfoMjgy9mquQXMzHllFq4xoP0mS9olgyK5FWFLcFFQIBCiFU3p6pOhE06a_wxca-geologia02.jpg

Swoją wizję siedziby Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej opisują w skrócie architekci z WXCA: „Prostopadłościenne, zwarte, oszczędne w formie bryły budynków zaprojektowane zostały na kształt kamiennych bloków wyrastających ze skalistego wzgórza”. Jako że obiekt powstaje na terenie kamieniołomu i w skalistej okolicy, oczywistym było takie opracowanie brył, by dobrze komponowały się z otaczającym krajobrazem. Architekci zaproponowali pięć podobnych do siebie pawilonów o przeszklonych parterach. Budynki lekko poprzesuwano względem siebie i ustawiono wzdłuż łuku, by jak najlepiej wkomponować je w teren kamieniołomu. Całość mają uzupełnić surowe, kamienne elewacje i zielone dachy.

VxfOkclU7sK1SjzuFAZgHx4VwaYpKOxCA4SDIi3MAROmJroCdFzXNhvOStlM_wxca-geologia01.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach ma powstać w 2015 roku. Opisują je sami projektanci: „Zaproponowany układ obiektów dopełnia formy istniejących skarp. Tworzy rytmiczną ścianę zabudowy, domykając tym silniej wyartykułowaną przestrzeń wnętrza kamieniołomu. Powstały, przekształcony przez człowieka krajobraz skłania do refleksji nad znaczeniem surowców naturalnych, eksploatacji i gospodarowania nimi. Zestawienie surowej skalistej skarpy z regularnymi, geometrycznymi formami monolitycznych, kamiennych obiektów oraz spektakularnego wycięcia formy patio przy głównym budynku stanowi bezpośrednie odniesienie do historii miejsca wydobycia chęcińskich minerałów - podziemnych skarbów”.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej
Lokalizacja: Chęciny
Inwestor: konsorcjum firm: Gmina Chęciny, Uniwersytet Warszawski, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Powiat Kielecki
Projektanci: WXCA, zespół: Szczepan Wroński, Zbigniew Wroński, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Michał Czerwiński, Katarzyna Błaszkiewicz, Ewa Gajda, Maciej Rudnicki, Marcin Jurusik, Agnieszka Nowicka, Katarzyna Kwiatkowska, Jacek Hawrylak, Marta Sękulska, Patrycja Michalak - Dębiec
Wykonawca: Firma Budowlana Anna-Bud Sp. z o.o. – lider konsorcjum, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Perfect” Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Marcoterm” Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa: 6 500m2
Powierzchnia zabudowy: 3 700m2
Projekt: 2012 (II nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym)
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: wxca.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera