Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – dla badaczy gór - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – dla badaczy gór

 

Czas czytania: ~3 min


Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

 

RrxxQu7SXnEONC3vM3L1GoGexXcrPA5zxP5YtiIgY4ZisUL8rAHvQRDJZ4iS_wxca-geologia06.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) jest przedsięwzięciem wyjątkowym z kilku powodów. Nietypowe jest finansowanie budowy: ośrodek powstaje z inicjatywy Uniwersytetu Warszawskiego i to ta uczelnia będzie sprawować nadzór merytoryczny nad placówką. Ale lokalne władze widzą dobrze, że znany ośrodek naukowy – to także reklama dla regionu, w finansowaniu ECEG biorą udział również Gmina Chęciny, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Powiat Kielecki.

5iajCZTZXo58vOLzSmgFAoMbngV2H0J7COve0Fq9zvuiAGtaTJu3GQCq7VoY_wxca-geologia05.jpg

Konkurs na projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej rozstrzygnięto w 2012 roku. W jego regulaminie znajdował się zapis, mówiący o tym, że do dalszych negocjacji z inwestorem zaproszone zostaną zespoły, wyróżnione pierwszą i drugą nagrodą w konkursie. Pierwszą jury przyznało projektowi Marka Budzyńskiego, drugą – pracowni WXCA. W wyniku długich negocjacji ostatecznie do realizacji wybrano projekt WXCA, warszawskiej pracowni, która wcześniej wygrała m.in. konkurs na projekt siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli w Warszawie.

m6D4ceHpv06ELwF4U5IbYHj5tKN53KUKs8uKOlN8NJGsm3ZeWSuyX0eTAvNP_wxca-geologia04.jpg

W lipcu 2014 roku ruszyła budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Obiekt powstaje na terenie dawnego kamieniołomu, w okolicy, w której zobaczyć i zbadać można skały z wielu okresów z przeszłości, liczące nawet 5 milionów lat. To właśnie ze względu na unikalną budowę Gór Świętokrzyskich Uniwersytet Warszawski zdecydował się stworzyć tu placówkę naukową, skierowaną do badaczy z całego świata.

QMkzQcnMrqUJVRs3RMF6cg1M6u4FZHRygaEYQCjkdtXkmYLgbYEDgAwFUJNu_wxca-geologia03.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej składać się będzie z pięciu budynków. Będą to: reprezentacyjny budynek główny, budynek dydaktyczny z laboratorium oraz trzy pawilony hotelowe – dwa dla studentów i kadry, a jeden o podwyższonym standardzie, dla ważnych gości. W ECEG naraz będzie mogło przebywać ok. 240 osób.

wRFfoMjgy9mquQXMzHllFq4xoP0mS9olgyK5FWFLcFFQIBCiFU3p6pOhE06a_wxca-geologia02.jpg

Swoją wizję siedziby Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej opisują w skrócie architekci z WXCA: „Prostopadłościenne, zwarte, oszczędne w formie bryły budynków zaprojektowane zostały na kształt kamiennych bloków wyrastających ze skalistego wzgórza”. Jako że obiekt powstaje na terenie kamieniołomu i w skalistej okolicy, oczywistym było takie opracowanie brył, by dobrze komponowały się z otaczającym krajobrazem. Architekci zaproponowali pięć podobnych do siebie pawilonów o przeszklonych parterach. Budynki lekko poprzesuwano względem siebie i ustawiono wzdłuż łuku, by jak najlepiej wkomponować je w teren kamieniołomu. Całość mają uzupełnić surowe, kamienne elewacje i zielone dachy.

VxfOkclU7sK1SjzuFAZgHx4VwaYpKOxCA4SDIi3MAROmJroCdFzXNhvOStlM_wxca-geologia01.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach ma powstać w 2015 roku. Opisują je sami projektanci: „Zaproponowany układ obiektów dopełnia formy istniejących skarp. Tworzy rytmiczną ścianę zabudowy, domykając tym silniej wyartykułowaną przestrzeń wnętrza kamieniołomu. Powstały, przekształcony przez człowieka krajobraz skłania do refleksji nad znaczeniem surowców naturalnych, eksploatacji i gospodarowania nimi. Zestawienie surowej skalistej skarpy z regularnymi, geometrycznymi formami monolitycznych, kamiennych obiektów oraz spektakularnego wycięcia formy patio przy głównym budynku stanowi bezpośrednie odniesienie do historii miejsca wydobycia chęcińskich minerałów - podziemnych skarbów”.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej
Lokalizacja: Chęciny
Inwestor: konsorcjum firm: Gmina Chęciny, Uniwersytet Warszawski, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Powiat Kielecki
Projektanci: WXCA, zespół: Szczepan Wroński, Zbigniew Wroński, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Michał Czerwiński, Katarzyna Błaszkiewicz, Ewa Gajda, Maciej Rudnicki, Marcin Jurusik, Agnieszka Nowicka, Katarzyna Kwiatkowska, Jacek Hawrylak, Marta Sękulska, Patrycja Michalak - Dębiec
Wykonawca: Firma Budowlana Anna-Bud Sp. z o.o. – lider konsorcjum, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Perfect” Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Marcoterm” Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa: 6 500m2
Powierzchnia zabudowy: 3 700m2
Projekt: 2012 (II nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym)
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: wxca.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera