Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt domu jednorodzinnego – propozycja dla młodego pokolenia

 

Czas czytania: ~3 min


Square House

 

N4wtym2Huoru8IOZ6i2GcUjcxcVcXdpAARe2vf8u0qie7EhaeheilXOwfgem_square-house09.jpg

Projekt domu jednorodzinnego, który dobrze nadawałby się dla młodych ludzi opracował student piątego roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Dawid Chojnacki. Propozycja powstała na potrzeby ogłoszonego przez redakcję magazynu „Builder” konkursu dla studentów i młodych architektów. Konkurs nosił tytuł „Dom jednorodzinny - marzenie młodego pokolenia”.

N2yFF2914uQkhXXogiXvNBnDtIJX6VT5bUnIVC5IHXwSfGioXUHzGWj1Wiy8_square-house10.jpg

Według badań dom jednorodzinny jest wciąż marzeniem większości Polaków i Polek. Niestety, co wie każdy, kto zwiedzał peryferia dużych miast, powstające z tych marzeń budynki są zazwyczaj mało interesujące, banalne, nierzadko źle dopasowane do otoczenia. Projekty domów jednorodzinnych najczęściej kupowane są z katalogów, to „gotowce”, które wydają się niedrogie, jednak nigdy w pełni nie spełniają oczekiwań klienta, nie korespondują też zwykle z otoczeniem, w którym są budowane. Domy „ukryte w krajobrazie” (Dom na wzgórzu), korespondujące z zastanym ukształtowaniem terenu (Dom wpisany w krajobraz), wpisane w charakter okolicy (Dom w kontakcie z przyrodą) wciąż nie są normą.

uHkZC2crrfUZAj5h78K4eh1zHAatZV2Vb4mtPIDALHMNihfN3ylYHO56QqBX_square-house11.jpg

Młodzi projektanci oraz organizatorzy różnych konkursów starają się przekonać potencjalnych klientów, że budowanie domu we współpracy z architektem nie musi być droższe niż projekt z katalogu, ma zaś bardzo wiele zalet. Projekt domu jednorodzinnego skrojony na miarę – zarówno dopasowany do potrzeb mieszkańców, jak i pejzażu opłaca się wszystkim.

md86QCQoWyCkeo3OMvOBEBUf6Z6N0mLBJvygdfwAqLqacQNWqz8h9F6IvmVq_square-house12.jpg
35wokOGOSbGDlXwqVmDcrmGFvv4OYfFmTPTAIWphWfqWXWMzr2Z0vM0ESXnE_wnetrze-squer.jpg

Tak projekt domu jednorodzinnego przygotował także Dawid Chojnacki, student piątego roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz założyciel pracowni 1504 architekci. „Square House” - bo taką nazwę nosi zaprojektowany dom – to propozycja dla młodego pokolenia, które zdecydowałoby się na budowę domu z dala od osiedli w zabudowie szeregowej, na peryferiach czy w bliskiej okolicy dużego miasta.

GNyhfyiR2UjYtFT8eUTbYYs67vNvDWB4nZKPfIVsx5gs6mbTHnAiKqaJ7Y90_przekroj-1-squer.jpg

„Projektowany budynek to próba nawiązania do domu atrialnego. Cała koncepcja opiera się wokół centralnie umieszczonego atrium. Dzięki temu oddzielone zostały od siebie strefy dzienna i prywatna” - tłumaczy architekt. Ten projekt domu jednorodzinnego – to propozycja uniwersalna, dom ma bowiem proste, bezpretensjonalne, klarowne formy, a więc takie, których chyba brakuje w naszym pełnym „gargameli” krajobrazie.

QsEqocvHMUBB1KCFCps0lpczTi5VxKNdIFqIPBC6c7YvgPQWlYS7ktAOqUQc_przekroj-3-squer.jpg

Projekt domu jednorodzinnego, opracowany przez Dawida Chojnackiego zakłada oszczędność energii: bryłę zaplanowano tak, by wykorzystać zjawisko rekuperacji; od budynkiem umieszczono zbiornik na wodę szarą, pozwalający na zbieranie deszczówki. Tak pozyskana woda ma być wykorzystywana do utrzymania ogrodu czy spłukiwania toalet.

K7Ktx11WePcAgVqs0GZF9HDa9WJU0ISog5HDYn8UGzCG5VdZfncwXZqM6O8s_przekroj-4-squer.jpg

Ceglany, prosty dom w większej części jest jednokondygnacyjny; niewielki segment, wyrastający na dachu dynamizuje geometryczną sylwetkę budowli. Projekt domu jednorodzinnego zakłada także istnienie garażu, wkomponowanego w bryłę domu, dzięki czemu teren wokół nie musi być „zaśmiecony” dodatkowymi pawilonami, a budowla wydaje się spójna i zwarta.

Square House
Lokalizacja: Pokrzywno, okolice Poznania
Inwestor: prywatny
Projektanci: Dawid Chojnacki, 1504 architekci
Storna internetowa: 1504.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera