Drewno w architekturze - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewno w architekturze

 

Czas czytania: ~4 min


Drewno w architekturze jako materiał wykorzystywany przez największych architektów

 

CJjnX06KJggh2cDP9tFqiPh1rii9y6Hf2gQ3VvVzzbUhUMIt0YqZGqzs70Cu_turystow-zwiedzajacych-kl-birkenau.jpg

Drewno jest materiałem znanym i używanym w architekturze od tysięcy lat; łatwo dostępne, niedrogie, stosunkowo proste w obróbce nadawało się do budowania w każdych prawie warunkach, czy to klimatycznych czy finansowych. Architektura drewniana jest szczególnie rozwinięta w tych regionach świata, które porastają gęste lasy – a więc tam, gdzie dostęp do materiału jest najłatwiejszy. Wśród krajów europejskich szczególnie sprawnie z drewna budują Finowie (Finlandia w znakomitej części składa się z lasów), Norwegowie, Szwedzi. Nie tylko dlatego, że mają dookoła mnóstwo drzew. W XXI wieku, epoce ekologii i zrównoważonego rozwoju architektura drewniana przeżywa renesans, bo spełnia wiele z wymogów najbardziej przyjaznego środowisku zrównoważonego budownictwa. Skandynawowie pielęgnują tradycję budowania z drewna, uważając to za część swojej narodowej tożsamości.

A jak jest w Polsce? Teoretycznie też powinniśmy dużo budować z desek, bo i w Polsce lasów nie brakuje. Wydaje się jednak, że drewno wciąż uważane jest przez polskich architektów za materiał nieco przestarzały. A może wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że pojawia się ono głównie we wnętrzach oraz w budynkach jednorodzinnych? Na szczęście można znaleźć w Polsce przykłady obiektów o zróżnicowanych funkcjach i skali, wykonane z drewna.

Drewno ociepla i łagodzi ekspresyjną bryłę niewielkiego pawilonu, mieszczącego Centrum Obsługi Turystów zwiedzających KL Birkenau. Zaprojektowany przez Katarzynę Jarosz-Haponik gmach ma betonowe elewacje, na które częściowo nałożono drewniany „kostium”, ażurową konstrukcję, która z jednej strony podkreśla dynamiczną sylwetkę obiektu, z drugiej jednak łagodzi jej zimny, betonowy wyraz.

QScFiJj3GioHAQDE1znz6rf3MsTphYBqvJcBnYsHmhfT5hUZ98HC4krVY6DU_biurowiec-fis-sst-zalewski.jpg

W Gliwicach stoi drewniany biurowiec. Nie jest to obiekt wielkoskalowy, cieszy jednak fakt, że w obiekcie sąsiadującym z reliktami industrialnymi, na terenie pokopalnianym powstał budynek z drewna właśnie. To siedziba firmy FIS-SST, zaprojektowana przez pracownię Zalewski Architecture Group. Płaski, podłużny budynek otrzymał elewacje wykonane z zewnętrznych, drewnianych żaluzji, które nadają budynkowi prostą i zwartą formę.

dFDPWdTa4eMW0YwmMXpt9EmcARjq9tWZBKamtDUpgNSSl6Ty4Uu5O9fnhogS_mera-hotel-spa-czeslaw-bielecki-2.jpg

Ciepło, przytulność, przyjazność miało zapewnić drewno także w bryle Mera Hotel & Spa w Sopocie. Ośrodek, zaprojektowany przez Czesława Bieleckiego i jego biuro DiM'84 House & City, to luksusowy hotel, w którym zgodnie z intencją inwestora goście mieli się czuć wyjątkowo komfortowo. Drewniane elewacje oraz wykonane z tego materiału elementy wykończeniowe bez wątpienia pomogły w osiągnięciu tego efektu.

qMswe8YzPr2u1aUxAgr1cM7PnFJ96eAFP7LB3lqLmuDnUrAS01qWGavWHTRe_hotel-w-drzewach-naleczow.jpg

O tym, jak różne wrażenia może dawać drewno niech świadczy inny hotel także wybudowany z drewna. Hotel w Drzewach, powstały w Nałęczowie – to kompleks domków, ulokowanych... na drzewach. Niewielkie, proste budowle dają gościom niezwykłą możliwość obcowania z przyrodą, pozostawia w bezpośrednim wręcz z nią kontakcie. Żaden inny budulec nie sprawdziłby się tak dobrze w podobnej realizacji.

or34LlPfUy02RjtMRJONtGRqP8fzGO1b3STU89tW22kVWd8CWV6qIfajjcmD_pawilon-plazowy-warszawa.jpg

Z podobnego powodu plażowy pawilon, wybudowany nad Wisłą w Warszawie także jest z drewna. Budynek, mieszczący publiczne toalety oraz bar był oblegany przez całe lato. Te popularność zapewniła doskonale zaprojektowana bryła, dająca użytkownikom mnóstwo możliwości wypoczynku i relaksu, le i drewniany budulec. Dzięki drewnu plażowicze czują się pawilonie naturalnie i choć są w centrum miasta, mogą się poczuć jak na wakacjach. Autorkami budowli są Aleksandra Krzywańska, Olga Leksińska, Maja Matuszewska i Katarzyna Szpicmacher, czyli Grupa Projektowa Ponadto.

m6HP6DzqRfyN0JjFhajTsremQmoy8bNBJsEmFqNHt5Z7DGTi6fwfZ1p992P7_kosciol-w-tarnowie-beton.JPG

Jednym z głośniejszych budynków ostatnich lat jest maleńki kościół, wybudowany na wiślanej skarpie w miejscowości Tarnów niedaleko Warszawy, dzieło pracowni Beton. Rozgłos świątynia zdobyła pewnie częściowo dlatego, że w Polsce buduje się wyjątkowo mało pięknych obiektów kultu religijnego, ale szeroko doceniano też skromną, a zarazem wyrazistą formę budynku. Drewniana konstrukcja oraz dwuspadowy, sięgający ziemi dach z gontu idealnie pasują do sielskiego, nadrzecznego otoczenia. Te materiały spowodowały też, że kościółek wydaje się miejscem wyjątkowo przyjaznym – także osobom niewierzącym.

tuCtE6tYpKjwHXEqbLNx0eGG7St75hH7VkD3zi3oZmYbhV67yKNQW9yVczVV_domy-w-rybniku-jojko-nawrocki.jpg

Jak zostało powiedziane, drewno wydaje się w najnowszej polskiej architekturze wciąż materiałem mało docenianym. Łatwo wymienić domy jednorodzinne, których architekci sięgnęli po ten budulec świadomie i stworzyli w ten sposób obiekty doskonałe, warte uwagi. Dla przykładu można wymienić Domy w Rybniku pracowni Jojko+Nawrocki czy słynny Dom nad Morzem, biura Ultra Architects. Wciąż zbyt rzadko jednak drewno pojawia się w obiektach o innych niż mieszkaniowa funkcjach. Powyższe przykłady pokazują, że warto by zachęcać architektów, by chętniej sięgali po drewniane materiały, bo to wciąż modny i bardzo nowoczesny materiał!


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobywa Grand Prix Brick Award
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobywa Grand Prix Brick Award

23 września 2020 roku podczas gali odbywającej się częściowo w Wiedniu, częściowo online ogłoszono w ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera