Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewno w architekturze

 

Czas czytania: ~4 min


Drewno w architekturze jako materiał wykorzystywany przez największych architektów

 

CJjnX06KJggh2cDP9tFqiPh1rii9y6Hf2gQ3VvVzzbUhUMIt0YqZGqzs70Cu_turystow-zwiedzajacych-kl-birkenau.jpg

Drewno jest materiałem znanym i używanym w architekturze od tysięcy lat; łatwo dostępne, niedrogie, stosunkowo proste w obróbce nadawało się do budowania w każdych prawie warunkach, czy to klimatycznych czy finansowych. Architektura drewniana jest szczególnie rozwinięta w tych regionach świata, które porastają gęste lasy – a więc tam, gdzie dostęp do materiału jest najłatwiejszy. Wśród krajów europejskich szczególnie sprawnie z drewna budują Finowie (Finlandia w znakomitej części składa się z lasów), Norwegowie, Szwedzi. Nie tylko dlatego, że mają dookoła mnóstwo drzew. W XXI wieku, epoce ekologii i zrównoważonego rozwoju architektura drewniana przeżywa renesans, bo spełnia wiele z wymogów najbardziej przyjaznego środowisku zrównoważonego budownictwa. Skandynawowie pielęgnują tradycję budowania z drewna, uważając to za część swojej narodowej tożsamości.

A jak jest w Polsce? Teoretycznie też powinniśmy dużo budować z desek, bo i w Polsce lasów nie brakuje. Wydaje się jednak, że drewno wciąż uważane jest przez polskich architektów za materiał nieco przestarzały. A może wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że pojawia się ono głównie we wnętrzach oraz w budynkach jednorodzinnych? Na szczęście można znaleźć w Polsce przykłady obiektów o zróżnicowanych funkcjach i skali, wykonane z drewna.

Drewno ociepla i łagodzi ekspresyjną bryłę niewielkiego pawilonu, mieszczącego Centrum Obsługi Turystów zwiedzających KL Birkenau. Zaprojektowany przez Katarzynę Jarosz-Haponik gmach ma betonowe elewacje, na które częściowo nałożono drewniany „kostium”, ażurową konstrukcję, która z jednej strony podkreśla dynamiczną sylwetkę obiektu, z drugiej jednak łagodzi jej zimny, betonowy wyraz.

QScFiJj3GioHAQDE1znz6rf3MsTphYBqvJcBnYsHmhfT5hUZ98HC4krVY6DU_biurowiec-fis-sst-zalewski.jpg

W Gliwicach stoi drewniany biurowiec. Nie jest to obiekt wielkoskalowy, cieszy jednak fakt, że w obiekcie sąsiadującym z reliktami industrialnymi, na terenie pokopalnianym powstał budynek z drewna właśnie. To siedziba firmy FIS-SST, zaprojektowana przez pracownię Zalewski Architecture Group. Płaski, podłużny budynek otrzymał elewacje wykonane z zewnętrznych, drewnianych żaluzji, które nadają budynkowi prostą i zwartą formę.

dFDPWdTa4eMW0YwmMXpt9EmcARjq9tWZBKamtDUpgNSSl6Ty4Uu5O9fnhogS_mera-hotel-spa-czeslaw-bielecki-2.jpg

Ciepło, przytulność, przyjazność miało zapewnić drewno także w bryle Mera Hotel & Spa w Sopocie. Ośrodek, zaprojektowany przez Czesława Bieleckiego i jego biuro DiM'84 House & City, to luksusowy hotel, w którym zgodnie z intencją inwestora goście mieli się czuć wyjątkowo komfortowo. Drewniane elewacje oraz wykonane z tego materiału elementy wykończeniowe bez wątpienia pomogły w osiągnięciu tego efektu.

qMswe8YzPr2u1aUxAgr1cM7PnFJ96eAFP7LB3lqLmuDnUrAS01qWGavWHTRe_hotel-w-drzewach-naleczow.jpg

O tym, jak różne wrażenia może dawać drewno niech świadczy inny hotel także wybudowany z drewna. Hotel w Drzewach, powstały w Nałęczowie – to kompleks domków, ulokowanych... na drzewach. Niewielkie, proste budowle dają gościom niezwykłą możliwość obcowania z przyrodą, pozostawia w bezpośrednim wręcz z nią kontakcie. Żaden inny budulec nie sprawdziłby się tak dobrze w podobnej realizacji.

or34LlPfUy02RjtMRJONtGRqP8fzGO1b3STU89tW22kVWd8CWV6qIfajjcmD_pawilon-plazowy-warszawa.jpg

Z podobnego powodu plażowy pawilon, wybudowany nad Wisłą w Warszawie także jest z drewna. Budynek, mieszczący publiczne toalety oraz bar był oblegany przez całe lato. Te popularność zapewniła doskonale zaprojektowana bryła, dająca użytkownikom mnóstwo możliwości wypoczynku i relaksu, le i drewniany budulec. Dzięki drewnu plażowicze czują się pawilonie naturalnie i choć są w centrum miasta, mogą się poczuć jak na wakacjach. Autorkami budowli są Aleksandra Krzywańska, Olga Leksińska, Maja Matuszewska i Katarzyna Szpicmacher, czyli Grupa Projektowa Ponadto.

m6HP6DzqRfyN0JjFhajTsremQmoy8bNBJsEmFqNHt5Z7DGTi6fwfZ1p992P7_kosciol-w-tarnowie-beton.JPG

Jednym z głośniejszych budynków ostatnich lat jest maleńki kościół, wybudowany na wiślanej skarpie w miejscowości Tarnów niedaleko Warszawy, dzieło pracowni Beton. Rozgłos świątynia zdobyła pewnie częściowo dlatego, że w Polsce buduje się wyjątkowo mało pięknych obiektów kultu religijnego, ale szeroko doceniano też skromną, a zarazem wyrazistą formę budynku. Drewniana konstrukcja oraz dwuspadowy, sięgający ziemi dach z gontu idealnie pasują do sielskiego, nadrzecznego otoczenia. Te materiały spowodowały też, że kościółek wydaje się miejscem wyjątkowo przyjaznym – także osobom niewierzącym.

tuCtE6tYpKjwHXEqbLNx0eGG7St75hH7VkD3zi3oZmYbhV67yKNQW9yVczVV_domy-w-rybniku-jojko-nawrocki.jpg

Jak zostało powiedziane, drewno wydaje się w najnowszej polskiej architekturze wciąż materiałem mało docenianym. Łatwo wymienić domy jednorodzinne, których architekci sięgnęli po ten budulec świadomie i stworzyli w ten sposób obiekty doskonałe, warte uwagi. Dla przykładu można wymienić Domy w Rybniku pracowni Jojko+Nawrocki czy słynny Dom nad Morzem, biura Ultra Architects. Wciąż zbyt rzadko jednak drewno pojawia się w obiektach o innych niż mieszkaniowa funkcjach. Powyższe przykłady pokazują, że warto by zachęcać architektów, by chętniej sięgali po drewniane materiały, bo to wciąż modny i bardzo nowoczesny materiał!


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera