Czerwona architektura na Walentynki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czerwona architektura na Walentynki

 

Czas czytania: ~3 min


Czerwona architektura na Walentynki. Budynki z czerwoną elewacją

 

FGZm2Wq22InyniTrKSPRFFLZP1JWg1uyN3BHGiJRDgrWXY2d71a7rkTdtOHT_faab-centrum-krwiodawstwa-wwwfaabpl-6.jpg

Wszystkie odcienie szarości, brązy, beże, biel – to najczęściej w architekturze pojawiające się kolory. Nie są oczywiście jedyne – inne, żywe, pastelowe barwy także inspirują architektów (i nie mamy tu na myśli wielobarwnych deseni, malowanych na ogacanych styropianem blokach). Gdyby jednak ułożyć statystykę popularności kolorów w architekturze, symbolizujący przecież miłość kolor czerwony zająłby chyba dość daleką pozycję. Dlaczego tak rzadko jest wykorzystywany? Przyjrzyjmy się kilku realizacjom, których autorzy nie boją się koloru krwi!

UtsaCCmzCEIHZyoTFdCqPDGRLEFvcnwyxnk95YdadabWeDa9C3xxbreSG7mj_faab-centrum-krwiodawstwa-wwwfaabpl-3.jpg
Av9DS27yKB3TEe7OfP0NLH581kJG7gRWrOaN5VrdD6z5djBlasWpyhaxhE9W_faab-centrum-krwiodawstwa-wwwfaabpl-1.jpg

Najbardziej znanym czerwonym budynkiem, wybudowanym ostatnio w Polsce jest bez wątpienia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Gmach pełni rolę nowoczesnego laboratorium, mieści magazyny i chłodnie, ma także wiele przestrzeni szkoleniowych i konferencyjnych. Obiekt zaprojektowali Adam Białobrzeski i Adam Figurski z pracowni FAAB Architektura. Elewacje gachu obłożono dwoma tysiącami glazurowanych płytek ceramicznych w intensywnie czerwonym kolorze. Ta barwa ma oczywiście nasuwać skojarzenia z krwią, której poświęcony jest gmach. Ale – co podkreślają architekci – ich idea sięgała dalej. Czerwoną kolorystyką elewacji chcieli nawiązać też do śląskiej tradycji malowania ram okiennych na czerwono.

Fot. NOSPR

Do tej samej tradycji nawiązało Tomasz Konior. Zaprojektowana przez niego siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – to prosty gmach, poprzecinany nieregularnie rozstawionymi wąskimi, długimi, pionowymi oknami. Nisze, w których osadzono okna są czerwone, zupełnie tak samo, jak okna na Nikiszowcu czy w wielu innych osiedlach familoków. I śląskie osiedla, i siedziba NOSPR wybudowane zostały z cegły.

Pozostając na Śląsku można przywołać jeszcze jeden projekt, w którym pojawia się kolor czerwony. Pracownia PIG Architekci opracowała niedawno wizję przemiany gliwickiej Fabryki Drutu na ośrodek przemysłów kreatywnych oraz centrum kultury. W dawnych budynkach pofabrycznych już dziś odbywa się wiele imprez kulturalnych, działa tu m.in. Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. Projekt biura PIG Architekci zakłada remont istniejących budynków oraz dobudowanie nowych obiektów. Dużo uwagi poświęcono tu też przestrzeni wokół. „Punktem styku pomiędzy starą zabudową, a nową częścią biurowo - usługową ma być zlokalizowany centralnie, intensywnie czerwony plac, pełniący funkcję głównej przestrzeni publicznej” - piszą architekci, projektując plac o intensywnie czerwonym kolorze posadzki.

Duży remont przeszło ostatnio Centrum Handlowe Rondo w Bydgoszczy. Autorami tej przemiany jest zespół Pracowni Architektonicznej MAAS. To ci architekci zdecydowali obłożyć obłe elewacje centrum handlowego panelami w żywy deseń z czerwonych i pomarańczowych pasów. Tu nowa kolorystyka wpłynęła na ożywienie fasady budynku, a co za tym idzie nadała mu nowego wyrazu.

Fot. Stadion Narodowy

Czerwony kolor jako symbol i element charakterystyczny pojawia się też na elewacjach słynnego Stadionu Narodowego w Warszawie, zaprojektowanego przez biuro JSK Architekci. Przeplatające się niczym w wiklinowym koszyku czerwień i biel - to oczywiste nawiązanie do kolorów polskiej flagi.

Czerwona architektura – choć nie występuje często, jest jednak dość różnorodna. Czerwony kolor może ożywiać i dynamizować, może nieść ukryte treści i symbole. Jak widać na powyższych przykładach rzadko jednak nawiązuje do miłości. Tej najwyraźniej trzeba poszukać poza budynkami...


Podepnij swój artykuł

tagi

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich
Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich

Stajnie Kubickiego zostały zbudowane w latach 1825-1826 na wschodnich obrzeżach terenu Łazienek Król ...

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera