Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Warszawy z nowym dziedzińcem

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum Warszawy z nowym dziedzińcem zaprojektowanym przez ARE Stiasny

 

ENuJAMfjuhh0XSIoGby30OYKi6QRu45SI5dZRdHAglw702INRHiHYg5D59Sj_i-nagroda-are-stiasny-waclawek-2.jpg

I nagroda: ARE Stiasny/Wacławek z Warszawy

Muzeum Warszawy mieści się w 11 staromiejskich kamienicach, w tym ośmiu położonych w północnej pierzei Rynku Starego Miasta – stronie Dekerta. W ramach projektu „Muzeum odNowa” wnętrza muzeum zostały zmodernizowane, dostosowane do potrzeb nowych czasów i nowych widzów. W ramach projektu nie tylko ekspozycja ma zyskać nowe oblicze – ma być także scalona i powiększona przestrzeń do jej prezentowania. To właśnie dlatego dziedziniec Muzeum Warszawy ma trzymać zadaszenie. Dzięki niemu miejsce to ma zacząć pełnić funkcję reprezentacyjną, jako foyer muzeum oraz jako przestrzeń wielofunkcyjna do organizacji różnego rodzaju wydarzeń np. koncertów kameralnych, małych wystaw czasowych, seminariów i konferencji naukowych. Tu będzie odbywała się obsługa zwiedzających, staną tu też kawiarniane stoliki.

9iCvGpilttLRSeu50sLreQWIVWLicrmXhGBobQ3VJo3v6mQiX6fkrCHTk5nu_i-nagroda-are-stiasny-waclawek-3.jpg

I nagroda: ARE Stiasny/Wacławek z Warszawy

Dziedziniec Muzeum Warszawy znajduje się pomiędzy zabytkowymi kamienicami Rynek Starego Miasta 36, 38 i 40 oraz Nowomiejska 4, 6 i 8. Konkurs architektoniczny na projekt zadaszenia tej przestrzeni rozstrzygnięto 16 lutego 2015 roku. Oceny nadesłanych prac dokonał Sąd konkursowy w składzie: arch. Andrzej Bulanda – Przewodniczący Sądu konkursowego; arch. Stanisław Stefanowicz – Sędzia referent; dr Jarosław Trybuś – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych, Muzeum Warszawy; arch. Artur Zbiegieni – Zastępca Dyrektora ds. Inwestycyjnych, Muzeum Warszawy; Rafał Mroczkowski – Sekretarz konkursu.

djdxwE9zTolYgHNMsDcL97urgSs1sgJqsIp2pvWjXs6j9fKL8QoBS8hQP5uJ_i-nagroda-are-stiasny-waclawek.jpg

I nagroda: ARE Stiasny/Wacławek z Warszawy

„Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac. Zwycięska pracownia ma duże doświadczenie, dlatego cieszymy się, że zdobyła pierwszą nagrodę. Wybrana koncepcja zakłada przykrycie dziedzińca-lapidarium czymś w rodzaju baldachimu szklanego opartego na dwóch podporach, który w płynny sposób łączy się z elewacjami. Całość jest delikatna, czysta i klarowna” - opowiadała Polskiej Agencji Prasowej dyrektorka Muzeum Warszawy, Ewa Nekanda-Trepka. Przedstawiciele Muzeum Warszawy podkreślają, że wyłoniony w konkursie projekt będzie punktem wyjścia do dyskusji nad ostatecznym kształtem dziedzińca – teraz mają odbyć się m.in. konsultacje z mieszkańcami, z gronem specjalistów, z konserwatorami zabytków. Dopiero po tych rozmowach i debatach opracowany ma zostać projekt budowlany oraz oszacowane koszty inwestycji.

CmP9X8zxAGiCgfuwp52WpPcBg1CsW46ilkNfi8U26a0iUKcvgm6loEfCvlkZ_ii-nagroda-mateusz-tanski.jpg

II nagroda: Mateusz Tański z Warszawy

Spośród nadesłanych projektów sąd konkursowy wybrał laureatów pierwszej i drugiej nagrody. Przyznano również dwa wyróżnienia. Najlepszą wizję zadaszenia dziedzińca Muzeum Warszawy nadesłała pracownia ARE Stiasny/Wacławek z Warszawy. Otrzymali oni 25 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej. II nagrodę w wysokości 15 000 zł przyznano pracy nadesłanej przez Mateusza Tańskiego z Warszawy.

Upsz4njFCb4hhI8mcX8jv2zmHEJcn4SlkhjJG4BPiBpjzHQXsG0GjPD8Qhht_wyroznienie-brzozowski-grabowiecki-architekci.jpg

Wyróżnienie: Brzozowski Grabowiecki Architekci

Sąd konkursowy jednogłośnie przyznał także dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 5 000 zł pracy nadesłanej przez pracownię Brzozowski Grabowiecki Architekci Sp. z o.o. z Warszawy oraz pracy nadesłanej przez Studio PZ Paweł Zaręba ze Szczecina.

CLbwWP0o7x44TXGZdxUXw77cuuVhm1jlNo4AsIBoK6FIE5zy05Jz3lHLBS98_wyroznienie-studio-pz.jpg

Wyróżnienie: Studio PZ Paweł Zaręba

Prace zgłoszone na konkurs będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w Staromiejskich Piwnicach. Ekspozycja czynna będzie od 17 do 27 lutego, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–18:00. Wejście przez sklep Muzeum Warszawy. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w Staromiejskich Piwnicach w piątek, 20 lutego, o godz. 17:00.

Źródło informacji: muzeumwarszawy.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera