Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu otwarte

 

Czas czytania: ~4 min


Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu zaprojektowane przez Nizio Design International

 

J00aLSN1WrFKh3XCh2f8cqWkkJ10fbiimmc2iVboMAdGt1rGWT1eZ85S0XFJ_stara-kopalnia-5.jpg

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstało na terenie jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych kompleksów poprzemysłowych na Dolnym Śląsku, czyli dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. Poddany rewitalizacji obszar objął powierzchnię 4 hektarów, na których znajduje się 16 zabytkowych budynków. To ogromne przedsięwzięcie, aby zamienić tak duży teren poprzemysłowy w zupełnie nową, atrakcyjną dla różnych grup użytkowników przestrzeń.

uRU2BHRtQJ5vIVss2Q9wEycPTUh1woguNmyR3FgJeG3KiopMXIptnI0X88gh_stara-kopalnia-1.jpg

Projekt rewitalizacji pokopalnianego terenu opracował Mirosław Nizio ze swoimi współpracownikami z pracowni Nizio Design International. Projektanci mają na koncie wiele specyficznych, wyjątkowych obiektów, łączących w sobie historię i kulturę. Najgłośniejszym jest oczywiście ekspozycja stała w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ale Mirosław Nizio zaprojektował też Świętokrzyski Sztetl, Miejsce pamięci „Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen”, Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

nDs8bQ0yDwzxb9oe8HEgT56EHPMyKFpueHLLE78eTH7Gw3lEAH1OlGCYYeGT_stara-kopalnia-2.jpg

Projekt Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstał w 2009 roku; teraz obiekt jest już czynny. „Budowlany etap inwestycji sfinalizowany został w listopadzie 2014 r. Do dyspozycji zwiedzających oddano wówczas część z kilkunastu pokopalnianych obiektów wchodzących w skład historycznego kompleksu KWK Julia. Goście odwiedzający Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mogą już oglądać zrewitalizowane budynki nr 1, 3, 5, 6 i 17” - informuje zespół Nizio Design International.

fm1S16TgEgS58n1rEauQ0ZqLONcsNbt4e3NA1I8fkDnr5ALO8AIWh1hEYdpo_stara-kopalnia-3.jpg

Każdy z wyremontowanych i zaadaptowanych do nowych celów budynków Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu pełni inne funkcje. W budynku nr 1 swoją siedzibę ma obecnie Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych. Są tu sale widowiskowe, sala taneczna, przebieralnie, pokoje dla instruktorów czy reżyserów. Na ostatnim piętrze ulokowana jest pierwsza część projektowanej przez NDI ekspozycji – przestrzennej instalacji obrazującej górniczy szlak turystyczny. W budynku nr 3, czyli w hali dawnej kuźni będzie można oglądać specjalnie zaprojektowaną dla tego obiektu ekspozycję zabytkowych maszyn górniczych – podobnie jak w Muzeum Historii Żydów Polskich, i ta ekspozycja będzie multimedialna, połączy tradycyjne eksponaty z projekcjami, dotykowymi ekranami itp. Budynek nr 5, czyli dawna siedziba Starej kotłowni, przekształcona została w Centrum Wystaw Czasowych.


Jedną z głównych atrakcji Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu jest zrewitalizowana Wieża Chłodnicza. Mirosław Nizio zamienił ją w Wieżę Ekologiczną. Tak jest ona opisywana: „25-metrowa przeszklona struktura, wypełniona zostanie zielonymi zwojami roślinnymi pnącymi się na sam szczyt ekologicznej wieży. Otulające konstrukcję szkło nocą zyskuje wyjątkową oprawę w postaci zaprojektowanego przez NDI oświetlenia. Wnętrze Wieży Ekologii zostało zaplanowane jako przestrzeń ekspozycyjna. Prezentowane tu będą zagadnienia związane z wodą i ekologią, np. wystawy dotyczące gospodarki wodnej regionu, źródeł wód pitnych i leczniczych w rejonie Wałbrzycha, współczesnych problemów związanych z globalnym ociepleniem itp”.

OvNTIy3kinurketuVWZVJnjSlv0RLVEn6qEFkkzw1Pen3UeWqyTWlEcCPbZu_stara-kopalnia-4a.jpg

Prace, związane z rewitalizacją Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu wciąż trwają. Poza remontem i adaptacją do nowych funkcji zabytkowych budynków teren pokopalniany zamienia się w ogromną przestrzeń publiczną, oferującą zwiedzającym miejsca do wypoczynku, zabawy, rekreacji. Jedno z takich miejsc powstanie na... hałdzie, która zamieni się w teren zielony, połączony z parkiem rozrywki dla dzieci.

tUL6kRTHdFLyQ3IBeeNW6OpV78tr84HNh4EK3pV1lbwxkDsfJJZ5LdeePmYm_stara-kopalnia-10.jpg

Przy wejściu na teren Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstanie „Welcome Center” , pawilon, w którym będzie można kupić bilet wstępu na teren Starej Kopalni, ale też napić się kawy i zasięgnąć informacji o turystycznej ofercie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Powstanie on w wyniku przebudowy dawnego budynku sztygarówki, która obita specjalnie zaprojektowaną ażurową siatką wykonaną z cynkowo-tytanowej stali zyska zupełnie nowy charakter.

02qWJx6cy434pdCIID88Sz8jV9He9nDzxKsoiHsnZDfWtbtDAKGnuk6PHfUP_stara-kopalnia-14.jpg

Jak piszą projektanci, „docelowo na terenie kompleksu znajdą się obok niekomercyjnych obiektów o charakterze muzealnym, dedykowanych stałym i czasowym ekspozycjom, sali edukacyjnych i warsztatowych, także budynki, gdzie prowadzona będzie działalność komercyjna, np. restauracja stylizowana na górniczą kantynę. W Starej Kopalni przestrzenie do działalności ma m.in. Centrum Ceramiki. Powstanie tu też Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii”.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu (rewitalizacja KWK „Julia”)
Lokalizacja: Wałbrzych, ul. Wysockiego 28
Inwestor: Gmina Wałbrzych
Projektant: Nizio International Design
Współpraca przy projekcie budowlano-wykonawczym: WPA Wilisowski oraz Pas Projekt
Projekt: 2008
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: Nizio International Design
starakopalnia.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera