Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu otwarte - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu otwarte

 

Czas czytania: ~4 min


Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu zaprojektowane przez Nizio Design International

 

J00aLSN1WrFKh3XCh2f8cqWkkJ10fbiimmc2iVboMAdGt1rGWT1eZ85S0XFJ_stara-kopalnia-5.jpg

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstało na terenie jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych kompleksów poprzemysłowych na Dolnym Śląsku, czyli dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. Poddany rewitalizacji obszar objął powierzchnię 4 hektarów, na których znajduje się 16 zabytkowych budynków. To ogromne przedsięwzięcie, aby zamienić tak duży teren poprzemysłowy w zupełnie nową, atrakcyjną dla różnych grup użytkowników przestrzeń.

uRU2BHRtQJ5vIVss2Q9wEycPTUh1woguNmyR3FgJeG3KiopMXIptnI0X88gh_stara-kopalnia-1.jpg

Projekt rewitalizacji pokopalnianego terenu opracował Mirosław Nizio ze swoimi współpracownikami z pracowni Nizio Design International. Projektanci mają na koncie wiele specyficznych, wyjątkowych obiektów, łączących w sobie historię i kulturę. Najgłośniejszym jest oczywiście ekspozycja stała w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ale Mirosław Nizio zaprojektował też Świętokrzyski Sztetl, Miejsce pamięci „Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen”, Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

nDs8bQ0yDwzxb9oe8HEgT56EHPMyKFpueHLLE78eTH7Gw3lEAH1OlGCYYeGT_stara-kopalnia-2.jpg

Projekt Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstał w 2009 roku; teraz obiekt jest już czynny. „Budowlany etap inwestycji sfinalizowany został w listopadzie 2014 r. Do dyspozycji zwiedzających oddano wówczas część z kilkunastu pokopalnianych obiektów wchodzących w skład historycznego kompleksu KWK Julia. Goście odwiedzający Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mogą już oglądać zrewitalizowane budynki nr 1, 3, 5, 6 i 17” - informuje zespół Nizio Design International.

fm1S16TgEgS58n1rEauQ0ZqLONcsNbt4e3NA1I8fkDnr5ALO8AIWh1hEYdpo_stara-kopalnia-3.jpg

Każdy z wyremontowanych i zaadaptowanych do nowych celów budynków Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu pełni inne funkcje. W budynku nr 1 swoją siedzibę ma obecnie Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych. Są tu sale widowiskowe, sala taneczna, przebieralnie, pokoje dla instruktorów czy reżyserów. Na ostatnim piętrze ulokowana jest pierwsza część projektowanej przez NDI ekspozycji – przestrzennej instalacji obrazującej górniczy szlak turystyczny. W budynku nr 3, czyli w hali dawnej kuźni będzie można oglądać specjalnie zaprojektowaną dla tego obiektu ekspozycję zabytkowych maszyn górniczych – podobnie jak w Muzeum Historii Żydów Polskich, i ta ekspozycja będzie multimedialna, połączy tradycyjne eksponaty z projekcjami, dotykowymi ekranami itp. Budynek nr 5, czyli dawna siedziba Starej kotłowni, przekształcona została w Centrum Wystaw Czasowych.


Jedną z głównych atrakcji Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu jest zrewitalizowana Wieża Chłodnicza. Mirosław Nizio zamienił ją w Wieżę Ekologiczną. Tak jest ona opisywana: „25-metrowa przeszklona struktura, wypełniona zostanie zielonymi zwojami roślinnymi pnącymi się na sam szczyt ekologicznej wieży. Otulające konstrukcję szkło nocą zyskuje wyjątkową oprawę w postaci zaprojektowanego przez NDI oświetlenia. Wnętrze Wieży Ekologii zostało zaplanowane jako przestrzeń ekspozycyjna. Prezentowane tu będą zagadnienia związane z wodą i ekologią, np. wystawy dotyczące gospodarki wodnej regionu, źródeł wód pitnych i leczniczych w rejonie Wałbrzycha, współczesnych problemów związanych z globalnym ociepleniem itp”.

OvNTIy3kinurketuVWZVJnjSlv0RLVEn6qEFkkzw1Pen3UeWqyTWlEcCPbZu_stara-kopalnia-4a.jpg

Prace, związane z rewitalizacją Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu wciąż trwają. Poza remontem i adaptacją do nowych funkcji zabytkowych budynków teren pokopalniany zamienia się w ogromną przestrzeń publiczną, oferującą zwiedzającym miejsca do wypoczynku, zabawy, rekreacji. Jedno z takich miejsc powstanie na... hałdzie, która zamieni się w teren zielony, połączony z parkiem rozrywki dla dzieci.

tUL6kRTHdFLyQ3IBeeNW6OpV78tr84HNh4EK3pV1lbwxkDsfJJZ5LdeePmYm_stara-kopalnia-10.jpg

Przy wejściu na teren Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstanie „Welcome Center” , pawilon, w którym będzie można kupić bilet wstępu na teren Starej Kopalni, ale też napić się kawy i zasięgnąć informacji o turystycznej ofercie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Powstanie on w wyniku przebudowy dawnego budynku sztygarówki, która obita specjalnie zaprojektowaną ażurową siatką wykonaną z cynkowo-tytanowej stali zyska zupełnie nowy charakter.

02qWJx6cy434pdCIID88Sz8jV9He9nDzxKsoiHsnZDfWtbtDAKGnuk6PHfUP_stara-kopalnia-14.jpg

Jak piszą projektanci, „docelowo na terenie kompleksu znajdą się obok niekomercyjnych obiektów o charakterze muzealnym, dedykowanych stałym i czasowym ekspozycjom, sali edukacyjnych i warsztatowych, także budynki, gdzie prowadzona będzie działalność komercyjna, np. restauracja stylizowana na górniczą kantynę. W Starej Kopalni przestrzenie do działalności ma m.in. Centrum Ceramiki. Powstanie tu też Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii”.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu (rewitalizacja KWK „Julia”)
Lokalizacja: Wałbrzych, ul. Wysockiego 28
Inwestor: Gmina Wałbrzych
Projektant: Nizio International Design
Współpraca przy projekcie budowlano-wykonawczym: WPA Wilisowski oraz Pas Projekt
Projekt: 2008
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: Nizio International Design
starakopalnia.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera