Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stary Rynek w Częstochowie w obliczu przemiany

 

Czas czytania: ~3 min


26 lutego 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Starego Rynku w Częstochowie

 

IfB0SW7WVhuN3XGjz6H4amQkn73toWbdicbKaaSdokqTSVbBXPykiG0BCEtM_czestochowa-i-nagroda.jpg

I nagroda Michał Bernasik

Stary Rynek w Częstochowie – to, jak podkreślają władze miasta, „historycznie ważny, a estetycznie - jeden z ładniejszych fragmentów Częstochowy, choć przez dekady zaniedbywany i w wielu miejscach zdegradowany. Jednocześnie świetnie skomunikowany ze wszystkimi dzielnicami, z unikatowym, średniowiecznym układem urbanistycznym, z ciekawą architekturą budynków, położony nad zagospodarowanym już częściowo nabrzeżem Warty”. Nic więc dziwnego, że zaniedbanie i degradacja tego obszaru była bolesnym problemem. W 2014 władze miejskie zdecydowały się na ogłoszenie konkursu „ na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku w Częstochowie wraz z odcinkiem ulic: Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek” Zainteresowanie nim było bardzo duże. Wstępne zainteresowanie udziałem wykazało 120 zespołów projektowych, ostatecznie nadesłano 49 projektów.

8GP7pmxNdQwoktZxHuR0vZXx2r1Vv9s3YmN9GFEFgpRmXTU4Zqhg6ckHhHoN_czestochowa-i-nagroda-2.jpg

I nagroda Michał Bernasik

ghWlFn1Hz3rNA7pk2MFtC6oUWuDXhQ9EMVa2Zv17tSYS6MCpu8v9HZgQwqDD_czestochowa-i-nagroda-3.jpg

I nagroda Michał Bernasik

Wizje tego, jak w przyszłości ma wyglądać Stary Rynek w Częstochowie oceniało jury w składzie: przewodniczący sądu konkursowego: Ryszard Jurkowski, sędzia konkursowy SARP Oddział Katowice; sędzia referent: Mariusz Błażewicz – sędzia konkursowy SARP Oddział Częstochowa; sędziowie: Piotr Grzybowski, Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM Częstochowy, Aleksandra Janikowska-Perczak, Kierownik Delegatury w Częstochowie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, Jerzy Kędziora – artysta rzeźbiarz, Zbigniew Niesmaczny – Radny Rady Miasta Częstochowy; Adam Pytel – sędzia konkursowy SARP Oddział Częstochowa; Maciej Żelasko – sędzia konkursowy SARP Oddział Częstochowa; zastępcy sędziów: Elżbieta Idczak-Łydżba – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Estetyki Miasta, Zbigniew Jędrzejkiewicz – sędzia konkursowy SARP Oddział Częstochowa, Jacek Koj – Zastępca Kierownika Delegatury w Częstochowie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach; sędzia referent: Aleksander Wierny – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy; sekretarz organizacyjny: Karolina Domańska-Tyrała.

kXjqDLJqpuNiv8czLrP4tO3Q0aCG2ma0wJG87X7BAiZ2qJq1Yk2nVmlYtXxw_czestochowa-i-nagroda-4.jpg

I nagroda Michał Bernasik

U7DWAu6iFq6hTfdukVtVTh5mwMi5xeEWJszzRTzoLLMtIgFfkgmaQcDHpg9Q_czestochowa-i-nagroda-5.jpg

I nagroda Michał Bernasik

Organizatorzy konkursu chcieli, aby w projektach znalazły się pomysły na wykorzystanie potencjału, tkwiącego w tej okolicy. Stary Rynek w Częstochowie jest obok Alei Najświętszej Maryi Panny najważniejszą miejską przestrzenią – w ciągu kilku lat ma się stać wizytówką miasta i miejscem spotkań częstochowian. „Mam nadzieję, że już niedługo Stary Rynek będzie dobrym miejscem do życia, do prowadzenia biznesu, działalności handlowej, gastronomicznej, kulturalnej i że stanie się, jak na to zasługuje, jedną z najatrakcyjniejszych części naszego miasta” – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

tz3pneCSWtHvrNAxrhhVeiGxoDSuLJorf9cLtpOsivJ04ycon5lybG2XR4He_czestochowa-ii-nagroda.jpg

II nagroda Bygg Architecture z Eindhoven

XwEie3xOaustE92WNDQ8FlrMEoxMlmNuXsjvqvVXFybUCXBaZrTDHXG9PCJm_czestochowa-ii-nagroda-2.jpg

II nagroda Bygg Architecture z Eindhoven

I nagrodę w konkursie na projekt zagospodarowania Starego Ryku w Częstochowie, 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej obiektów objętych konkursem otrzymał Michał Bernasik, który swoją autorską pracownię prowadzi w Kolonii, w Niemczech. II nagrodę jury przyznało projektowi zespołu Piotr Szcześniak i Tim Kouthoofd z pracowni Bygg Architecture z Eindhoven. III nagroda pojechała do Pabianic – do pracowni Rafała Sokołowskiego ENONE Architektura i Design. Sąd konkursowy przyznał także cztery honorowe wyróżnienia. Otrzymały je pracownie: PROJARCH Damian Kałdonek, Maćków Pracownia Projektowa, Biuro Studiów i Projektów Architekt Barbara Średniawa i HOLIS STUDIO Maciej Sobczyk.

WZwW3ArB6iOvfRTU0kTXrRGCGjOO2wsN9zlq8IxC2BCyQ1bpLBgCUZIQ2DgI_czestochowa-ii-nagroda-3.jpg

II nagroda Bygg Architecture z Eindhoven

R1FtxCikEosE2vSnWl63mm6mEsZQ98fBLjvOlkd1s6oXoSG0NwcpyCAZiL9H_czestochowa-iii-nagroda.jpg

III nagroda ENONE Architektura i Design

JcBDWtk7bMS76FV5JEm9YB7AkAcXCAp5QR4eIYypuwi38oj86tg7uuBwEy5Y_czestochowa-iii-nagroda-2.jpg

III nagroda ENONE Architektura i Design

Zwycięski projekt zakłada budowę na Rynku dwóch pasów wodnych oraz dwóch pawilonów: Szklanego z kawiarnią oraz Historycznego z miejscem na wystawy. Nad posadzką Rynku miałaby zawisnąć rzeźba: sylwetka ćwiczącego na linie akrobaty.

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy ruszą prace nad realizacją konkursowego projektu.

Źródło informacji: czestochowa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Modernizm nad jeziorem
Modernizm nad jeziorem

Pracownia Design Lab Group jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny ośrodka wypoczynkowego na ...

Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny
Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny

Pracownia SLAS zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Akade ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera