Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plebiscyt Polska Architektura XXL rozstrzygnięty

 

Czas czytania: ~8 min


Zakończyła się siódma edycja plebiscytu Polska Architektura XXL

 

zGd1PHxIxdSYBEFlxUsQy80FkhG0WVOnduglhrAj16WEaRHIB0Uqrxow7ahn_logo-wyniki-pa-2014m.jpg

Zakończyła się siódma edycja plebiscytu Polska Architektura XXL. Organizatorem jest internetowa Grupa Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne skierowane do architektów. Eksperci i internauci wybrali swoich faworytów.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku swoim zasięgiem objął trzy kategorie – architekturę, wnętrza oraz krajobraz. Jako kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów Plebiscyt objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl , www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

Zgłoszenia do plebiscytu zbierane były od początku 2014 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 5 lutego 2015 i trwało do 5 marca 2015. W sumie oddano w nim ponad 25 500 głosów na blisko 100 obiektów. Oprócz głosowania internautów odbyło się także głosowanie profesjonalnego jury.

Naszymi ekspertami byli: Tomasz Konior (Konir Studio), architekt Piotr Kuczia, architekt Antoni Domicz, Małgorzata Sadowska-Sobczyk, Bartosz Haduch i Michał Haduch (NArchitekTURA), Mariusz Tenczyński (db2), Mateusz Adamczyk (BudCud), HS99, Włodzimierz Adamiak (Studio Adamiak), Krzysztof Zalewski (Zalewski Architecture Group), Przemek Kaczkowski (STOPROCENT Architekci), Andrzej i Małgorzata Zatwarniccy (ArchiTop), Knockoutdesign, Tomasz Głowacki (PA Głowacki), Łukasz Nowak (trabendo), Maciej Krawczyński i Andrzej Orłowski (Studio 51), Agnieszka Kuczyńska (Inside Outside), Anna Urbańska (Annanas Studio Kreatywne), Piotr Jakubowski (Domek na drzewie), Józek Madej wraz z Katarzyną Sąsiadek i Weroniką Kiersztejn (musk collective design), Lucjan Kuc (QC), Agnieszka Hubeny-Żukowska (Świat Labiryntów), Adrian Fisher.

Wyniki głosowania jury i internautów przedstawiają się następująco.

ImCz5A8GuaXjNxI7SeDNvCq9zHspGqGVrC29Lw2UnHzomdee7QV1jf7S2A6V_logo-2014-szammm.jpg


OBIEKTY MIESZKANIOWE

W głosowaniu jury zwyciężył budynek Rebel One autorstwa biur Konkret Architekci i WWAA.

Budynek – jak można się dowiedzieć od projektantów – „stanowi jedną z dwóch przewidzianych w projekcie urbanistycznym dominant, budynków o zwartym rzucie i dwunastu kondygnacjach nadziemnych. Zamykają krótsze boki tworzącej długie perspektywiczne otwarcia, głównej alei projektowanego założenia”. Budynek, który góruje nad całym kompleksem, zaprojektowano tak, aby połączyć w bryle cechy architektury przemysłowej oraz wymogów współczesnego mieszkalnictwa. Dwunastokondygnacyjny gmach wyróżnia się kolorystyką, starannie dobranymi materiałami wykończeniowymi, oryginalnymi podziałami elewacjiZ kolei w głosowaniu internautów za najlepszy został uznany dom jednorodzinny Domo Dom projektu ARCHITEKT.LEMANSKI

Dom odznacza się nie tylko oryginalnym projektem funkcjonalnym – posiada też ciekawą formę architektoniczną. Miała na nią wpływ chęć ulokowania w bryle domu także garażu – aby ten się zmieścił, część mieszkalna... unosi się łukowato ku górze, pod spodem robiąc miejsce na pomieszczenie dla samochodu. Dzięki takiemu spiętrzeniu brył nie było konieczności powiększenia powierzchni zabudowy, garaż nie zajmuje dodatkowej powierzchni. Udało się w ten sposób stworzyć dom odpowiadający wymogom planu miejscowego i przepisom, dotyczącym powierzchni nowych obiektów.

OBIEKTY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Według jury najlepszy obiekt użyteczności publicznej to Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza zaprojektowana przez Estudio Barozzi Veiga

Szczecińska Filharmonia kształtem naśladuje tradycyjne miejskie kamieniczki, powtarza rytm dwuspadowych dachów i gabaryty wąskich domów mieszkalnych. To jednak tylko echo historycznej zabudowy, jej duch, bo biała, jednolita, zwarta bryła jest bardzo nowoczesna i odważnie „wchodzi” w zróżnicowaną, dość chaotyczną strukturę urbanistyczną Szczecina.


Głosami publiczności zwyciężyło Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprojektowane przez biuro Usług Projektowych Andrzeja Kikowskiego.

Siedziba placówki powstała w dawnej elektrowni. Ceglane budynki wzniesiono w 1901 roku, do wybuchu II wojny światowej zakład produkował prąd dla miasta. Dopiero na początku XXI wieku podjęto decyzję o zaadaptowaniu terenu na potrzeby Centrum Sztuki Współczesnej. Poza wyremontowaniem z modernizacją istniejących budowli do kompleksu dostawiony został także jeden nowy budynek. Stara, neogotycka część elektrowni zachowała swój charakter – pieczołowicie wyremontowano jej ceglane elewacje, zatrzymując poprzemysłowy wyraz. Co więcej – na potrzeby ekspozycyjne zaadaptowano nawet... ogromny, stumetrowy piec.

ThlUyFVXyvWg6pThud6Em0vUi0v1CsmzBaQSIRq1WaATBkNsn0pQMlj7CoQv_logo-2014-szw.jpg


WNĘTRZA PRYWATNE

W kategorii Wnętrza prywatne jury wybrało mieszkanie w piwnicy autorstwa Mili Młodzi Ludzie .

Projekt zmienia nie tylko nieprzyjazną przestrzeń w wygodne i praktyczne miejsce do życia, ale także rozwiązuje problem niewystarczającej ilość światła naturalnego. Centralne miejsce mieszkania zajmuje lampa-słońce o średnicy 2 metrów. Światło o ciepłej barwie promieniuje z pełnej powierzchni lampy i równomiernie pada na całą przestrzeń salonu, osiągając efekt zbliżony do oświetlenia naturalnego.Głosami publiczności zwyciężyło mieszkanie w wielkiej płycie na warszawskim Ursynowie projektu FU Architekci.

Prezentowana aranżacja to przytulne i nowoczesne wnętrze zaprojektowane w jednym z bloków z tzw. wielkiej płyty, na warszawskim Ursynowie. Niewielkie mieszkanie zaprojektowano tak, aby spełniało potrzeby młodego małżeństwa oraz ich pierwszego dziecka. Po analizach układu funkcjonalnego projektanci wykorzystali pomieszczenie dotychczasowej kuchni na pokój dla dziecka. Niestandardowo na przestrzeń kuchenną wykorzystano częściowo salon i częściowo szeroki przedpokój mieszkania, który dotychczas był mocno zabudowany. Dzięki takiemu zabiegowi mieszkanie nie zmieniając powierzchni zyskało jedno pomieszczenie więcej, a kuchnia z częścią jadalnianą stała się centrum mieszkania.

WNĘTRZA PUBLICZNE

W kategorii Wnętrza publiczne jury doceniło projekt Nowej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie autorstwa pracowni WWAA.

Jest to przestrzeń łącząca funkcje palmiarni ze zbiorem egzotycznych roślin oraz restauracji Belvedere, która w przeciągu ostatnich lat stała się jej integralną częścią. Przestrzeń holu wejściowego i szatni we foyer wypełniają lustrzane tafle oraz różne rodzaje egzotycznego drewna w formie cienkich sprasowanych plastrów.
Najwięcej głosów publiczności w tej kategorii zdobyła Stacja Kultura - Biblioteka w Rumi zaprojektowana przez biuro Sikora Wnętrza.

Wyjątkowy w skali całego kraju projekt adaptacji i rewitalizacji dworca powstał w Rumi - niewielkiej miejscowości na Pomorzu. Podobnie jak do współczesnych kawiarni przenikają często regały z książkami, tak do współczesnych bibliotek przenika styl życia oparty na wspólnym spędzaniu czasu – zauważa autor aranżacji wnętrz dworca w Rumi. To stwierdzenie zostało rozwinięte i nabrało realnych kształtów w zrealizowanym projekcie.

rCbzyvIhbrfGhBDC0tz0le3fV9ajsavHJJ76Yk017gyA81iVxZuz3hNKaDyV_logo-2014-szk.jpg


OGRODY PRYWATNE

W kategorii Ogrody prywatne jury wybrało nowoczesny ogród w okolicach Trójmiasta zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej

Ogród o nieregularnym kształcie został stworzony w stylu nowoczesnym. Wszelkie linie wytyczone w otoczeniu budynku mieszkalnego mają łagodny charakter i łączą bryłę z sielskimi nasadzeniami roślinnymi nawiązując do otaczającego, naturalnego krajobrazu. Dla wzmocnienia tego połączenia wprowadzono również liczne elementy nadmorskiego środowiska. W teren wpisano wgłębnik w kształcie muszli, a nowe egzemplarze roślin posadzono w liniach nawiązujących do morskich fal.
Publiczność wybrała ogród w okolicach Skierniewic autorstwa Pink Pug Design.
Ogród założony był na dawnym terenie rolniczym, na dość dobrej glebie z nowo wybudowanym domem położonym w głębi działki. Projekt ogrodu obejmuje oprócz nasadzeń roślinnych również dojazd i oświetlenie. Podzielony jest na dwie strefy: reprezentacyjną (przed domem) i rekreacyjną (za domem). Część reprezentacyjna obejmuje również oczko wodne, które zbudowane jest tak, że nie zagraża małym dzieciom właścicieli.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

W kategorii Przestrzeń publiczna jury doceniło zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach projektu RS+ Robert Skitek

Koncepcja zagospodarowania opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. Pozwoliło to na różną percepcję przestrzeni z różnych punktów promenady. W miejscach cofnięć promenada łączy się z tylnym ciągiem pieszo-rowerowym, w miejscach wychodzących nad wodę opada prawie do jej poziomu. Na promenadzie znajdują się też: otwór z rozciągniętą nad wodą siatką i specjalnie zaprojektowane ławki, mogące służyć także jako trybuny dla oglądających zawody sportów wodnych odbywające się na jeziorze. Zagospodarowanie uzupełniają atrakcje: nowa piaszczysta plaża i plenerowa siłownia.
Publiczność wybrała instalacje w przestrzeni, które powstały w trakcie wydarzenia Gdynia Playground 2014 odbywającego się pod hasłem „nastrajanie miasta” autorstwa PoCoTo - Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów.

Ideą przedsięwzięcia była interpretacja emocji i nastrojów autorstwa młodych artystów. O wysoką falę dostarczenia różnorodnej puli nastrojów zadbało Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo. W tkance miejskiej powstały liczne instalacje, które w interaktywny sposób zapewniały kontakt z użytkownikiem. Artyści byli przygotowani do zapewnienia szerokiej gamy emocji i nastrojów wzdłuż trasy bulwaru. Odbiorca miał okazję doświadczyć rozmaitych odczuć zarówno pozytywnych i przyjemnych, jak i negatywnych, burzących spokój duszy.


Zwycięzcom gratulujemy! Już za rok kolejna edycja Plebiscytu!

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest dorocznym podsumowaniem największych osiągnięć polskiej architektury. Zgłaszane przez projektantów i publiczność architektoniczną projekty są oceniane przez internautów oraz profesjonalne jury. Organizatorem plebiscytu i cyklu spotkań Polskie Architektura XXL jest Grupy Sztuka Architektury skupiającej wortale tematyczne skierowane do profesjonalnych architektów, projektantów wnętrz i architektów krajobrazu.

PATRON MEDIALNY PLEBISCYTU

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

   

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera