Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


HS99 autorami najlepszego budynku z cegły

 

Czas czytania: ~3 min


5KFhOiE2IXO8WbXJh6iLS2vAZoYfIEpH1jdfCVYyzr3MexbAqMQXFNUM8yI4_zwyciestwa109-hs9907.jpg

Brick Award – to przyznawana od ponad 10 lat nagroda dla budynków, w których w najbardziej interesujący sposób użyto ceramiki budowlanej. Organizatorem konkursu jest produkująca cegły i dachówki, jednak konkurs zyskał światowy prestiż. Główną nagrodę w polskiej edycji konkursu przyznano realizacji pracowni HS99, budynkowi mieszkalno-usługowemu z Koszalina.

fL9aSqdBNydkClWNj6rrhqqA6rxSsMdxgTvyczsItjzOfJN3b9yKV4qDJAEg_zwyciestwa109-hs9908.jpg

Do niedawna Polskę w międzynarodowej edycji konkursu reprezentowały obiekty, które zgłaszali tam sami architekci. Od 1013 roku organizowana jest polska edycja Brick Award – powołane przez organizatora jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybiera najlepsze obiekty w kilku kategoriach i to one później trafiają do międzynarodowego plebiscytu. Laureatów tegorocznej polskiej edycji Brick Award już przedstawialiśmy, warto jednak przyjrzeć się bliżej zdobywcy Grand Prix Brick Award 2015.

ycz6zR20rq8rU12UwBMcE8bhFFP3HKAaHoQjvrIF2LR5Z3SpniGEfQqsF6RC_zwyciestwa109-hs9906.jpg

Budynek mieszkalno-usługowy z Koszalina projektu HS99 to skromna i kameralna inwestycja (dom mieści zaledwie 15 mieszkań) powstała na trudno ustawnej, długiej i wąskiej działce wśród dość chaotycznej zabudowy centrum miasta. Koszalin w czasie wojny stracił sporą część swojej historycznej zabudowy, część wyburzono po wojnie. Tak było i z domami przy ulicy Zwycięstwa. W miejscu, w którym dziś stoi budynek projektu HS99 także kiedyś stała zdobna kamienica. Jest to fakt o tyle istotny, że architekci postanowili się do niego odwołać, projektując nową zabudowę. Ten gest doceniło także jury konkursu Brick Award.

EEdfj5fX6HQqz9T5SySg2CBoqDeRxGoQHuCGEGRQvdMnKdppAzFr9bhFmcar_zwyciestwa109-hs9905.jpg

Ze względu na kształt działki budynek otrzymał nietypowy układ: wąska fasada ma gładką, minimalistyczną formę, zaś balkony i loggie zapełniły długie ściany boczne budynku. Wzdłuż bocznej elewacji znalazł się także wjazd na podziemny parking. W czterokondygnacyjnym budynku trzy piętra zajęły mieszkania, parter – lokale usługowe. I one ciągną się wzdłuż bocznej elewacji, ukryto je w podcieniu, utworzonym dzięki podcięciu parteru.

gl6eXg6UMkD3cjTboSXLyF2vlsFBH4i8jGinp5iKDclf2dYJjFcPWtjr8eD7_zwyciestwa109-hs9902.jpg

Bardzo ważnym elementem założenia projektu HS99 jest brama – nietypowa, bo wolnostojąca. To raczej swoisty pomnik czy rzeźba, mająca na celu uhonorowanie istniejącej w tym miejscu kiedyś zdobnej kamienicy. Biała brama niczym ostaniec przypomina za pomocą gipsowych odlewów styl poprzednich epok. Kontrastuje z ciemnymi, gładkimi, pozbawionymi ozdób elewacjami nowego budynku. Przez tę bramę wchodzi się do wspomnianego pasażu handlowego.

Jurorzy konkursu dostrzegli w projekcie HS99 nie tylko świadome i staranne użycie ciemnej cegły jako budulca mieszkalnego gmachu, ale i skontrastowanie go z ozdobną bramą (czy raczej parafrazą bramy). „Gest ten pozbawiony jest sentymentalizmu czy skłonności do epatowania, a zderzenie obu światów w skrajnie różnych formalnie formach, nie razi kontrastem lecz wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie naturalnego i subtelnego uzupełnienia. Ideowy przekaz wyzbyty jest nachalności, a jednocześnie pozostaje czytelny dla widza” - napisali w uzasadnieniu przyznania budowli głównej nagrody.

Ua3xzlaB2elUPwPwOqUuadUqPfwp5ebRwQBWsIHcv7UDAO2ElkSuBsk1T2zG_zwyciestwa109-hs9901.jpg

Budynek HS99 ma wręcz minimalistyczną formę, w której o charakterze stanowi właśnie użyty do budowy materiał. Mimo że poza bramą-rzeźbą, towarzyszącą domowi nie posiada on wyrazistych elementów, jest dostrzegalny w przestrzeni miasta. „Doskonale wykorzystano charakter działki, jej ograniczenia przekuwając w atuty. Pomimo kameralnego charakteru, obiekt wyraźnie zaznacza swoją obecność i zdaniem jury, może stać się architektoniczną wizytówką miasta” - docenili jurorzy Brick Award.

Budynek mieszkalno-usługowy
Lokalizacja: Koszalin, ul. Zwycięstwa 109
Inwestor: Przedsiębiorstwo Budowlane Budomal
Projektanci: HS99: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski, Wojciech Słupczyński, Adam Kulesza, Kuba Florek
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Budomal
Powierzchnia całkowita: 2218,1 m2
Powierzchnia użytkowa: 1833,6 m2
Powierzchnia zabudowy: 416,6 m2
Kubatura: 7083,9 m3
Projekt: 2008-12
Realizacja: 2012-2014
Foto: Jakub Certowicz (2014)
Źródło zdjęć: hs99.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera