HS99 autorami najlepszego budynku z cegły - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


HS99 autorami najlepszego budynku z cegły

 

Czas czytania: ~3 min


5KFhOiE2IXO8WbXJh6iLS2vAZoYfIEpH1jdfCVYyzr3MexbAqMQXFNUM8yI4_zwyciestwa109-hs9907.jpg

Brick Award – to przyznawana od ponad 10 lat nagroda dla budynków, w których w najbardziej interesujący sposób użyto ceramiki budowlanej. Organizatorem konkursu jest produkująca cegły i dachówki, jednak konkurs zyskał światowy prestiż. Główną nagrodę w polskiej edycji konkursu przyznano realizacji pracowni HS99, budynkowi mieszkalno-usługowemu z Koszalina.

fL9aSqdBNydkClWNj6rrhqqA6rxSsMdxgTvyczsItjzOfJN3b9yKV4qDJAEg_zwyciestwa109-hs9908.jpg

Do niedawna Polskę w międzynarodowej edycji konkursu reprezentowały obiekty, które zgłaszali tam sami architekci. Od 1013 roku organizowana jest polska edycja Brick Award – powołane przez organizatora jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybiera najlepsze obiekty w kilku kategoriach i to one później trafiają do międzynarodowego plebiscytu. Laureatów tegorocznej polskiej edycji Brick Award już przedstawialiśmy, warto jednak przyjrzeć się bliżej zdobywcy Grand Prix Brick Award 2015.

ycz6zR20rq8rU12UwBMcE8bhFFP3HKAaHoQjvrIF2LR5Z3SpniGEfQqsF6RC_zwyciestwa109-hs9906.jpg

Budynek mieszkalno-usługowy z Koszalina projektu HS99 to skromna i kameralna inwestycja (dom mieści zaledwie 15 mieszkań) powstała na trudno ustawnej, długiej i wąskiej działce wśród dość chaotycznej zabudowy centrum miasta. Koszalin w czasie wojny stracił sporą część swojej historycznej zabudowy, część wyburzono po wojnie. Tak było i z domami przy ulicy Zwycięstwa. W miejscu, w którym dziś stoi budynek projektu HS99 także kiedyś stała zdobna kamienica. Jest to fakt o tyle istotny, że architekci postanowili się do niego odwołać, projektując nową zabudowę. Ten gest doceniło także jury konkursu Brick Award.

EEdfj5fX6HQqz9T5SySg2CBoqDeRxGoQHuCGEGRQvdMnKdppAzFr9bhFmcar_zwyciestwa109-hs9905.jpg

Ze względu na kształt działki budynek otrzymał nietypowy układ: wąska fasada ma gładką, minimalistyczną formę, zaś balkony i loggie zapełniły długie ściany boczne budynku. Wzdłuż bocznej elewacji znalazł się także wjazd na podziemny parking. W czterokondygnacyjnym budynku trzy piętra zajęły mieszkania, parter – lokale usługowe. I one ciągną się wzdłuż bocznej elewacji, ukryto je w podcieniu, utworzonym dzięki podcięciu parteru.

gl6eXg6UMkD3cjTboSXLyF2vlsFBH4i8jGinp5iKDclf2dYJjFcPWtjr8eD7_zwyciestwa109-hs9902.jpg

Bardzo ważnym elementem założenia projektu HS99 jest brama – nietypowa, bo wolnostojąca. To raczej swoisty pomnik czy rzeźba, mająca na celu uhonorowanie istniejącej w tym miejscu kiedyś zdobnej kamienicy. Biała brama niczym ostaniec przypomina za pomocą gipsowych odlewów styl poprzednich epok. Kontrastuje z ciemnymi, gładkimi, pozbawionymi ozdób elewacjami nowego budynku. Przez tę bramę wchodzi się do wspomnianego pasażu handlowego.

Jurorzy konkursu dostrzegli w projekcie HS99 nie tylko świadome i staranne użycie ciemnej cegły jako budulca mieszkalnego gmachu, ale i skontrastowanie go z ozdobną bramą (czy raczej parafrazą bramy). „Gest ten pozbawiony jest sentymentalizmu czy skłonności do epatowania, a zderzenie obu światów w skrajnie różnych formalnie formach, nie razi kontrastem lecz wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie naturalnego i subtelnego uzupełnienia. Ideowy przekaz wyzbyty jest nachalności, a jednocześnie pozostaje czytelny dla widza” - napisali w uzasadnieniu przyznania budowli głównej nagrody.

Ua3xzlaB2elUPwPwOqUuadUqPfwp5ebRwQBWsIHcv7UDAO2ElkSuBsk1T2zG_zwyciestwa109-hs9901.jpg

Budynek HS99 ma wręcz minimalistyczną formę, w której o charakterze stanowi właśnie użyty do budowy materiał. Mimo że poza bramą-rzeźbą, towarzyszącą domowi nie posiada on wyrazistych elementów, jest dostrzegalny w przestrzeni miasta. „Doskonale wykorzystano charakter działki, jej ograniczenia przekuwając w atuty. Pomimo kameralnego charakteru, obiekt wyraźnie zaznacza swoją obecność i zdaniem jury, może stać się architektoniczną wizytówką miasta” - docenili jurorzy Brick Award.

Budynek mieszkalno-usługowy
Lokalizacja: Koszalin, ul. Zwycięstwa 109
Inwestor: Przedsiębiorstwo Budowlane Budomal
Projektanci: HS99: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski, Wojciech Słupczyński, Adam Kulesza, Kuba Florek
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Budomal
Powierzchnia całkowita: 2218,1 m2
Powierzchnia użytkowa: 1833,6 m2
Powierzchnia zabudowy: 416,6 m2
Kubatura: 7083,9 m3
Projekt: 2008-12
Realizacja: 2012-2014
Foto: Jakub Certowicz (2014)
Źródło zdjęć: hs99.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera