Fotele i sofy Dronn - ósma ikona SITAG - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fotele i sofy Dronn - ósma ikona SITAG

 

Czas czytania: ~3 min


Fotele i sofy Dronn dla firmy Sitag zostały zaprojektowane przez Andrzeja Dobosza

 

gAjbWprOj1kOGjtl0yBiUp7X1Zbscj8tCwQZr3d7SJLRPZ5luN0evCdgIjgH_sitag-dronn-grafika.jpg

Minimalizm, uniwersalizm i proste, geometryczne kształty. Fascynacja wolnością oraz niezależnością, którą dają skrzydła i przestrzeń. Unieś się nad ziemią w stylu lat 60, poczuj się jak uskrzydlona Twiggy, poznaj zestaw Dronn – ósmą ikonę SITAG.

Charakterystyczne, duże oczy z czarną kreską wzdłuż zagłębienia powieki, gęste, górne rzęsy i domalowane dolne, rozkloszowane spódnice, żywe, mocne kolory oraz racjonalne, geometryczne kształty – styl lat 60 inspiruje do dzisiaj projektantów mody i wzornictwa przemysłowego, którzy chętnie wracają do tamtej estetyki związanej z matematycznym modernizmem.

wE271UQfh2QLwNpi2crWljKpQw3rgJkuq7PZr4ybCaVdQA4vhbk1YsQzsLF8_sitag-dronn-fotele.jpg

Ikoną tamtych czasów była modelka Twiggy, wcielenie zwiewnej kobiecości i dziewczęcego, niewinnego stylu. Kulturę tamtych czasów fascynowały też marzenia o pokonaniu grawitacji – rakiety kosmiczne i statki powietrzne pobłyskiwały na widzów metalicznym aluminium i fascynowały technologicznym zaawansowaniem. Dzięki rozwojowi transportu lotniczego odwieczne marzenie braci Wright o lataniu mogło być w końcu zrealizowane na masową skalę. Technologia, nowo odkryte tworzywa sztuczne stały się przedmiotem adoracji milionów konsumentów.

Tapicerowane kanapy oraz fotele o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji, które nawiązują do stylu mebli z lat 60 dzisiaj powracają w nowej formie, w pracach współczesnych projektantów. Sztuczne tworzywa zastąpił jednak powrót do sklejki i naturalnych fornirów.

OWqWyuLw7RgaeG46yIsK0LPqkiY8ax2fBsXzEL2LdMgCT4xaGOEEsnAUUOeP_sitag-dronn-wnetrze.jpg

We współczesnej architekturze ten powrót do natury połączony z elegancją racjonalistycznego ducha lat 60 symbolizuje Peter Zumthor. Ciężkie, monumentalne, geometryczne formy jego budynków biorą się z szacunku do potęgi przyrody Alp zmiksowanej z tym co ludzkie, idealizacją geometryczną symbolizowaną przez euklidesowską matematykę.

Fotele i sofy Dronn nawiązują do tego racjonalistycznego ducha lat 60 – rozpościerają swe skrzydła by zaoferować wielofunkcyjne powierzchnie pod filiżanki kawy czy współczesne urządzania mobline.

Grafika SITAG DRONN: projekt Andrzej Dobosz (2015), format: 70x70cm

Kolaż Andrzeja Dobosza pokazuje inspiracje, które leżały u podstaw projektu Radka Nowakowskiego. Grafika jest zdominowana przez kolorystykę popkultury lat 60 oraz odwołania do fascynacji lataniem. Na tym tle wyłania się skrzydlata sylweta fotela Dronn.

Fotele i sofy DRONN, producent SITAG Formy Siedzenia
DRONN to efektowny zestaw mebli wykorzystywany do aranżacji przestrzeni reprezentacyjnych: holi, recepcji i gabinetów. Składa się z foteli i dwuosobowej sofy z szerokimi podłokietnikami wykonanymi z profilowanej sklejki w naturalnych fornirach dębu, orzechu lub klonu. Projektantem zestawu DRONN jest Radek Nowakowski – rzeźbiarz, który po latach pracy przy animacjach filmowych zapragnął wrócić do rzeczywistości spełniając się we współpracy z firmą SITAG Formy Siedzenia.

Fotel biurowy Reality - pierwsza ikona Sitag
Fotel biurowy EL 100 - druga ikona Sitag
Fotel biurowy G02 - trzecia ikona Sitag
Ażurowy fotel biurowy - czwarta ikona SITAG
Fotel biurowy WOODI - piąta ikona SITAG
Fotel biurowy SITI - szósta ikona SITAG
Fotel biurowy EGO - siódma ikona SITAG

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":
Projekt „Ikony SITAG” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny SITAG Formy Siedzenia


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera