Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warszawski Pawilon Architektury Zodiak coraz bliżej

 

Czas czytania: ~5 min


31 marca o godzinie 14 ogłoszone zostały wyniki konkursu architektonicznego na projekt Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak

 

GCGxDovaH4bxzE21Lv9eGpFgvJJ7XCe5Bf8T8ZuBLi91mmpFPpQD4VgTFMv1_i-nagroda-gowin-siuta1.jpg

I nagroda: Gowin & Siuta Spółka Jawna

Warszawski Pawilon Architektury Zodiak, czyli zarządzana przez SARP placówka, promująca wiedzę o architekturze ma powstać na terenie Pasażu Wiecha, a więc na terenie tzw. Ściany Wschodniej w samym centrum Warszawy. Jesienią 2014 roku SARP uzyskał prawo do urządzenia pawilonu na terenie skwerku w wyremontowanym, ale zupełnie martwym Pasażu Wiecha. Anonsowano wówczas: „Z radością informujemy, że Oddział Warszawski SARP uzyskał możliwość dysponowania pawilonem przy ul. Marszałkowskiej 104a. Budynek ten, atrakcyjnie położony przy Pasażu Wiecha, w sąsiedztwie kina Atlantic stanowił przed laty część pawilonu gastronomicznego Zodiak mieszcząc kwiaciarnię w parterze i letnią kawiarnię na tarasie. (…) W pawilonie planujemy otwarcie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK, który ma służyć ma jako centrum informacji, dokumentacji i ekspozycji architektury i urbanistyki Warszawy. Ma być miejscem, w którym informacje dotyczące rozwoju miasta oraz projektów architektonicznych prezentowane są w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla każdego odbiorcy”.

POc5aW12vFEa8xWtsp8xYqiN4Wz0KrScUuVe7yfIpOJkwv7pRPlSH35eg8IF_i-nagroda-gowin-siuta2.jpg

I nagroda: Gowin & Siuta Spółka Jawna

31 marca 2015 roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka zdecydowało się pierwszą nagrodę przyznać architektom z Krakowa, czyli pracowni Gowin & Siuta Spółka Jawna. W grudniu 2013 roku Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta wygrali konkurs na modernizację innego obiektu Ściany Wschodniej, czyli kultowej Rotundy. Teraz znów doceniono ich propozycję zagospodarowania położonego kilkadziesiąt metrów dalej placyku w Pasażu Wiecha.

Konkurs na Warszawski Pawilon Architektury Zodiak dotyczył nie tylko wizji samego pawilonu, ale i terenu skweru dookoła. Obszar ten, mimo że zaledwie kilka lat temu wyremontowany, jest obszarem zupełnie pustym, nie przyciąga ludzi, nie oferuje nic licznym w tym miejscu przechodniom. To dlatego organizator konkursu, warszawski oddział SARP podkreślał, że celem konkursu było wyłonienie projektu, który „w jak najpełniejszy sposób odpowiadał będzie potrzebom zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Zodiak jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum stolicy, służącej ekspozycjom i wydarzeniom związanym z działaniem Pawilonu”.

PVfgS5MlBysZnjUHD3b3to83jJLuCW2DKeAnh6zAHZhgXyP5X5O8qlF11Ush_i-nagroda-gowin-siuta3.jpg

I nagroda: Gowin & Siuta Spółka Jawna

Na konkurs na Warszawski Pawilon Architektury Zodiak nadesłano 79 prac. Jak relacjonują organizatorzy, „wśród kryteriów ocenianych przez jury znalazły się: wpisanie w przestrzeń i charakter miejsca, walory i integralność kompozycji, sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych, możliwość realizacji oraz funkcjonalność - szczególnie w odniesieniu do funkcji pełnionych przez Pawilon”.

Natychmiast po ogłoszeniu wyników konkursu na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak dało się słyszeć głosy krytyczne: Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta zaprojektowali bowiem dość zimną, pustą przestrzeń, wyłożoną białym kamieniem. W projekcie nie pojawia się żadna zieleń, jedynym „ożywczym” elementem ma być pionowa ściana wody, nowoczesna wertykalna fontanna.

Jury tak uzasadniło docenienie wizji Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak pracowni Gowin & Siuta: „W nawiązaniu do podstawowej funkcji Pawilonu Architektury, który służyć ma przekazywaniu informacji o planowanych zmianach w przestrzeni Warszawy, autorzy pracy zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną kartkę białego papieru, która pozwoli wyprowadzić treści ekspozycyjne Pawilonu w przestrzeń przed budynkiem i umożliwi wypowiedź zarówno twórców jak i samych odbiorców. Wzajemny dialog realizowany przez znaki graficzne, czasowe instalacje, projekcje ma być rejestrowany jest i prezentowany w interaktywnym serwisie internetowym."

fSibUwWrBxGcn5L3wLupMHRXkbLrKktxe1L9sj7WeGcIPgDOiSt5QejlxZ5p_i-nagroda-gowin-siuta4.jpg

I nagroda: Gowin & Siuta Spółka Jawna

Jury przyznaje pierwszą nagrodę przede wszystkim w uznaniu rozwiązania, które pozostawia przestrzeń placu otwartą i przygotowaną na różnego rodzaju scenariusze, które w tak elastycznej przestrzeni mogą się wydarzyć. Za wartościowe uznane zostało połączenie powierzchni placu i przyziemia Pawilonu. Jego atutem jest integracja z przestrzenią Pasażu Wiechu przez wprowadzenie oświetlenia, które dodatkowo wprowadza poziom skali bliższej człowiekowi. W przewrotny sposób autorzy nawiązują do dawnej obecności w przestrzeni placu wody - przywracając ją nie w formie sadzawki, fontanny czy basenu, ale delikatnej wodnej kurtyny wydzielającej ruch po obrzeżu placu względem toczących się na nim wydarzeń. Rozwiązanie uznane zostało za eleganckie, realne i ponadczasowe - otwarte na funkcje które pojawiać się będą wraz ze zmianami programu placu.

Autorzy w trakcie realizacji powinni zwrócić uwagę na powiązanie posadzki placu z wnętrzem pawilonu a także na ograniczyć do wielkości placu rozwiązanie oświetlenia”.

LkRti4khszVzanpDlXIFonPw7iAIsQw2d4VGxo7HoNSyMeP5VyLKxQeL3qxT_ii-nagroda-rebeka-czajakinga.jpg

II nagroda: Rebeka Czaja, Kinga Łukasińska, Michał Wasielewski

wPxNLKMDnz1YLDUIBI3YECb0E2xY7dG54q4c21vDMS6q1DdJq7e9yboOxSzA_ii-nagroda-rebeka-czajakinga-mi.jpg

II nagroda: Rebeka Czaja, Kinga Łukasińska, Michał Wasielewski

W konkursie na projekt Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak przyznano jeszcze inne nagrody. „Drugie miejsce” zajęła praca zespołu w składzie: Rebeka Czaja, Kinga Łukasińska, Michał Wasielewski. Trzecią nagrodę otrzymał zespół: Magdalena Siemienowicz, Jakub Kupikowski, Małgorzata Czekajło, Marcin Gliwiński. Wyróżniono także trzy pomysły na Warszawski Pawilon Architektury Zodiak. Wyróżnienia otrzymały projekty, zgłoszone przez pracownię PAJA/JAPA (Patrycja Dyląg, Jan Przedpełski); przez Zofię Piotrowską oraz przez zespół w składzie: Marcjanna Leżańska, Ines Lulkowska, Martyna Matoga.

V8aLsPwQ2oxT0VrGOIFwhfRw1X4EIAXsp0MQxE6LYIelmFZAVZ147tFT3Sbq_iii-nagroda-magdalena-siemienowicz.jpg

III nagroda: Magdalena Siemienowicz, Jakub Kupikowski, Małgorzata Czekajło, Marcin Gliwiński

9 kwietnia o godzinie 16.00 w Pawilonie SARP przy ulicy Foksal 2 w Warszawie odbędzie się dyskusja pokonkursowa, podczas której zapewne będzie można omówić pojawiające się przy okazji wyników wątpliwości.

Wszystkie nagrodzone projekty Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak można też oglądać na pokonkursowej wystawie, odbywającej się w pawilonie 1013 na stacji Świętokrzyska II linii metra. Wystawa czynna będzie do 3 kwietnia.

Źródło informacji: sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera