Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom dla seniorów

 

Czas czytania: ~3 min


Dom dla seniorów w podwarszawskiej miejscowości na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego zaprojektowały Joanna Wachowicz i Maria Ostaszewska – Cichocka

 

E1qgdb8CYwk0hnO0wOaXQG4O3LxKZxkd4zvsx5O9smki4APf6JEgOKmtd5JG_dom-seniora-wilga03.jpg

Dom dla seniorów w podwarszawskiej miejscowości na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego zaprojektowały Joanna Wachowicz i Maria Ostaszewska – Cichocka, które od dawna zajmują się projektowaniem dla różnych grup społecznych, mających specyficzne wymagania. Architektki doskonale zdają sobie sprawę, że w starzejącym się społeczeństwie, a takim są Polacy, domy dla seniorów będą coraz bardziej potrzebne.

8ox5XL19btPYUWB9oLsnBY5qPlj6A1fJdfDLBOits1yqtoMxFc6fYA35palF_dom-seniora-wilga01.jpg

Dom dla seniora już wkrótce będzie stałym elementem przestrzeni miejskiej w Zachodniej i Środkowej Europie. Tu rodzi się najmniej dzieci, a dzięki postępowi medycyny starsi żyją coraz dłużnej. Architekci zza naszej zachodniej granicy wiedzą, że projektowanie domów dla seniorów – to praca nie mniej kreatywna, niż tworzenie domów jednorodzinnych czy gmachów użyteczności publicznej. Wystarczy spojrzeń na domy seniora w Rotterdamie czy w  domy seniora w portugalskim miasteczku Alcácer do Sal.

wK7a6TAyQxAYRYtGVw2mEPb58kWRqpTiNQSSarGzdBc9WrYaYq7KUKh8FmHG_dom-seniora-wilga02.jpg

Dom dla seniorów w podwarszawskiej Wildze powstanie na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego MSW, który później użytkowany był przez... Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Mimo że teren jest malowniczo położony i wyposażony w zabudowania, oferujące 150 miejsc noclegowych, przez kilka lat wystawiony na sprzedaż nie mógł znaleźć nabywcy. Walory ośrodka wyliczał portal WirtualnyGarwolin.pl: „Ponad 6 hektarów terenu, na którym mieszczą się m.in. dwa pawilony z 62 miejscami noclegowymi, stołówka, 45 domków letniskowych, dwa boiska asfaltowe, plac zabaw, basen, a nawet sauna. Łącznie to ok. 150 miejsc noclegowych. Duża część ośrodka, który powstał w latach 70. nadaje się do generalnego remontu. Obiekt ma jednak własną stację transformatorową i agregat prądotwórczy. Jest niemal samowystarczalny. W podziemiach jednego z pawilonów są sale wykładowe i sala fitness”. Teraz zabudowania mają zostać zaadaptowane na potrzeby domu dla seniorów.

oEDCWJYCFp0yhnKK82adx778yu4EBfx1XpYfMsWiFmsBcxGWY9vSFObRAaTt_dom-seniora-wilga04.jpg

Projektem zajął się zespół pod kierownictwem Joanny Wachowicz i Marii Ostaszewskiej – Cichockiej. Architektki w danym ośrodku wypoczynkowym stworzą dom dla seniorów zgodny z najnowszymi trendami w projektowaniu tego typu obiektów, projektantki pracę poprzedziły analizą podobnych placówek niemieckich, holenderskich, skandynawskich. Chciały nie tylko poszerzyć swoją widzę, ale i zaadaptować do polskich potrzeb i warunków najnowocześniejsze rozwiązania architektury dla osób starszych. Bo przecież rządzi się ona swoimi prawami.

o8qmR92qvEqzOywYSPfAQz5iVgTbLwuF76h8Im1T94F4emUTRuZeBhdtkNAV_dom-seniora-wilga05.jpg

Poza rozwiązaniami, związanymi z dostępnością dla niepełnosprawnych, z dostępem dla opiekunów, a zarazem poszanowaniem prywatności mieszkańców architektki proponują bardzo innowacyjne rozwiązanie: chciałby połączyć dom dla seniorów z... domem dziecka. To na razie tylko pomysł, jednak Joanna Wachowicz i Maria Ostaszewska – Cichocka są przekonane, że potrzeby pensjonariuszy domu dla seniorów oraz wychowanków domów dziecka uzupełniają się, są też sposobem na rozwiązanie problemu alienacji obu tych grup, ich izolacji od społeczeństwa. Projektantki uważają, że ze współpracy, ze współżycia ze sobą tych dwóch grup może wyniknąć wiele dobrego. Czy uda się ten pomysł zrealizować w Wildze? Jeśli tak, będzie to innowacyjne pod względem społecznym rozwiązanie, któremu na pewno warto się przyglądać.

IRmM7fBsmZ6SKecZVuDRkKrU2w486Fe3HHtqrtYTyWg2U3SYxR6odbDhNqDa_dom-seniora-wilga06.jpg

Dom Opieki Społecznej "Wilga"
Lokalizacja: Wilga, obrzeża Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
Inwestor: prywatny
Projektantki: arch. Joanna Wachowicz, proj. Maria Ostaszewska – Cichocka; współpraca: arch. Karina Czeredys, inż. Joanna Ziemiecka, inż. Marta Kuba
Zakres prac: przebudowa i rozbudowa istniejącego założenia architektonicznego
Powierzchnia obiektu: 5000m2
powierzchnia terenu: 6 ha
Projekt: 2014
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: pracownia-architektury.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera