Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom idealny: Dom – żyletka

 

Czas czytania: ~2 min


Architekci z biura 81.WAW.PL zaprojektowali dom idealny spełniający maksimum oczekiwań zamawiającego

 

1OaBj9QalX3V25GbyAePGvT2J1dxo1aY2OmycT2SBl9WI4Ol0wOd1PHvOdMp_dom-zyletka.jpg

Dom idealny – spełniający maksimum oczekiwań zamawiającego – postanowiła zaprojektować pracownia 81.WAW.PL. Zadanie nie było łatwe, bo kształt i wymiary działki utrudniały „rozwinięcie skrzydeł”, ale od tego jest przecież kreatywność architekta, by radzić sobie z takimi zadaniami.

2Rp0gMmIbQkvS3CfP6kzbzdpxQj7oPIHTn0OeNj67JnBEIMvTG56WNJiXmqa_dom-zyletka-02-81wawpl.jpg

Ideę „domu idealnego” architekci z biura 81.WAW.PL starali się wcielać w życie już wiele razy. Projektując dom weekendowy nad jeziorem, dom o kształcie tradycyjnej „kostki”  czy „dom – bliźniak”. Teraz zaprojektowali „dom – żyletkę”.

Dom idealny w przypadku tego konkretnego projektu, to prostopadłościenna, niska bryła. Formę domu idealnego wymusił kształt działki oraz odległość od sąsiednich zabudowań. Dom idealny w wydaniu pracowni 81.WAW.PL ma logicznie rozplanowane wnętrz. Architekci opisują je tak: „Dom żyletka składa się z 3 części – garażu z zapleczem technicznym, części dziennej oraz części prywatnej. Centralną strefą domu jest strefa dzienna – salon z otwartą kuchnią oraz jadalnia, które tworzą jedną przestrzeń. Od zewnątrz część ta została podkreślona dużymi przeszkleniami zarówno od północnej, jak i południowej strony. Dzięki temu salon otwiera się na zewnątrz tworząc spójną całość z przestronnym ogrodem”.

jGQfhfDrCgpdJVv6MOV8uIwc5g4676RGrm0kJ9YGW05NpNNZvexxbS2ScrF3_dom-zyletka-03-81wawpl.jpg

Dom idealny ma swoją cechę charakterystyczną: żyletki, osłaniające okna i ciągnące się wzdłuż północnej oraz południowej elewacji. Jak podkreślają architekci, żyletki mają wiele zalet: „Za nimi ukryto okna do części nocnej. Dzięki temu od ulicy wertykalne elementy zapewniają więcej prywatności, gdyż do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okna. Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych”. Drewniane żyletki nie tylko zapewniają mieszkańcom poczucie intymności, ale też nadają bryle rzeźbiarski charakter. Nie są bowiem jednorodne: różnią się nieco między sobą.

Jedną z ważnych cech domu idealnego jest jego indywidualizm. Drewniane żyletki właśnie to zapewniają. Rafał Grudziąż, współautor projektu, mówi: „Są to parametryczne, pionowe żaluzje z drewna charakteryzujące się różnym kształtem. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie – dzięki nim udało się uzyskać wrażenie elewacja, która faluje na wietrze”. Rzeźbiarskość i wrażenie powiewnej lekkości dość płaskiej i prostej płaskiej architekci uzyskali dzięki drewnianemu detalowi. I dzięki niemu udało się wykreować bryłę, którą przyszli mieszkańcy będą mogli nazwać „domem idealnym”.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera