Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom idealny: Dom – żyletka

 

Czas czytania: ~2 min


Architekci z biura 81.WAW.PL zaprojektowali dom idealny spełniający maksimum oczekiwań zamawiającego

 

1OaBj9QalX3V25GbyAePGvT2J1dxo1aY2OmycT2SBl9WI4Ol0wOd1PHvOdMp_dom-zyletka.jpg

Dom idealny – spełniający maksimum oczekiwań zamawiającego – postanowiła zaprojektować pracownia 81.WAW.PL. Zadanie nie było łatwe, bo kształt i wymiary działki utrudniały „rozwinięcie skrzydeł”, ale od tego jest przecież kreatywność architekta, by radzić sobie z takimi zadaniami.

2Rp0gMmIbQkvS3CfP6kzbzdpxQj7oPIHTn0OeNj67JnBEIMvTG56WNJiXmqa_dom-zyletka-02-81wawpl.jpg

Ideę „domu idealnego” architekci z biura 81.WAW.PL starali się wcielać w życie już wiele razy. Projektując dom weekendowy nad jeziorem, dom o kształcie tradycyjnej „kostki”  czy „dom – bliźniak”. Teraz zaprojektowali „dom – żyletkę”.

Dom idealny w przypadku tego konkretnego projektu, to prostopadłościenna, niska bryła. Formę domu idealnego wymusił kształt działki oraz odległość od sąsiednich zabudowań. Dom idealny w wydaniu pracowni 81.WAW.PL ma logicznie rozplanowane wnętrz. Architekci opisują je tak: „Dom żyletka składa się z 3 części – garażu z zapleczem technicznym, części dziennej oraz części prywatnej. Centralną strefą domu jest strefa dzienna – salon z otwartą kuchnią oraz jadalnia, które tworzą jedną przestrzeń. Od zewnątrz część ta została podkreślona dużymi przeszkleniami zarówno od północnej, jak i południowej strony. Dzięki temu salon otwiera się na zewnątrz tworząc spójną całość z przestronnym ogrodem”.

jGQfhfDrCgpdJVv6MOV8uIwc5g4676RGrm0kJ9YGW05NpNNZvexxbS2ScrF3_dom-zyletka-03-81wawpl.jpg

Dom idealny ma swoją cechę charakterystyczną: żyletki, osłaniające okna i ciągnące się wzdłuż północnej oraz południowej elewacji. Jak podkreślają architekci, żyletki mają wiele zalet: „Za nimi ukryto okna do części nocnej. Dzięki temu od ulicy wertykalne elementy zapewniają więcej prywatności, gdyż do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okna. Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych”. Drewniane żyletki nie tylko zapewniają mieszkańcom poczucie intymności, ale też nadają bryle rzeźbiarski charakter. Nie są bowiem jednorodne: różnią się nieco między sobą.

Jedną z ważnych cech domu idealnego jest jego indywidualizm. Drewniane żyletki właśnie to zapewniają. Rafał Grudziąż, współautor projektu, mówi: „Są to parametryczne, pionowe żaluzje z drewna charakteryzujące się różnym kształtem. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie – dzięki nim udało się uzyskać wrażenie elewacja, która faluje na wietrze”. Rzeźbiarskość i wrażenie powiewnej lekkości dość płaskiej i prostej płaskiej architekci uzyskali dzięki drewnianemu detalowi. I dzięki niemu udało się wykreować bryłę, którą przyszli mieszkańcy będą mogli nazwać „domem idealnym”.


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera