Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Majówka miłośnika architektury

 

Czas czytania: ~4 min


Gdzie pojechać na długich weekendów majowych? Co jest warte uwagi?

 

LnslbWMgL75ISSxLEbEAFPYDVjB06aEMGGR7C2SMHR8wsc8gvyeEeM3HhulM_filharmonia-szczecinnska.jpg

Majówka – wolny czas, na który czekamy cały rok, jedni poświęcają na wypoczynek na plaży, na działce, w lesie. Inni uprawiają sport, jeszcze inni starają się poświęcić czas rodzinie. Są też tacy, który każdą wolną chwilę spędzają, zwiedzając warte obejrzenia obiekty architektoniczne. Czy to zabytki, czy te nowe, wybudowane niedawno. W Polsce znaleźć można wiele wartościowych, ciekawych, godnych uwagi obiektów, wzniesionych przed wiekami. Ale łatwo też wybrać takie, które choć powstały w ostatnich latach, także oferują zwiedzającym doznania estetyczne.

Od kilku lat polska architektura jest szeroko opisywana na świecie, a powstające w naszym kraju budynku zdobywają międzynarodowe nagrody i wyróżnienia. Majówka – to doskonały czas, aby zobaczyć obiekty szczególnie docenione w ostatnim czasie. Zdecydowanie największym jak dotąd światowym sukcesem polskiej architektury jest zakwalifikowanie się polskiego gmachu do finału prestiżowej Mies van der Rohe Award. Jednym z pięciu najlepszych budynków Europy uznano niedawno Filharmonię Szczecińską (proj. Barozzi Veiga)– budynek, który na pewno warto zobaczyć, nawet jeśli nie jest się melomanem. Wyjątkowa, strzelista, biała bryła odmieniła centrum Szczecina i wniosła tam powiew świeżości.

uGz8r4KSLU20itJeCcEkFnSnQlfg7Jyn8kg04q39kRKnLwLbQFGzMQPrPZUF_koszalin-ulzwyciestwa109-hs99.jpg

Niedaleko Szczecina, w Koszalinie stoi natomiast najlepszy polski budynek z cegły. To „zwykły” obiekt mieszkalny, ale architekci z pracowni HS99 nadali mu kształt prosty, ale wysmakowany, dość tradycyjny, a zarazem oryginalny. Budynek mieszkalno-usługowy, stojący w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 109 zdobył w tym roku Grand Prix w polskiej edycji konkursu Brick Award.

4jA37LkzwM8id4ZC3zqaI0cjt0Qq8QCovx5m4HFgrIqC2YFibSj4iLlx53sj_sluzzewski-dom-kultury.jpg

Apartamentowiec w Koszalinie urzeka prostotą. Jeszcze dalej w kreowaniu przestrzeni za pomocą tradycyjnych i pozbawionych ekstrawagancji rozwiązań poszli architekci z pracowni WWAA i 137kilo, projektując na warszawskim blokowisku Służewski Dom Kultury. Ten wielokrotnie nagradzany obiekt został skomponowany na wzór wiejskiej zagrody i wykonany w stosownej dla człowieka skali oraz z użyciem przyjaznych materiałów, przede wszystkim drewna. To dom kultury – odbywa się w nim codziennie mnóstwo wydarzeń dla dzieci, dorosłych i seniorów. Jednak kompleks został zaprojektowany tak, że przyjemnie spędzić mogą tu czas także spacerowicze, którzy nie biorą udziału w organizowanych tu zajęciach. Na pewno chwilę wytchnienia znajdą tu ci, którzy majówkę spędzać będą w stolicy.

Nb8IosCIDCW7CCwmiolZ79OKqnJqEhtOfHo2QZ4v0zSjExyEiRccQBhDPu45_bytom-centrum-kultury-medusa-group.jpg

Z myślą o zwykłych mieszkańcach powstało też Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu. Zespół pracowni Medusa Group obok zabytkowego kościoła o monumentalnej bryle stworzył nowe pawilonowe zabudowania oraz ogólnodostępny ogród. Teren przeznaczono na działalność kulturalną oraz jako miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców zmagającej się z problemami społecznymi dzielnicy Bytomia.

vCSJTKfodYAa9vae7psq7J76ycaADGDsFNH0IxQbGxbuHoWUDri06aTWk0hN_tezznia-solankowa-deebowiec.jpg

Wyjątkową przestrzeń dla mieszkańców i turystów stworzyło też Studio Projektowe Jakub Gałęski w Dębowcu koło Skoczowa w powiecie cieszyńskim. Powstał tu pawilon z tężnią solankową, a więc obiekt uzdrowiskowy, jednak pomyślany tak, by każdy przechodzień mógł tu usiąść, odpocząć lub spotkać się z kimś znajomym.

pOpLH92B9YyDNzruRD4kQKDWJwCVf2C4T46XmAf7AO1QHi8yee1K9HwNWxL2_ichot-poznannn.jpg

Podczas majówki często zwiedzamy muzea. W Poznaniu warto odwiedzić ICHOT – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To nie tylko urzekający minimalistyczną bryłą budynek (proj. AD Artis Emerla, Wojda), ale i multimedialna ekspozycja, przybliżająca wiedzę o początkach państwa polskiego.

6amOwj0TkBlTtYYmKaMQ1Bta9gzxFNkL1UZGF0pTpNKWYWv4BxeYoBUfKpH7_radom-mazowieckie-centrum-s.jpg

Miłośnikom sztuki współczesnej można polecić Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Nowoczesne muzeum powstało w poddanym rewitalizacji i rozbudowie obiekcie poprzemysłowym (proj. Biuro Usług Projektowych Andrzeja Kikowskiego).

XJVm90hDYRyoOPFU6m0iguuseJpxUEqbyLf2CIPiOgCmv6uOiKnsIEBQQUse_muzeum-ogniazzzory.jpg

Niezwykłe jest Muzeum Ognia w Żorach – ekspresyjny gmach już samą swoją sylwetką i złocistymi elewacjami nasuwa skojarzenia z płomieniami (proj. OVO Grąbczewscy Architekci).

tZXX5doepApehID1OSworQoEA6LYikjAvEVtakRhD0cBj4gQiaOJutAllmnb_tunel-aerodynamiczny-lewicki-llatak.jpg

Ci, którzy majówkę zechcą spędzić aktywnie możemy polecić tunel aerodynamiczny Flyspot. Zbudowany niedaleko Warszawy obiekt umożliwia swobodne latania, ale wart jest uwagi także ze względu na interesującą formę architektoniczną (proj. Lewicki Łatak Architekci).


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera