Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bogusław Barnaś projektuje dla Afganistanu

 

Czas czytania: ~3 min


BXBstudio Bogusława Barnasia we współpracy z Moss Decor oraz Unique Vision Studio zaprojetkowali Centrum Kultury w Afganistanie

 

yvVw4Jl5Am6tTEKSaCDPKhRntYeHbQOl7TlGvEL8iOTusVc6zTKudG8ndTFq_bxb-bamiyan-cultural-centre02.jpg

Bogusław Barnaś i jego pracownia BXBstudio w styczniu tego roku wzięła udział w międzynarodowym konkursie na projekt Centrum Kultury w Bamiyan w Afganistanie. Swoją koncepcję architekt opracował we współpracy z Moss Decor oraz Unique Vision Studio. W konkursie brało udział aż 1070 projektów z całego świata.

l96kuCLQEGCrBfR22Ja9clT9BTL4FHvyxGlUrdEBp7qC6XD0C1I1bDhT01OM_bxb-bamiyan-cultural-centre01.jpg
GYhqypLPAM0Rkv1HH3mdZ20faIZpGu5OTIPc4SPjnDQKqstpnts12y8ZPuh3_bxb-bamiyan-cultural-centre03.jpg

Bogusław Barnaś i jego pracownia BXBstudio brali już wcześniej udział w międzynarodowych konkursach – np. na projekt przeznaczona przede wszystkim do gry w badmintona hali sportowej w koreańskim mieście Daegu. O ile koncepcja, stworzona na konkurs w Korei dotyczyła, sportu, to projektowany dla Afganistanu obiekt ma służyć wspieraniu badań naukowych oraz budowaniu lokalnej wspólnoty wokół wydarzeń kulturalnych oraz wspierania rozwoju kultury. W budynku miały się zmieścić m.in. przestrzenie muzealne (dla prezentacji zbiorów etnograficznych), ale też sale do tańca, pokazów filmowych, spektakli teatralnych itp.

Lu6qigHuNfx6S8ZrMGfWBZ8OQEtmQnRwGlZNgm3Ukbf3KLd7G6hDhg4v6kCh_bxb-bamiyan-cultural-centre07.jpg

Bogusław Barnaś, projektując Centrum Kultury w Bamiyan w Afganistanie uwzględnił walory przeznaczonej pod zabudowę działki, położonej na wzniesieniu, oferującej piękny widok na dolinę. „Celem naszego projektu było podkreślenie i wykorzystanie walorów miejsca, wpisanie go w otaczający krajobraz i kulturę. Chcieliśmy również zaprezentować budynek ekonomiczny w budowie i użytkowaniu, łatwy do rozbudowy i zmiany funkcji” - zaznaczają architekci.

vaqCgrh716nIngsfKpcm2Hw1bWqgOf5zdFR6LtrsCrmkkFXeNJGa6GeFByhA_bxb-bamiyan-cultural-centre05.jpg

Bogusław Barnaś sięgnął po lokalne materiały i formy, nawiązujące do tradycji budowlanych regionu. Chodziło o stworzenie budowli, z która mieszkańcy mogliby się identyfikować, która nie byłaby obca kubatura w ich krajobrazie. Architekci opracowali zwartą, horyzontalną bryłę, doskonale wkomponowaną w zbocze wzgórza. Budynek został skomponowany w oparciu o kolebkowo sklepiony moduł, wykonany z lokalnej cegły. Szereg podobnych do siebie modułów Bogusław Barnaś urozmaicił, niektóre z nich sklepiając płasko. Wiele z kolebek, zamykających kolejne segmenty miałoby być wykonane z szkła, by doświetlać wnętrza budowli. Skomponowany z modułów kompleks zostałby rozstawiony wokół wewnętrznych dziedzińców, pomagających doświetlić wnętrza oraz je wentylować.

Hmf47oyD6s3CjyHMrME0EeBXH9DxU1MMK0hzHxC4IzEuI6BsIZm13oE6qsH8_bxb-bamiyan-cultural-centre04.jpg

Budynek miałby służyć całej lokalnej społeczności, dlatego Bogusław Barnaś, poza dostosowanymi do wymaganych funkcji wnętrzami zaprojektował także zewnętrzny taras widokowy oraz plac przed wejściem – a więc przestrzenie publiczne, pozwalające nie tylko zwiedzającym muzeum na zbliżenie się do budynku i skorzystanie z oferowanych przez niego funkcji. Wszystkie rozwiązania formalne, zastosowane w projekcie mają jeszcze jedno zastosowanie: poprawienie energooszczędności gmachu. Na przykład sklepienia wspomagają zbieranie deszczówki, wewnętrzne dziedzińce – wentylowanie wnętrz (by uniknąć stosowania klimatyzacji). Użyta do budowy cegła także ma istotne znaczenie w poprawieniu termoizolacji budowli.

zV7GMX8UWpJZd7ZVLCZGxp9hpLQVncbkyhKpddpjpedvibYefErgs8t4vI1L_bxb-bamiyan-cultural-centre06.jpg

Bamiyan Cultural Centre
Lokalizacja: Bamiyan, Afganistan
Organizator konkursu: UNESCO
Projektanci: BXBstudio Bogusław Barnaś; zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Natalia Bryzek, Anna Hydzik, Rafał Barnaś, Agata Lęcznar, Magdalena Kajor, Justyna Kosek
Architektura krajobrazu: MOSS decor
Wizualizacje i Grafika: Unique Vision Studio Rafał Barnaś & BXBstudio
Projekt: 2015
Powierzchnia: 2228 m2


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera