Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award – laur dla Szczecina

 

Czas czytania: ~3 min


Mies van der Rohe Award dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

w8cpfRWRnIEcc5GxZVxevmqanQ6KUaHnURtv14psJOIKkhIpFrgj6lF5tNlO_filharmonia-szczecinska03.jpg

Mies van der Rohe Award, przyznawana co dwa lata nagroda dla najlepszego budynku, powstałego na terenie Europy uznawana jest za jeden z najważniejszych, najcenniejszych, najbardziej prestiżowych laurów, jakie może otrzymać budynek. Choć nagrodę wymyśliła i przyznaje mająca swoją siedzibę w Barcelonie Fundació Mies van der Rohe, jest ona firmowana przez Unię Europejską i powszechnie na świecie traktowana jako laur, przyznawany przez tę wspólnotę.

eyLf7dnpbIMuE8hIpBjSmF88YLnfg23TgwmHPzLee3Q4B7uh1BMWBUXLddXk_filharmonia-szczecinska02.jpg
kHrIxGJX1Bo7jPexwkVEPX7WxL2F2RQfHFx4CUURLacwhaYuQoyoXLKxIxct_filharmonia-szczecinska01.jpg

Mies van der Rohe Award 2015 od początku było szczęśliwe dla Polaków. Nominację do nagrody zdobyło aż osiemnaście budynków, na krótką listę trafiły trzy. Do finału, razem z czterema innymi budowlami zakwalifikowano Filharmonię Szczecińską. Oczywiście polskie budynki były w konkursie Mies van der Rohe Award dostrzegane wcześniej – ale nigdy żaden nie wyszedł poza poziom nominacji (np. w 2013 roku nominowanych było 15 obiektów). Jednak to w 2015 roku polski budynek nie tylko dostał się do ścisłego finału, ale zdobył też główną nagrodę!

N1k8u2CavTyfMdfdbYiDNTMOHsl2G88pnTSpF9XaG5eUrnoBQoGYRt0EFBlH_filharmonia-szczecinska04.jpg
mNDZ2IyqnhwprDBBygjPimGcvhrFgfT96oKsNGW5wK1dZx0pRg2bNW32Yxdq_filharmonia-szczecinska05.jpg

Mies van der Rohe Award dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – to największy sukces polskiej architektury w jej najnowszej historii. Choć jurorzy Mies van der Rohe Award nie mieli wątpliwości, co do jakości tej architektury, w Polsce wciąż wzbudza ona kontrowersje. Marek Dunikowski, który był przewodniczącym sądu konkursowego, wybierającego w 2007 roku najlepszy projekt dla filharmonii wspomina, że był jednym z niewielu, którzy od początku widzieli potencjał, tkwiący w tym projekcie. Innymi słowy: członkowie jury konkursu SARP sami nie byli przekonani do tego, czy nadesłany przez Alberto Veigę i Fabrizio Barozziego projekt wart jest realizacji. Na szczęście udało się – jury zdecydowało się wybrać projekt niebanalny, odważny i nietypowy.

D8SUCyKj9sMfKzFWXSBQnQrStLv93IBIBZgE1BErMTcgB6lM1mB6j8mebgjo_filharmonia-szczecinska07.jpg
PsUryf5XcPeWEEqknWGHfIFldlNv3PMoPs0YWLuHPjRS9BQtGY676kMLtty0_filharmonia-szczecinska06.jpg

„Długo wyczekiwana nowa filharmonia miał mieć przede wszystkim wymiar muzyczny, spełniać akustyczne wymagania melomanów. Tymczasem udało się coś więcej - powstało dzieło, pokazujące, że wchodzimy do ekstraklasy światowej architektury” - mówił przy okazji ogłoszenia wyników Mies van der Rohe Award prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

Mies van der Rohe Award – to nie tylko ukoronowanie realizacji wybitnego obiektu architektury. To także szansa dla miasta, w którym budynek stoi: Szczecin ma teraz szansę stać się miejscem prawdziwych pielgrzymek wielbicieli architektury. Nagroda ma bowiem bardzo silną markę – każdy na świecie wie, że wyróżniony nią budynek jest dziełem wybitnym które z pewnością warto zobaczyć osobiście.

a3UCOsI80PEGPmE5Wy9GiCvToGj93B8lSipfQkixghSab1RHgtibCo7z0SQP_filharmonia-szczecinska08.jpg

W uzasadnieniu przyznania Mies van der Rohe Award 2015 akurat polskiemu budynkowi jury nagrody napisało m.in.: „Zwycięski projekt musiał sprostać wygórowanym oczekiwaniom, znajdując dość miejsca nie tylko na dużą salę symfoniczną, mniejszą salę kameralną i obszerne foyer, ale też na swą nową, symboliczną rolę. Rzędy białych szczytów, wieńczące prostokątny budynek, doskonale współgrają z sylwetką pobliskiego zamku. Ten projekt skutecznie łączy formę i przestrzeń w jedno, oferując szybko rozwijającemu się miastu o szczególnej historii swoisty pomnik jego współczesności”. Naprawdę mamy z czego być dumni!

Źródło zdjęć: © Simon Menges, miesarch.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera