Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award – laur dla Szczecina

 

Czas czytania: ~3 min


Mies van der Rohe Award dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

w8cpfRWRnIEcc5GxZVxevmqanQ6KUaHnURtv14psJOIKkhIpFrgj6lF5tNlO_filharmonia-szczecinska03.jpg

Mies van der Rohe Award, przyznawana co dwa lata nagroda dla najlepszego budynku, powstałego na terenie Europy uznawana jest za jeden z najważniejszych, najcenniejszych, najbardziej prestiżowych laurów, jakie może otrzymać budynek. Choć nagrodę wymyśliła i przyznaje mająca swoją siedzibę w Barcelonie Fundació Mies van der Rohe, jest ona firmowana przez Unię Europejską i powszechnie na świecie traktowana jako laur, przyznawany przez tę wspólnotę.

eyLf7dnpbIMuE8hIpBjSmF88YLnfg23TgwmHPzLee3Q4B7uh1BMWBUXLddXk_filharmonia-szczecinska02.jpg
kHrIxGJX1Bo7jPexwkVEPX7WxL2F2RQfHFx4CUURLacwhaYuQoyoXLKxIxct_filharmonia-szczecinska01.jpg

Mies van der Rohe Award 2015 od początku było szczęśliwe dla Polaków. Nominację do nagrody zdobyło aż osiemnaście budynków, na krótką listę trafiły trzy. Do finału, razem z czterema innymi budowlami zakwalifikowano Filharmonię Szczecińską. Oczywiście polskie budynki były w konkursie Mies van der Rohe Award dostrzegane wcześniej – ale nigdy żaden nie wyszedł poza poziom nominacji (np. w 2013 roku nominowanych było 15 obiektów). Jednak to w 2015 roku polski budynek nie tylko dostał się do ścisłego finału, ale zdobył też główną nagrodę!

N1k8u2CavTyfMdfdbYiDNTMOHsl2G88pnTSpF9XaG5eUrnoBQoGYRt0EFBlH_filharmonia-szczecinska04.jpg
mNDZ2IyqnhwprDBBygjPimGcvhrFgfT96oKsNGW5wK1dZx0pRg2bNW32Yxdq_filharmonia-szczecinska05.jpg

Mies van der Rohe Award dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – to największy sukces polskiej architektury w jej najnowszej historii. Choć jurorzy Mies van der Rohe Award nie mieli wątpliwości, co do jakości tej architektury, w Polsce wciąż wzbudza ona kontrowersje. Marek Dunikowski, który był przewodniczącym sądu konkursowego, wybierającego w 2007 roku najlepszy projekt dla filharmonii wspomina, że był jednym z niewielu, którzy od początku widzieli potencjał, tkwiący w tym projekcie. Innymi słowy: członkowie jury konkursu SARP sami nie byli przekonani do tego, czy nadesłany przez Alberto Veigę i Fabrizio Barozziego projekt wart jest realizacji. Na szczęście udało się – jury zdecydowało się wybrać projekt niebanalny, odważny i nietypowy.

D8SUCyKj9sMfKzFWXSBQnQrStLv93IBIBZgE1BErMTcgB6lM1mB6j8mebgjo_filharmonia-szczecinska07.jpg
PsUryf5XcPeWEEqknWGHfIFldlNv3PMoPs0YWLuHPjRS9BQtGY676kMLtty0_filharmonia-szczecinska06.jpg

„Długo wyczekiwana nowa filharmonia miał mieć przede wszystkim wymiar muzyczny, spełniać akustyczne wymagania melomanów. Tymczasem udało się coś więcej - powstało dzieło, pokazujące, że wchodzimy do ekstraklasy światowej architektury” - mówił przy okazji ogłoszenia wyników Mies van der Rohe Award prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

Mies van der Rohe Award – to nie tylko ukoronowanie realizacji wybitnego obiektu architektury. To także szansa dla miasta, w którym budynek stoi: Szczecin ma teraz szansę stać się miejscem prawdziwych pielgrzymek wielbicieli architektury. Nagroda ma bowiem bardzo silną markę – każdy na świecie wie, że wyróżniony nią budynek jest dziełem wybitnym które z pewnością warto zobaczyć osobiście.

a3UCOsI80PEGPmE5Wy9GiCvToGj93B8lSipfQkixghSab1RHgtibCo7z0SQP_filharmonia-szczecinska08.jpg

W uzasadnieniu przyznania Mies van der Rohe Award 2015 akurat polskiemu budynkowi jury nagrody napisało m.in.: „Zwycięski projekt musiał sprostać wygórowanym oczekiwaniom, znajdując dość miejsca nie tylko na dużą salę symfoniczną, mniejszą salę kameralną i obszerne foyer, ale też na swą nową, symboliczną rolę. Rzędy białych szczytów, wieńczące prostokątny budynek, doskonale współgrają z sylwetką pobliskiego zamku. Ten projekt skutecznie łączy formę i przestrzeń w jedno, oferując szybko rozwijającemu się miastu o szczególnej historii swoisty pomnik jego współczesności”. Naprawdę mamy z czego być dumni!

Źródło zdjęć: © Simon Menges, miesarch.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera