Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Architektoniczna „Polityki” dla Cricoteki

 

Czas czytania: ~3 min


Nagroda Architektoniczna Polityki została już po raz czwarty przyznana najlepszym zbudowanym w Polsce w ostatnim roku budynkom

 

pRmrIielXeKH73skgfuCin2h1MwXHAu5e29whqTvi82DaZCeGV9IsWo9RJkf_nagroda-dla-cricotekipolit.jpg

Nagroda Architektoniczna „Polityki” została już po raz czwarty przyznana najlepszym zbudowanym w Polsce w ostatnim roku budynkom. Przyznaje ją dwunastoosobowe jury, w którym zasiada również redaktor naczelny portalu Sztuka-Architektury.pl, Krzysztof Sołoducha.

OC2Qf84sQrTMGfZiR1Fmb3OTZMH1UgDUy7PZOzkhbR0YrkRNzkBWIYFMLj84_cricotekapolit.jpg

Wcześniej swoje propozycje do nagrody zgłasza liczące kilkadziesiąt osób grono zaproszonych ekspertów, specjalistów nie tylko z dziedziny architektury, ale i szeroko rozumianej kultury. Obrady były bardzo burzliwe. Walczyliśmy jak lew o nasze typy. I udało się :)

d1egxpA9nrmHjxrvLfWfL97Lf2fejf1ekAU3eiJdvbPEwo7oNEeU8lcDD9UY_cricoteka2-polit.jpg

Nagroda Architektoniczna „Polityki” za rok 2014 powędrowała do Krakowa. Otrzymało ją Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, wspólny projekt dwóch krakowskich pracowni, nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.

QTJPrQJ44KTRCnoG6dHB73aiAWswzClq03YZWWd3z086aIf9XTYhRClOXHKs_nagroda-dla-nospr.jpg

Według internautów najpiękniejszym polskim budynkiem 2014 roku jest siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskie Radia w Katowicach, zaprojektowana przez Tomasza Koniora.

9VSh4Df9dx3MYKvlDyeinxq1MCeIYNDFRgSncxnV7W6uf9DTPJvNDdrtdc9v_gdanski-teatr-szekspirowski.jpg

Poza nagrodzonymi Grand Prix obiektami w finale nagrody znalazły się jeszcze trzy realizacje: Gdański Teatr Szekspirowski (autorzy: Renato Rizzi oraz Grupa Projektowa A.T.I., współpraca: Q Arch Sp. z o.o.)

EnCCMUuY9b3dv9llmk3dPGMTvngXR5MgpUiAzZuq61NwZAatz1PvycqOJMEh_filharmonia-szczecinska.jpg

Słynna, obsypana nagrodami Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (autorzy: Estudio Barozzi Veiga, współpraca ze strony polskiej: Studio A4) oraz skromna, ale zupełnie jak na polskie warunki wyjątkowa rewitalizacja dworca kolejowego w Rumi, dzięki której stał się on także siedzibą domu kultury i biblioteki  (autor: Jan Sikora).

Nagroda Architektoniczna „Polityki” została przyznana budowli, która jest ważna na wielu płaszczyznach. Po 30 latach działania Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka doczekał się wreszcie własnej siedziby – jego zbiory zostały scalone i udostępnione widzom, turystom, badaczom, miłośnikom sztuki współczesnej. Gmach stanął nad samą rzeką, wpisując się w trend „odwracania” miasta ku rzece i zmieniając (na lepsze) panoramę miasta. Doskonale nowa bryła została tu połączona z zabytkowym budynkiem dawnej elektrowni, tworząc z nim całość, choć o zupełnie innym wyrazie. Za pomocą nowoczesnych konstrukcji i materiałów architekci stworzyli strukturę, o której Piotr Sarzyński z tygodnika „Polityka” napisał: „Nowy obiekt jest wyrazisty, dominuje nad okolicą, ale nie przytłacza ani otoczenia, ani zabytkowego budynku, nad którym się wznosi. Może dlatego, że jego ażurowa cortenowska elewacja z jednej strony nawiązuje do przemysłowego charakteru dzielnicy, z drugiej mimo potężnej skali ma w sobie pewną lekkość”.

Swoją Nagrodę Architektoniczną „Polityki” przyznają też czytelnicy – internauci. Oni nagrodzili NOSPR – siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach projektu Tomasza Koniora. Jak opisał go Piotr Sarzyński: „To obiekt nowoczesny, ale pozbawiony ekstrawaganckich rozwiązań, w czytelny sposób nawiązujący do śląskich tradycji, o niezwykle efektownych wnętrzach. Wyrafinowane materiały wykończeniowe dają słuchaczowi koncertów wyjątkową przyjemność obecności w miejscu wyrafinowanego luksusu. A poza tym legendarna już stała się jakość akustyczna głównej sali koncertowej, uważanej za jedną z najlepszych na świecie”. Tomasz Konior swoją realizacją pokazał, że można stworzyć gmach monumentalny, ale bardzo prosty, widowiskowy, ale wyjątkowo skromny, nowoczesny, ale nie oderwany od przeszłości i tradycji. Czytelnicy tygodnika docenili tę wyjątkową budowlę, oddając na nią aż 36% głosów.

Źródło informacji i ilustracji: polityka.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom jednorodzinny w Konopiskach
Dom jednorodzinny w Konopiskach

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Konopiskach niedaleko Częstochowy opracowało biuro A ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera