Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Architektoniczna „Polityki” dla Cricoteki

 

Czas czytania: ~3 min


Nagroda Architektoniczna Polityki została już po raz czwarty przyznana najlepszym zbudowanym w Polsce w ostatnim roku budynkom

 

pRmrIielXeKH73skgfuCin2h1MwXHAu5e29whqTvi82DaZCeGV9IsWo9RJkf_nagroda-dla-cricotekipolit.jpg

Nagroda Architektoniczna „Polityki” została już po raz czwarty przyznana najlepszym zbudowanym w Polsce w ostatnim roku budynkom. Przyznaje ją dwunastoosobowe jury, w którym zasiada również redaktor naczelny portalu Sztuka-Architektury.pl, Krzysztof Sołoducha.

OC2Qf84sQrTMGfZiR1Fmb3OTZMH1UgDUy7PZOzkhbR0YrkRNzkBWIYFMLj84_cricotekapolit.jpg

Wcześniej swoje propozycje do nagrody zgłasza liczące kilkadziesiąt osób grono zaproszonych ekspertów, specjalistów nie tylko z dziedziny architektury, ale i szeroko rozumianej kultury. Obrady były bardzo burzliwe. Walczyliśmy jak lew o nasze typy. I udało się :)

d1egxpA9nrmHjxrvLfWfL97Lf2fejf1ekAU3eiJdvbPEwo7oNEeU8lcDD9UY_cricoteka2-polit.jpg

Nagroda Architektoniczna „Polityki” za rok 2014 powędrowała do Krakowa. Otrzymało ją Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, wspólny projekt dwóch krakowskich pracowni, nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.

QTJPrQJ44KTRCnoG6dHB73aiAWswzClq03YZWWd3z086aIf9XTYhRClOXHKs_nagroda-dla-nospr.jpg

Według internautów najpiękniejszym polskim budynkiem 2014 roku jest siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskie Radia w Katowicach, zaprojektowana przez Tomasza Koniora.

9VSh4Df9dx3MYKvlDyeinxq1MCeIYNDFRgSncxnV7W6uf9DTPJvNDdrtdc9v_gdanski-teatr-szekspirowski.jpg

Poza nagrodzonymi Grand Prix obiektami w finale nagrody znalazły się jeszcze trzy realizacje: Gdański Teatr Szekspirowski (autorzy: Renato Rizzi oraz Grupa Projektowa A.T.I., współpraca: Q Arch Sp. z o.o.)

EnCCMUuY9b3dv9llmk3dPGMTvngXR5MgpUiAzZuq61NwZAatz1PvycqOJMEh_filharmonia-szczecinska.jpg

Słynna, obsypana nagrodami Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (autorzy: Estudio Barozzi Veiga, współpraca ze strony polskiej: Studio A4) oraz skromna, ale zupełnie jak na polskie warunki wyjątkowa rewitalizacja dworca kolejowego w Rumi, dzięki której stał się on także siedzibą domu kultury i biblioteki  (autor: Jan Sikora).

Nagroda Architektoniczna „Polityki” została przyznana budowli, która jest ważna na wielu płaszczyznach. Po 30 latach działania Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka doczekał się wreszcie własnej siedziby – jego zbiory zostały scalone i udostępnione widzom, turystom, badaczom, miłośnikom sztuki współczesnej. Gmach stanął nad samą rzeką, wpisując się w trend „odwracania” miasta ku rzece i zmieniając (na lepsze) panoramę miasta. Doskonale nowa bryła została tu połączona z zabytkowym budynkiem dawnej elektrowni, tworząc z nim całość, choć o zupełnie innym wyrazie. Za pomocą nowoczesnych konstrukcji i materiałów architekci stworzyli strukturę, o której Piotr Sarzyński z tygodnika „Polityka” napisał: „Nowy obiekt jest wyrazisty, dominuje nad okolicą, ale nie przytłacza ani otoczenia, ani zabytkowego budynku, nad którym się wznosi. Może dlatego, że jego ażurowa cortenowska elewacja z jednej strony nawiązuje do przemysłowego charakteru dzielnicy, z drugiej mimo potężnej skali ma w sobie pewną lekkość”.

Swoją Nagrodę Architektoniczną „Polityki” przyznają też czytelnicy – internauci. Oni nagrodzili NOSPR – siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach projektu Tomasza Koniora. Jak opisał go Piotr Sarzyński: „To obiekt nowoczesny, ale pozbawiony ekstrawaganckich rozwiązań, w czytelny sposób nawiązujący do śląskich tradycji, o niezwykle efektownych wnętrzach. Wyrafinowane materiały wykończeniowe dają słuchaczowi koncertów wyjątkową przyjemność obecności w miejscu wyrafinowanego luksusu. A poza tym legendarna już stała się jakość akustyczna głównej sali koncertowej, uważanej za jedną z najlepszych na świecie”. Tomasz Konior swoją realizacją pokazał, że można stworzyć gmach monumentalny, ale bardzo prosty, widowiskowy, ale wyjątkowo skromny, nowoczesny, ale nie oderwany od przeszłości i tradycji. Czytelnicy tygodnika docenili tę wyjątkową budowlę, oddając na nią aż 36% głosów.

Źródło informacji i ilustracji: polityka.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera